Újvidéki tragédia – Továbbra is tüntetnek a felelősségre vonásért

Több ezer egyetemi hallgató érkezett pénteken Belgrádból Újvidékre, hogy szombaton tömeges tüntetést tartson a vajdasági városban. A demonstrálók először az újvidéki vasútállomáson három hónappal ezelőtt történt tragédia áldozataira emlékeztek, majd lezárták a város mindhárom hídját.

Mint megírtuk több személy az életét vesztette és sokan megsérültek november elsején Szerbiában, amikor beomlott az újvidéki (Novi Sad) vasútállomás külső tetőzetének egy része. A diákok és a hozzájuk csatlakozó civilek a közlekedés akadályozásával fejezik ki tiltakozásukat, mert álláspontjuk szerint a tragédia felelőseit még mindig nem kutatták fel és nem vonták felelősségre.

november elsején leszakadt az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője, 15 ember halálát okozva |Fotó: Agerpres

Az MTI beszámolója szerint a demonstrálók korábban 15 perces útlezárásokat tartottak forgalmas csomópontokban, hétfőn pedig 24 órára blokkolták Belgrád egyik legfontosabb közlekedési csomópontját. Ezúttal az „Három hónap – három híd" elnevezésű akció keretében Újvidék közlekedését állították le: a város három hídja közül kettőt három órára, míg a legnagyobbat, a Bácskát Szerémséggel összekötő Szabadság-hidat 24 órára zárták le.

Szombaton 11 óra 52 perckor a tiltakozók 15 perces csenddel emlékeztek az újvidéki vasúti pályaudvaron történt tragédia áldozataira. A pályaudvar előtetője ugyanis három hónappal ezelőtt éppen ebben a percben szakadt le, 15 ember halálát okozva. A tüntetéshez motorosok és traktoros mezőgazdasági termelők is csatlakoztak.

Politikai feszültségek

Milos Vučević leköszönő miniszterelnök, a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke arra kérte pártja szimpatizánsait, hogy ne menjenek a blokád közelébe, és ne kerüljenek összetűzésbe a tiltakozókkal. A felhívás hátterében az áll, hogy kedd hajnalban SNS-tagok baseballütőkkel támadtak tiltakozó egyetemistákra, egy lány pedig súlyosan megsérült. Az eset miatt Milos Vučević vállalta a politikai felelősséget, és lemondott a miniszterelnöki tisztségről.

A tragédia után a hatóságok 13 ember ellen vádat emeltek, de a tiltakozók szerint az ügyben még senkit nem vontak valódi felelősségre. Ezért civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők is csatlakoztak a tiltakozásokhoz.

A tüntetők követelései és a kormány válasza

A tiltakozók követelik:

  • A tragédia felelőseinek felkutatását és felelősségre vonását
  • A vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok teljes nyilvánosságra hozatalát
  • Azoknak a felelősségre vonását, akik az elmúlt hónapok során tüntetőkre támadtak
  • A tüntetések miatt letartóztatott diákok és tanárok szabadon bocsátását
  • A felsőoktatásra szánt költségvetési keret 20 százalékos növelését

A szerb kormány szerint azonban a követelések nagy része már teljesült. Az illetékes szervek folyamatosan hozzák nyilvánosságra a vasútállomás felújításának dokumentációját, eljárás indult azok ellen, akik a tiltakozókat megtámadták, Aleksandar Vučić köztársasági elnök közbenjárására pedig szabadon engedték a korábban letartóztatott diákokat és tanárokat. A költségvetési pénzek átcsoportosításával biztosították a felsőoktatásra szánt keret 20 százalékos növelését, így a kormány szerint nincs szükség további tiltakozásokra.

A diákok ezzel szemben azt állítják, hogy követeléseik továbbra sem teljesültek maradéktalanul. Velük szimpatizáló építésügyi szakemberek szerint például még mindig hiányoznak kulcsfontosságú iratok, amelyekből kiderülhetne, ki a felelős az újvidéki tragédiáért.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben épült, és 2021-2022 között több hullámban újították fel. Goran Vesić építésügyi miniszter 2023 júliusában jelentette be, hogy a felújítási munkálatok befejeződtek, és az épület újra használható. A tragédia után Vesić lemondott, de közölte, hogy nem tartja magát felelősnek. Ezzel szemben felelősséget vállalt Újvidék polgármestere, Milan Đurić, valamint Milos Vučević miniszterelnök. Lemondásukat már a tragédia után követelték, de végül csak kedden jelentették be távozásukat.

Nobel-békedíjra jelölték a szerbiai egyetemistákat

Mindeközben a tiltakozásokat támogatók közül több író és értelmiségi Nobel-békedíjra jelölte a szerbiai egyetemistákat. A jelölést a Nobel-bizottság hivatalosan is elfogadta, ezzel nemzetközi szinten is reflektorfénybe kerültek a szerbiai tüntetések.

A demonstrációk és politikai feszültségek továbbra is folytatódnak, miközben a tiltakozók azt remélik, hogy nyomásgyakorlásukkal valódi felelősségre vonásra kényszerítik az illetékes szerveket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?