Több tucat túsz van életben a Gázai övezetben – „Nem hagyhatjuk őket sokáig ott, meg fognak halni”
Egy magas rangú izraeli tisztviselő, aki részt vesz a Gázai övezetben fogva tartott izraeli túszok kiszabadításáról szóló tárgyalásokon, hétfőn az AFP-nek azt mondta, hogy Izrael biztosan tudja, több tucat, a palesztin enklávéban fogva tartott túsz van életben – írja a News.ro. Mindeközben egyik fél sem akarja meghallani az UNICEF felhívásait a gázai gyermekek védelmében.
„Tucatnyi (túsz) biztosan életben van” – mondta egy izraeli a tisztviselő névtelenséget kérve, mert nincs felhatalmazása arra, hogy nyilvánosan beszéljen az ügyről. A tisztviselő részt vesz a Gázai övezetben fogva tartott izraeli túszok kiszabadításáról szóló tárgyalásokon. „Nem hagyhatjuk őket sokáig ott, meg fognak halni” – tette hozzá.
Nemrég négyen szabadultak, ám az akció nagyon sok áldozattal járt. Mint írtuk, a gázai egészségügyi minisztérium szerint legalább 274 palesztin halt meg abban az izraeli légi és szárazföldi támadásban, amelynek során négy, a Hamász által fogva tartott túszt mentettek ki. Az al-Aksza mártírjai kórház szóvivője akkor azt nyilatkozta, hogy 64 gyermek is volt az áldozatok között.
Az UNICEF egyik tisztviselője hétfőn azt mondta, hogy a gázai gyermekhalálozásra vonatkozó figyelmeztetéseik süket fülekre találnak – írja a CNN alapján a News.ro. „Nagyon zavarónak találom, hogy az emberek valahogy eltenkintenek még mindig a gyermekek elleni támadások fölött, és nem tűzszünetre törekszenek” – mondta James Elder, az UNICEF, az ENSZ gyermekekkel foglalkozó humanitárius szervezetének szóvivője, aki a helyszínen van Gázában. „Úgy tűnik, hogy mindkét fél teljesen elszakadt a gyerekek szenvedésétől”.
Wolf Blitzerrel, a CNN műsorvezetőjével beszélgetve Elder elmondta, hogy „nagyon sok amputált gyermeket” és „fejsérülést szenvedett, szörnyű égési sérült gyermekeket” látott, akik nem kaphattak orvosi ellátást, hiszen „láttuk a szisztematikus pusztítást”. „Ez egyszerűen nem gyermekeknek való hely” – mondta Elder a Gázai övezetről.
Izrael „taktikai szünetet” jelentett be a katonai tevékenységében a Gázai övezet déli részén húzódó útvonalon, hogy lehetővé tegye a segélyek szétosztását. Elder elmondta, hogy bár „a gyermekek védelmében a Gázai övezet bármely részén jó hír a tűzszünet ”, szerinte a „taktikai szünet”, amelynek célja, hogy több segélyszállító teherautó juthasson be az enklávéba, még nem hozott semmi javulást. Elder szerint a probléma nagyobb, nemcsak a szünet alá vont területre vonatkozik, és további átkelőhelyek megnyitására szólított fel. Ugyanakkor azt tartja alapvető fontosságúnak, hogy az ügynökségek biztonságosan szállíthassák a segélyeket Gázába.
CSAK SAJÁT