Premier Dél-Koreában: letartóztatták az elnököt

Őrizetbe vették a dél-koreai hatóságok Jun Szogjol felfüggesztett államfőt, akit lázadással vádolnak. Az elnök házához több mint háromezer rendőr érkezett az őrizetbe vételre, írja a Világgazdaság. Jun az elfogásakor közzétett videófelvételen kijelentette, hogy továbbra is törvénytelennek tartja az ellene folyó eljárást, és azért működik együtt, hogy elkerüljék a vérontást.

Őrizetbe vételekor több ezer híve is a rezidenciájánál tartózkodott, de helyszíni jelentések szerint bekiabálásokon kívül más akcióba nem kezdtek. A magas rangú tisztségviselők korrupcióját vizsgáló dél-koreai hivatal (CIO) közölte, hogy haladéktalanul megkezdi Jun Szogjol kihallgatását. A politikus testőrségének vezetőjét is letartóztatták.

A rendőrség és a korrupcióellenes ügynökség nyomozói biztonsági őrökkel és ügyvédekkel (balra) szállnak szembe, miután megkezdték második kísérletüket, hogy hivatalos rezidenciájának bejáratánál, végrehajtsák az elnök őrizetbe vételére vonatkozó parancsot. | Fotó: Agerpres

Az alkotmányos eljárással felfüggesztett államfőt a december elején kihirdetett és mintegy hat óra múlva visszavont szükségállapot miatt vonták vád alá, illetve azért, mert eddig ellenállt a letartóztatási parancsnak. A szükségállapotot televíziós élő adásban hirdette ki tavaly december 3-án, arra hivatkozva, hogy el akarja távolítani a kormány munkáját gátló, „szégyentelenül Észak-Korea-párti, államellenes erőket”. A rendelkezés visszavonására a parlament kényszerítette órákon belül. Ő az első köztársasági elnök Dél-Koreában, akit még hivatali ideje alatt tartóztatnak le.

A dél-koreai alkotmánybíróság a hét elején kezdte volna meg Jun Szogjol elleni alkotmányos vádemelési per tárgyalását, de el kellett napolni, mivel a vádlott nem jelent meg. Jun az elmúlt hetekben nem mozdult ki a rezidenciájáról, és őrizetbe vételének megakadályozására a testőrsége is készenlétben állt. A december közepén megszavazott alkotmányos felelősségre vonási eljárás nyomán az alkotmánybíróságnak 180 napon belül kell döntenie arról, hogy végleg leváltja-e Junt hivatalából, vagy visszaállítja a jogkörét.

Az első letartóztatási kísérletnél a felfüggesztett államfőt a hadsereg is védte, de a védelmi minisztérium közölte, hogy a további ilyen kísérletekbe a hadsereg nem avatkozik bele. A lázadás bűne Dél-Koreában halálbüntetéssel is sújtható.

A dél-koreai elnök, Jun Szogjol letartóztatása után kihallgatásra érkezik a magas rangú tisztviselők és rendőrségi tisztviselők korrupcióját vizsgáló hivatal épületébe. | Fotó: Agerpres

A felfüggesztett államfő elfogását azonnal üdvözölte Pak Csande, az ellenzéki Demokrata Párt frakcióvezetője. Kijelentette, hogy ez az első lépés a rend visszatérése felé. Az elnök mögött álló, kormányzó Népi Erő Pártjának (PPP) frakcióvezetője viszont azt hangoztatta, hogy a hatóságok fellépése igazságtalan és törvénytelen volt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?