Sárkányhajókkal és cungcö-vel ünneplik a kínaiak a nyár kezdetét

A sárkányhajó ünnepét tartják az ötödik holdhónap ötödik napján, vagyis szerdán Kínában.

A naphoz tartozó elmaradhatatlan szokás a bambusz-, vagy nádlevélbe göngyölt, piramis alakú, töltött ragadós rizs, az ilyenkor a piacon és az élelmiszerboltokban is kapható cungcö készítése, illetve fogyasztása. Idén a kínai központi televízió több versenyről is beszámolt, és például az észak-kínai Hopej tartomány Hantan városában megrendezett versenyen a győztes 3 perc alatt 15-ötöt csomagolt be.

Valamennyit színes cérnaszállal, vagy fonallal kötik össze, egyrészt hogy ne nyíljanak szét, másrészt, hogy megkülönböztethessék őket az ízesítésük szerint. Vannak édesek és sósak, így van, amelyikben datolya van, vagy édes bab, gesztenye, míg másokban lótuszmag, sós kacsatojás sárgája, és főleg hús. Hantanban 30 félét tudnak készíteni. Az egyik hivatásos "cungcö gyártó" azt mondta, hogy ezekben a napokban annyit tud eladni, mint máskor két hónap során.

A hagyomány szerint ilyenkor a kegyvesztett ókori költőre, Csu Jüanra emlékeznek, aki bánatában, Kr. e. 278-ban a Milo folyóba ölte magát. A legenda szerint ott, ahol Csu a vízbe fúlt, az emberek rizscsomagokat dobtak a folyóba, hogy megóvják a halaktól a költő testét.

 A Kínában a nyárkezdet ünnepének (tuanvu csie) emlegetett napon sok helyütt - ahol tehetik - folyókon, tavakon látványos sárkányhajó versenyeket rendeznek, másutt templomba mennek. A dupla ötös ünnepet a szárazföldi Kínán kívül - szintén munkaszünettel - hagyományosan Tajvanon és Hongkongban is megtartják.

Az ünnep 2008-ban kapott ismét állami "rangot", 1949, az új Kína kikiáltása után - másokkal együtt - a feudális múlt maradványának, jelképének tekintették, és így nem került a piros betűsök közé.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?