Putyin előszedte az atomfegyvereket (VIDEÓ)
Oroszország „harci járőrútvonalakra” helyezte a nukleáris tölteteket hordozó rakétáit – jelentette a a TASZSZ orosz állami hírügynökség. Az orosz katonák ellenőrzik a berendezéseket „a hosszú távú terepi bevetésekhez”.
Az orosz média közzétett egy videót, amelyen a szibériai Novoszibirszkben telepítik a Jarsz interkontinentális ballisztikus rakéta indítórendszereit. A felvételen látható, amint a fegyvereket kiveszik egy raktárból, és végigviszik egy úton. Az orosz védelmi minisztérium hétfőn jelentette be, hogy a mobil rakétaindító egységeket azért telepítik a terepre, hogy konfliktus esetén járőrözési és felkészülési feladatokat hajtsanak végre, és ez Oroszország nukleáris elrettentési stratégiájának része. A TASZSZ közölte, hogy ellenőrzik a személyzet és a felszerelés „felkészültségét” „a hosszú távú terepi feladatokra”.
#BREAKING #WW3 Info: The Yars ICBM missile complex, capable of carrying ☢️ nuclear weapons, was put on combat duty in Novosibirsk, #Russia, - rosZMI
— AsgardIntel (@AsgardIntel) October 7, 2024
????can hit targets on distance of up to 11,000 km, and has an explosive power of ≈ one million tons. pic.twitter.com/Q7cIoeDVUn
A Jarsz nukleáris rendszerek harci szolgálatba állítása azt jelentené, hogy ezeket az interkontinentális ballisztikus rakétarendszereket (ICBM) felkészítették a katonai műveletekben való alkalmazásra, tájékoztat a Digi24 hírtelevízió. Ez a végső fázis, amikor a rendszerek teljesen fel vannak szerelve nukleáris robbanófejekkel és készen állnak az azonnali indításra – jegyzi meg a defenseromania.ro. Oleg Zsdanov katonai szakértő azonban a Focus.ua-nak adott interjújában elmondta, nem kizárt, hogy ez csak rutin kiképzés, a harcképesség ellenőrzése.
A Jars RS–24 (NATO-jelöléssel SS–29) egy stratégiai nukleáris rakéta, amelynek hatótávolsága akár 12 ezer kilométer, pontossága pedig 250 méter – olvasható az Army Recognition című katonai és védelmi szaklapban. Hordozórakétákra szerelhető vagy silókban telepíthető. Vlagyimir Putyin elnök Ukrajna 2022. februári lerohanásának kezdete óta kétértelmű fenyegetéseket fogalmazott meg Oroszország atomfegyvereivel kapcsolatban. Szakértők azonban kétlik, hogy az orosz diktátor taktikai atomfegyverek bevetéséhez folyamodna, amelyeknek ugyan rövidebb a hatótávolságuk, mint a stratégiai fegyvereknek, de a harctéren is bevethetők. A múlt hónapban Putyin bejelentette Moszkva nukleáris doktrínájának módosítását, pontosítva, hogy milyen körülmények között vethet be Oroszország atomfegyvereket. Bevették annak a lehetőségét, hogy atomfegyverrel nem rendelkező országok ellen használják, ha azokat atomhatalmak támogatják, ezzel egyértelműen Ukrajnára utalva.
Nyitókép illusztráció: Pexels
CSAK SAJÁT