Szakértő: sokszoros kutyaszorítóban van az Egyesült Államok

Sokszoros kutyaszorítóban van az Egyesült Államok az izraeli helyzet, az orosz-ukrán háború és a tajvani kérdés miatt - véli Szenkovics Dezső geopolitikai elemző. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári karának dékánja Facebook bejegyzésében azt írja: a tét, hogy Washington meg tudja-e tartani továbbra is a vezető globális nagyhatalom szerepét vagy tovább gyengül. 

A szakértő szerint az Egyesült Államok, és vele együtt a demokratikus Nyugat, az utóbbi évtizedek legnagyobb kihívásával néz szembe. Megkockáztatom, hogy még a hidegháború ideje alatt lezajlott kubai rakétaválság idején sem volt annyira forró és sorsdöntő helyzetben, mint most” - fogalmazott Szenkovics Dezső. Szerinte Washingtonnak egyszerre minimum három külső és számos belső kihívásnak kell eleget tennie ahhoz, hogy megtarthassa vezető globális nagyhatalmi szerepét.

Először is ott van az orosz-ukrán háború, ahol vagy mihamarabbi békét kell kötni, de úgy, hogy a legkisebb arcvesztéssel ki lehessen jönni belőle, vagy továbbra is ki kell tartani Ukrajna mellett. Ez utóbbi azonban egyre nehezebb lesz, ugyanis bármikor lángra lobbanhat a Közel-Kelet, ezért az Egyesült Államoknaknak most arra a térségre is kell koncentrálnia erőforrásokat, és amint az elmúlt napok történései mutatják, éppen ez zajlik. Az amerikai haditengerészet jelentős erőket vezényelt át a Földközi-tenger térségébe, és az elkövetkező napokban az amerikai tengeri flotta további egységei fognak megérkezni. És ami a térségben most a legfontosabb, figyelembe véve, hogy a Hamász immár több mint két hete rakétázza az izraeli területeket, hogy a Hezbollah feltehetően több mint 120 ezer rakétával rendelkezik, és akkor nem beszéltünk még a jemeni hútikról vagy Iránról sem, az éppen a légvédelem. Vagyis ugyanaz, amire leginkább az ukránoknak is szükségük lenne. Az esős ősz beálltával ugyanis a fronton zajló harcok leállnak, és elkezdődik ugyanaz a légitámadás-sorozat, amely ismerős lehet a múlt téli időszakból, amikor Oroszország Ukrajna kritikus infrastruktúráját vette célpontba. Márpedig ha a Közel-Keleten elhúzódik vagy eszkalálódik a háború, akkor Ukrajna könnyen maradhat légvédelem nélkül” - írta a szakértő, aki a harmadik külső fenyegetésnek a tajvani kérdést tartja. 

Felismeri-e a helyes utat az amerikai vezetés? Fotó: Joe Biden Facebook oldala

Ami a belső kihívásokat illeti, Szenkovics Dezső úgy véli, az Egyesült Államoknak és a Nyugatnak vissza kell térnie a reálpolitikához és félre kell tennie a neoliberális, progresszív, megosztó elveket, valamint a lehető leghamarabb véget kell vetni az EU területére beáramló illegális migrációnak, és a lehető leggyorsabban ki kell utasítani az EU területéről azokat, akik nem jogosultak a menekült státuszra.

A szakértő szerint tény, hogy az Egyesült Államok (a Nyugat) egyik esetben sem engedheti meg magának azt a luxust", hogy egy újabb afganisztáni kivonulást produkáljon. Ha ez megtörténik, akkor az közép- és hosszú távon akár végzetes is lehet a Washington és az általa fémjelzett világrend számára” - állítja Szenkovics Dezső. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?