Új digitális határellenőrzés jön a Schengenbe lépőknek – Már nemcsak pecsétet nyomnak
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken, írja az MTI.
A terrorizmus elleni küzdelem támogatását és az illegális bevándorlást korlátozását is célzó új be- és kilépési rendszer rögzíteni fogja a nem uniós állampolgárok nevét, ujjlenyomatát, arcképét, a belépés helyét és idejét is. Ezeket az adatokat a vízumkötelezett és a vízum nélkül is beengedhető utasoknál egyaránt rögzíteni fogják belépéskor, kilépéskor és a belépés megtagadása esetében is.
Az útlevelek hagyományos pecsételését és ellenőrzését a rendszer gyorsabbá teszi, és a hamis iratokat és a túltartózkodást, azaz a tartózkodási idő túllépését is könnyebb lesz kiszűrni. Az adatokat alapesetben három évig, túltartózkodás esetében öt évig őrzik meg. A rendszerben tárolt adatokat a bűn- és terrorcselekmények megelőzésére, kiszűrésére és felderítésére is lehet használni a tagállamok közötti információ-megosztás által.
Az információkhoz hozzáférnek majd a nemzeti határőrizettel és vízumkiadással foglalkozó szervek és az uniós rendőri együttműködést koordináló szervezet, az Europol is. A tagállami menekültügyi hatóságok nem kapnak hozzáférést az adatbázishoz. Az új regisztrációs rendszerben összegyűjtött adatokat a külső határátkelőhelyeken dolgozók az illegális belépés és túltartózkodás visszaszorítására használhatják.
A szabályok lehetővé teszik a tagállamok számára, hogy 180 nap alatt fokozatosan vezessék be a rendszert, de lehetővé teszik a rendszer működtetésének azonnali bevezetését is. A hat hónapos időszak végéig valamennyi uniós országnak el kell érnie az összes érintett teljes körű nyilvántartásba vételét, a biometrikus adatokra vonatkozóan is. Az átmeneti időszak végéig a tagállamok továbbra is kézzel bélyegzik majd az úti okmányokat – írták.
Kivételes körülmények között, például ha a forgalom intenzitása nagyon hosszú várakozási időhöz vezetne, a tagállamok részben vagy egészben felfüggeszthetik a határregisztrációs rendszer működését bizonyos határátkelőhelyeken – tették hozzá.
CSAK SAJÁT