Öt éve hagyták el a britek az uniót – már bánják a döntésüket

Soha nem látott mélységbe süllyedt a Brexit támogatottsága: a legfrissebb felmérés szerint a brit társadalomnak már csak egyharmada helyesli, hogy az Egyesült Királyság öt évvel ezelőtt kilépett az Európai Unióból, míg a lakosság több mint fele visszaléptetné az országot az unióba.

A brit EU-tagságról 2016 nyarán tartott népszavazáson 51,89 százalék szavazott a kilépés mellett. Ennek megfelelően Nagy-Britannia két lépcsőben távozott az unióból: először 2020. január 31-én politikai és közigazgatási értelemben, majd 11 hónappal később gazdasági értelemben is, amikor elhagyta az EU egységes piacát és vámunióját - írja az MTI.

Öt éve hagyták el a britek az uniót |Fotó: MTI

A legnagyobb brit közvélemény-kutató csoport, a YouGov 2 225 brit állampolgár részvételével végzett friss felmérése szerint ma már közel annyian tartják hibás döntésnek a Brexitet, mint ahányan annak idején támogatták.

Fordulat a közvéleményben

A kutatás szerint a választók több mint fele, pontosan 55 százaléka ma már hibának tartja a kilépést, míg mindössze 30 százalék helyesli azt. A fiatalok körében még nagyobb az elutasítás: a most 18-24 éves korosztály háromnegyede rossz döntésnek tartja a Brexitet, és mindössze 10 százalékuk ért vele egyet.

Bár a tavaly júliusi választások után hivatalba lépett munkáspárti kormány nem tervezi Nagy-Britannia visszaléptetését az EU-ba, Keir Starmer miniszterelnök jelezte, hogy szorosabbra kívánja fűzni és új alapokra helyezné az ország kapcsolatát az unióval.

A Brexit öt legnagyobb hatása a BBC szerint

A BBC az évforduló alkalmából összegyűjtötte a Brexit legfontosabb következményeit:

  1. Gazdasági hatások – A közgazdászok és elemzők többsége szerint az Egyesült Királyság EU-ból való kilépése gazdaságilag hátrányosan érintette az országot, még annak ellenére is, hogy szabadkereskedelmi megállapodást kötött az EU-val.

  2. Bevándorlás változása – Az EU-ból érkező bevándorlás jelentősen csökkent, ugyanakkor a világ többi részéről érkező migráció erőteljesen megnövekedett.

  3. Utazási korlátozások – A Brexit megszüntette a turisták és üzleti célból utazók szabad mozgását az Egyesült Királyság és az EU között, ami nehezítette a brit előadóművészek uniós turnéit is.

  4. Jogi szuverenitás – Az Egyesült Királyság saját törvényeket alkothat anélkül, hogy az uniós jogszabályokhoz kellene igazodnia.

  5. Pénzügyi hozzájárulás megszűnése – 2019-20-ban Nagy-Britannia bruttó 18,3 milliárd fonttal járult hozzá az EU költségvetéséhez, amelyből egy rész visszaáramlott a brit mezőgazdaság támogatására és más strukturális alapokra. Azóta a brit kormány saját forrásból fedezi ezeket a kiadásokat.

A BBC megjegyzi, hogy a Brexit további hatásai is jelentősek, többek között a halászati jogokra, az agrárszektorra és a védelmi együttműködésre gyakorolt befolyása miatt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?