Román sajtó: Orbán Viktor nem olyan elszigetelt, mint amilyennek látszik
Figyelemre méltó eredmény Orbán Viktor kezdeményezésének sikere, az Európai Parlament harmadik legnagyobb frakciója a nevével fémjelzett Patrióták Európáért, idézi a Politico elemzését a Digi24 hírtelevízió.
A magyar vezető olyan hasonló gondolkodású szövetségesekből épített koalíciót, akik osztják stratégiai célját, a „nemzetállamok Európájának" megteremtését. Orbán Viktornak sikerült újraszerveznie Európa szélsőjobboldalát saját arculata és a pártja, a Fidesz köré, miután az 2019-ben kilépett a jobbközép Európai Néppártból. A Patrióták Európáért frakció létrehozása azt mutatja, hogy Orbán sokkal kevésbé elszigetelt, mint azt kezdetben gondolták, és képes olyan szövetségesekből koalíciót építeni, akik osztják stratégiai célját – a „nemzetállamok Európájának" megteremtését.Ez azt sugallja, hogy az EU szélsőjobboldali csoportjai minden eddiginél jobban igazodnak ehhez az elképzeléshez. És közvetlen kihívást jelent a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök által képviselt pragmatikusabb populizmus számára.
Ez a konszolidáció azonban nem fogja jelentősen megváltoztatni az Európai Parlamentben az erőviszonyokat, és valószínűleg nem fogja jelentősen befolyásolni az uniós politikaalkotást, legalábbis rövid távon. Az EU-párti centrista pártok megtartották jelentős többségüket Brüsszelben, a Zöldekkel együtt pedig elegendő szavazatuk volt ahhoz, hogy Ursula von der Leyen európai bizottsági elnököt újra kinevezzék második mandátumára, és ezt követően támogassák jogalkotási prioritásaikat.
A patrióták tehát továbbra is ellenzékben maradnak, és csak korlátozottan tudják befolyásolni az uniós jogalkotási folyamatot, viszont a frakció mérete nagyobb finanszírozást, láthatóságot és hatalmat biztosít a parlamenti eljárásokban, de az irányító testületekben nem lesz érdemi képviselete.
A patrióták száma az Európai Tanácsban azonban valószínűleg nőni fog, mivel a következő hónapokban és években esedékes több országos választás, melyek eredményeként szélsőjobboldali kormányok alakulhatnak. Ez a fejlemény pedig azzal a kockázattal járna, hogy aláássa az EU kohézióját a kulcsfontosságú területeken, nevezetesen az EU költségvetésében, a bővítésben és a külpolitikában – különösen, ha Ukrajnáról van szó. Az EU eddig a hízelgés és a pénzügyi zsarolás kombinációjával megtalálta a módját annak, hogy elkerülje Orbán ismételt vétóit Ukrajnával kapcsolatban. A vonakodó kormányok nagyobb és határozottabb csoportját azonban sokkal nehezebb lenne megfékezni, idézi a Politicot a Digi24.
CSAK SAJÁT