Orbán Viktor Olaszországban: béketerv előtt tűzszünet kell
A magyar kormány az uniós elnökség prioritásának a versenyképesség helyreállítását választotta - fogalmazott Orbán Viktor magyar miniszterelnök Olaszországban, az idén 50. alkalommal megrendezett Cernobbiói Fórumon.
A kormányfő úgy vélte, hogy újra kell gondolni az uniós zöld megállapodást, mert sok esetben szembemegy az európai cégek érdekeivel. Példaként hozta fel, hogy a német autógyártók is úgy vélik, hogy nem egyezik az érdekeikkel. „Akkor minek csináljuk?" - tette fel a kérdést. Emellett Orbán Viktor szerint csökkenteni kell a bürokráciát, kevesebb bürokratikus eljárásra és kevesebb bürokratára van szükség. A miniszterelnök harmadikként azt emelte ki, hogy vissza kell csábítani Euróba a befektetéseket.
Orbán Viktor arra is kitért, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni sem a háborút, sem a migrációt. „Az EU békeprojekt, és most háború van Európában" - hangoztatta Orbán Viktor, aki a migráció kérdését dezintegráló erőnek nevezte. Elmondta, hogy az első háborúja miniszterelnökként a délszláv háború volt, amelynek kapcsán Magyarország megtapasztalta, milyen veszélyes egy fegyveres konfliktus szomszédságában lenni. Ebből a tapasztalatból kiindulva gondolta úgy, hogy szükség van a békemisszióra.
Mint mondta, az első lecke, amit megtanult, az volt, hogy kommunikáció nélkül nincs esély a háború megállítására. „Tehát szükség van a kommunikációra mind Ukrajnával, mind Oroszországgal”– tette hozzá Orbán Viktor. A második legfontosabb dolog a tűzszünet. „Ha arra várunk, hogy legyen egy béketerv, amelyet mind a két fél elfogad, sosem lesz béke. Mert az első lépés nem a béketerv. Az első lépés a tűzszünet” – idézte a Magyar Nemzet a miniszterelnököt. „Ha megnézzük az elmúlt harminc év háborúit, legalább három tűzszünet jutott egy-egy béketervre” – mutatott rá. A béketerv nagyon fontos, de nem lehet azzal kezdeni. Először kommunikációra van szükség, aztán tűzszünetre, és utána lehet tárgyalni a béketervről. „Ez a helyes sorrend”– hangsúlyozta a kormányfő.
„Jelenleg azonban nem ezt tesszük. Ezért ment el először Kijevbe, aztán Moszkvába, majd Pekingbe, aztán Washingtonba, a NATO-csúcstalálkozóra” – mondta Orbán Viktor. „Azért mentem, hogy megértsem, mi az esély a békére” – fogalmazott, hozzátéve: arra a következtetésre jutott, hogy egyik félnek sem áll szándékában békét kötni. Mindkét fél úgy gondolja, hogy az idő az ő oldalukon áll, ezért látogatott el Pekingbe és Washingtonba is. „Úgy gondolom tehát, hogy most olyan nemzetközi kontextust és környezetet kell teremtenünk, amely megtestesíti és meggyőzően kifejezi, hogy az egész Föld, nem csak a Dél, hanem az egész világ, még Európa is, szeretne tűzszünetet, amilyen gyorsan csak lehet” – nyomatékosította Orbán Viktor.
CSAK SAJÁT