Tizenkilencre nőtt a Boris ciklon halálos áldozatainak száma

A Boris ciklon okozta viharok és esőzések ötödik ausztriai áldozatának holttestét találták meg kedden, elárasztott otthonában találtak rá – közölte a rendőrség. Ezzel 19-re emelkedett a halálos áldozatok száma Európában, írja az AFP, idézi az Agerpres. Egy 81 éves asszony halt meg, közölte az AFP-vel egy alsó-ausztriai rendőrségi szóvivő.

Vasárnap egy tűzoltó is meghalt, hétfőn pedig három férfi halálát jelentették: egy 40 és 50 közötti, egy 70 és egy 80 évesét. A Boris ciklon eddig legalább 19 ember halálát okozta Közép- és Kelet-Európában. Az öt ausztriai halálos áldozaton kívül Románia hét, Lengyelország négy, Csehország három halottról, valamint nyolc eltűntről számolt be. Bár az időjárási viszonyok több területen a javulás jeleit mutatják, a talaj továbbra is telített, a folyók pedig továbbra is megáradtak, ezért a hatóságok óvatosságra intik az embereket. 26 ausztriai település még mindig el van vágva az utaktól. Ahogy a nap kezd előbújni a felhők mögül, „fedezzük fel a katasztrófa mértékét” – mondta Johanna Mikl-Leitner tartományi kormányzó. 33 000 beavatkozást hajtottak végre a heves esőzés és az erős szél pénteki kezdete óta. Bécsben négy metróvonal részben le van zárva. A város parkjait is lezárták a kidőlő fák veszélye miatt.

Fotó: az osztrák önkéntes tűzoltóság Facebook-oldala

A Cseh Köztársaságban több mint 60 000 háztartás maradt áram nélkül, különösen északkeleten. Az ország legnagyobb víztározójának, a déli Rozmberknek a vize túlcsordult. Szakértők szerint a 2002-es prágai, drezdai és bécsi árvíz óta ez a legnagyobb a régióban.

Az elkövetkező hónapokban vizsgálatok várhatóak annak megállapítására, hogy az áradások összefüggésben vannak-e az éghajlatváltozással – közölte a Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC), amelynek csapatait az elmúlt napokban mozgósították a helyszínen.

De „ha alaposan megnézzük, azt látjuk, hogy az ilyen típusú események száma az elmúlt években (...) nőtt Európában, ahol a világ többi részéhez képest sokkal nagyobb mértékű a felmelegedés” – magyarázta Andreas von Weissenberg, az európai egészségügyi, katasztrófákkal, válságokkal és éghajlattal foglalkozó regionális egység vezetője az ENSZ szokásos sajtótájékoztatóján. „Ezeket az árvizeket történelmi jelentőségűnek nevezték, ami igaz is, de az éghajlatváltozás megzavarja a dolgokat, és hamarosan éves gyakoriságról beszélhetünk” – figyelmeztetett, és felszólított arra, hogy több pénzt kell elkülöníteni az éghajlatváltozás elleni küzdelemre.



A Boris vihar csütörtökön tér vissza Olaszországba, miután múlt csütörtökön elhaladt a félsziget mellett – közölték kedden olasz meteorológusok, akiket az ANSA hírügynökség idézett. Olaszországban már most magas készültség van érvényben, különösen Emilia-Romagna és Marche tartományokban, a Romániát, Lengyelországot, Csehországot és Ausztriát sújtó pusztító árvizek után várható áradások miatt – mondta Lorenzo Tedici meteorológus kedden. „A szokatlanul meleg Adriai-tenger csütörtöktől a hétvégéig viharokat fog táplálni az Adriai-Apeninekben” – mondta. „Szélsőségesebb meteorológiai jelenségekre számítunk” – tette hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?