Új programok a Szent György Napokon: könyvvásár és utcazene

Könyvvásárral és utcazenével bővül az idei Szent György Napok. Az ERSZI Egyesület által szervezett Utcazene Fesztivál (SUF) hatodik kiadására ez alkalommal a városnapok keretében kerül sor.

Az utcazenészek a Mikó Imre szobor előtt, a Gödri Ferenc utca sarkán felállított kézművesvásárban, illetve a helyi adóhivatal előtti téren muzsikálnak majd délelőttönként. Tíz együttes kap erre lehetőséget, a Barbarossa Samba Group, az Indie Folker, a Spontán zenekar, a Crazy Plummers és az Ego Sum, a Harmónia Kamarakórus, Bloomer, Mandula Duó, az Inner Garden és a Huckleberry Guys együttesek, számolt be a szervező, Nagy Krisztina.

Az idei Szent György Napok első alkalommal ad helyet könyvvásárnak is, jelentette be Szonda Szabolcs (képünkön). A Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója kifejtette: kihasználják, hogy idén a Szent György Napok nem esnek egybe a Budapesti Könyvvásárral, és több erdélyi kiadó is “ráér”, hogy Sepsiszentgyörgyre látogasson. Ezek mellé olyan román kiadókat is meghívtak, amelyek több kortárs  magyar irodalmi alkotást jelentettek meg. 

Gombos Zoltán, a Városimázs Iroda munkatársa elmondta: további kiadók jelentkezését várják (jelentkezési űrlap, helypénzek a honlapon).

A könyvvásárt április 30. és május 3. között tartják a Székely Mikó Kollégium konferenciatermében. A rendezvény szervezői a Tega Rt., a Bod Péter Megyei Könyvtár és Sepsiszentgyorgy Polgármesteri Hivatala.

Irodalmi programok a Szent György Napokon

A kulturális hét alatt két könyvbemutatót és egy közönségtalálkozót szerveznek, a következő program szerint:

Április 25., szombat, 18 óra, Gábor Áron Terem

Nagycsalád a történelem sodrában – Találkozó Jože Hradil szlovén íróval, Képek arc nélkül (2013) című könyvének bemutatója. Az 1935-ben Muraszombatban született szerzőnek műfordítóként oroszlánrésze van abban, hogy a magyar irodalom színe-java szlovénül is olvasható. Ő készítette el az első szlovén–magyar és magyar–szlovén szótárt. Számos magyar vonatkozást hordozó, varázslatos családregényéből a folyton változó történelem viharaiban helyt állni, tájékozódni vágyó európai rajzolódik ki. Emlékezés és felejtés, identitásőrzés és spontán vagy erőszakos asszimiláció, tolerancia és mindenféle kirekesztő politika okozta emberi torzulások kavalkádjának könyve is ez.

A szerző beszélgetőtársa Erdély Judit magyartanár (Sepsiszentgyörgy).

Április 28., kedd, 18 óra, Gábor Áron Terem

Arcok, történetek, szerelmek – Közönségtalálkozó Fábián Janka magyarországi íróval. Az 1973-ban született, történész végzettségű szerző az utóbbi öt évben vált az egyik – székelyföldi olvasók által is – nagyon kedvelt íróvá. Nosztalgikusan idilli történelmi regényei a magyar romantikus regényirodalom legszebb hagyományait idézik, hitelesen és érzékletesen felelevenítve történelmünk elfeledett vagy kevésbé ismert eseményeit. A szerző ismertségét az Emma-trilógia (2011) alapozta meg, ezt követő művei, így Az angyalos ház, a Lotti öröksége, A francia nő vagy a Koszorúfonat további elkötelezett híveket szereztek számára.

A szerző beszélgetőtársa: Tulit Éva színművésznő (Sepsiszentgyörgy). Házigazda: Szonda Szabolcs könyvtárigazgató.

Április 30., csütörtök, 18 óra, Gábor Áron Terem

A cápa esete a tőzsdeügynökkel – Beszélgetés Martos Gábor magyarországi művészeti íróval (1953) a műkereskedelem és a műgyűjtés-történet kulisszáiról, a szerző Műkereskedelem – Egy cápa ára (2013) és A tőzsdeügynök képei – Egy ismeretlen magyar műgyűjtő és kollekciójának története (2014) című könyveinek bemutatása kapcsán. A MúzeumCafé folyóirat főszerkesztője tizenöt éve foglalkozik intenzíven a műkereskedelem elméleti kérdéseivel, több száz cikket írt a témakörben, és 2011-ben Magyarországon elsőként doktorált ebből. Könyvei lebilincselő stílusban kalauzolják az olvasót egy izgalmas, sokak előtt rejtve maradó világ-részben.

Házigazdák: Damokos Csaba grafikus, a romániai képzőművész-szövetség Kovászna megyei szervezetének elnöke, Szonda Szabolcs könyvtárigazgató.

Kapcsolódók

Kimaradt?