banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

140 éves az EMKE: évfordulós programokról, megvalósításokról, díjazottakról

Kerek évfordulót ünnepel az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE), amelynek apropóján kétnapos rendezvénysorozattal várják az ünnepelni vágyókat. Megtartják éves beszámolójukat, átadják az EMKE-díjakat, majd az esemény fénypontjaként fellép a Prima Primissima díjas Szentegyházi Gyermekfilharmónia is. Ács Zsoltot, az EMKE ügyvezető elnökét kérdeztük.

Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület egy kulturális intézmény volt 1885–1946 között, amely 1991-ben újraalakult. Azonban 140 év alatt a cél és a fókusz ugyanaz maradt: az erdélyi magyar szórványvidék támogatása, segítése a közművelődés terén. Ezt tekintik mind a mai napig legfontosabb küldetésüknek – tudtuk meg Ács Zsolt ügyvezető elnöktől.

Idén is átadásra kerülnek az EMKE díjak! Fotó: az EMKE honlapja

Ilyen volt a tavalyi EMKE-év

Az elmúlt év fő megvalósításáról kérdeztük az ügyvezető elnököt, aki részletes beszámolójában számos sikeres programjukra kitért. A Nemzeti Művelődési Intézet megbízásából bonyolítják le az erdélyi szórványvidékeken a szakköröket. „Eddig 120 szakkör működött Erdélyben, amit az EMKE koordinált, jelenleg ez 173-ra emelkedett, és a területi lefedettség is 40-ről 54 településre bővült, ez pontosan 865 embert érint” – nyilatkozta Ács Zsolt. 

Egy másik fontos program a Másnak térkép e táj program, amelynek keretében helyi középiskolásokat keresnek meg, akik helytörténeti munkafüzeteket szerkesztenek. Ez a projekt már harmadik éve fut, eddig hat könyv jelent meg, legutóbb Vajdahunyadról és Déva környékéről, illetve Szilágybagosról jelent meg munkafüzet.

Említésre méltó továbbá a Hétköznapi Hőseink – Írjunk történelmet! nevű projekt, amelynek „lényege, hogy olyan emberek kerüljenek előtérbe, a figyelem központjába, akik nem annyira ismertek, de igenis fontos dolgokat tettek a helyi közösség szempontjából” – fejtette ki az ügyvezető. Tavaly szeptemberben négy település bemutatásával zárták a programot, ezt idén folytatják. Utóbbi két projektjük a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósult meg.

Nem hagyható ki a fontos projektek sorából a Négy határon át Kárpát-medencei vetélkedő, amelyet az EMKE a Kriza János Néprajzi Társasággal karöltve szervez Erdélyben, a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal (KKK) keretében. Tavaly, az év folyamán az EMKE sikeresen megszervezte a Romániai Magyar Házak és Szórvány Civil Szervezetek IX. Találkozóját, amelynek témája A történelmi magyar egyházak és a közművelődés volt.

Az EMKE már hagyományos rendezvényei közül Ács Zsolt megemlítette a 33. Szabédi László-emléknapot és a Szabédi nyílt napot is, ez utóbbi a Kolozsvári Magyar Napok keretében valósult meg. Megtudtuk, hogy továbbra is kutatják a Szabédi-házat, két mesteris évfolyam dolgozott a hagyatékok digitalizálásán, ezeket a kutatási eredményeket konferenciákon népszerűsítik.

Alapításának 140. évfordulóját ünnepli az EMKE. Fotó: az EMKE Facebook-oldala

A kolozsváriak számára ismerősen csenget a Györkös Mányi Albert Emlékház, amely heti rendszerességgel, gazadag programkínálattal várja a látogatókat. Az emlékház elsődleges feladatai közé tartozik Györkös Mányi Albert képzőművészeti és dokumentációs hagyatékának feldolgozása, digitalizálása és ismertetése.

„2024-ben folytattuk azt a két évvel korábban indított projektünket, amely során számos olyan személlyel készítettünk videóinterjút, akik ismerték a zenetanár-festőművészt. Az ebből az anyagból készülő film, valamint a Györkös Mányi-hagyatékot tartalmazó internetes adatbázis megszerkesztése külső szakember közreműködésével történik, az illető személy programjának függvényében” – magyarázta Ács Zsolt, majd hozzátette, hogy reményeik szerint idén be is tudják mutatni az együttműködés eredményeit.

A Györkös Mányi Albert Emlékházban tizenhatodik éve havi rendszerességgel várják a kicsiket a JelesNapTár hagyományőrző gyermekprogramra, és a nagyokat a tizenegy éve induló EMKE-borklubba. Mindkét programpont töretlen sikernek örvend.

Kétnapos ünneplésre fel!

Az EMKE megalakulásának napja 1885 április 12-e, így pontosan 140 évvel később kétnapos eseménnyel ünnepelnek. Április 11-én, pénteken 17 órától online közvetítik Facebook-oldalukon a gálaműsort, amelyben ünnepi köszöntők, versek, dalok hangzanak majd el többek között a Vizaknai Férfidalárda, a Szederinda citerazenekar és a szamosújvári Téka Népzeneiskola zenekarainak előadásában.

Április 12-én, szombaton 11 órától tartja meg az EMKE éves közgyűlését a Protestáns Teológiai Intézet dísztermében, ahol beszámolnak tevékenységeikről, pénzügyeikről és felügyelő bizottságukról is. Ezt követően pedig az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezete (EMKISZ) tartja meg éves beszámolóját. 15 órától az előbb említett helyszínen, az ünnepélyen átadják az EMKE közművelődési díjait, majd 19 órától a Prima Primissima díjas Szentegyházi Gyermekfilharmónia ad ünnepi koncertet a Szent Mihály templomban. A belépés díjtalan.

A teljes program ITT található.

Szombaton kiosztják a díjakat

Minden évben átadásra kerülnek az EMKE díjak, melyeket az illető szakterületen tevékenykedő kuratóriumok javasolnak. „Mindig a szakma javasolja az EMKÉ-nek, majd az EMKE elnöksége megvitatja és dönt a díjak kapcsán” – nyilatkozta az ügyvezető.  

A 2025-ös EMKE díjak, életműdíjak, Kiváló Közművelői oklevelek és a Mecénásoklevelek díjazottjainak teljes listája ITT olvasható.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?