banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Visszatértek a Földre a kínai űrállomás előkészítésén dolgozó űrhajósok

Visszatért pénteken a Földre a kínai űrállomás előkészítésén dolgozó három kínai űrhajós, aki három hónapon át tartózkodott az űrállomás központi elemében.

A China Daily című kínai lap tudósítása szerint az űrhajósokat visszahozó kapszula helyi idő szerint délután 1 óra 34 perckor landolt az észak-kínai Belső-Mongólia Autonóm Területen.

Fotó: CCTVA háromtagú legénységet június 17-én a Sencsou-12-es űrhajó fedélzetén bocsátották fel a Tienkung (Égi Palota) kínai űrállomásra, ahol első lakókként 90 napot töltöttek el. Ez alatt egyebek mellett két űrsétát hajtottak végre, egy robotkar segítségével az állomás külső részén található, különböző berendezéseket installálták, valamint tudományos kísérleteket és technológiai ellenőrzéseket végeztek.

A három asztronauta küldetésével Kína hetedszer küldött embereket az űrbe. Előzőleg öt éve volt erre példa. A mostani, három hónapon át tartó misszió a kínai űrkutatás történetének eddigi leghosszabbja volt. 2016-ban a Sencsou-11 űrhajó legénysége 33 napot töltött az űrben. A következő, szintén három embert szállító űrhajót, a Sencsou-13-ast a tervek szerint októberben bocsátják fel a délnyugat-kínai Csiucsüen kilövő állomásról. Az asztronauták a misszió keretében hat hónapot töltenek majd az űrállomáson. Jövőre pedig két, nagy méretű űrlaboratóriumot küldenek fel, és csatlakoztatnak az űrállomás központi moduljához. 2022-ben emellett két újabb váltást, valamint két teherszállító űrhajót küldenek az űrállomásra, amely várhatóan jövő év végén kezdheti meg teljes körű működését.

Az űrállomáson a tervek szerint háromtagú legénység fog felváltva, több hónapon át tartó szakaszokban tartózkodni, a váltások időszakában pedig hat asztronauta lesz majd egyszerre az állomáson. Korábbi beszámolók szerint az űrállomást tizenöt éven át tervezik üzemeltetni.

Kapcsolódók

Kimaradt?