Németh Zsolt: Magyarország továbbra is jobb pályán van, ami a nemzet szempontjából sem mindegy

Donald Trump esélyei napról napra javulnak, s ez jó hír a béke szempontjából és jó hír Magyarországnak - mondta Németh Zsolt, a magyar parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke a Maszolnak adott interjújában. A kedden kezdődő Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor alapítója szerint a sok találkozás Tusványos egyik legfőbb célja. 

- Jobb pályán az idei rendezvény mottója. Mit üzen ezzel Tusványos?

- Több szempontból is jobb pályán vagyunk. A Fidesz-KDNP győzelmét sokan lekicsinylik ellenzéki oldalon. Egyetlen párt ért el egy hajszállal jobb eredményt a Fidesznél az EU-ban, a máltai munkáspárt, akiknek gratulálunk. Sok európai párt tenné össze a kezét, ha ilyen eredményt ért volna el az EP választáson. Úgy tűnik, hogy volt némi tartalékunk erre a választásra is, de ettől még szükséges az állandó megújulás, hogy pályán maradjunk. Ez a tábor első sorban a fiatalokat akarja megszólítani, de nincs felső korhatár. Vagyis Magyarország továbbra is jobb pályán van, ami a nemzet szempontjából sem mindegy. Nemzeti többséggel kormányzunk. És Európában is jobb pályán vagyunk, a politikai jobboldalon. Most, hogy a harmadik legnagyobb ereje vagyunk az Európai Parlamentnek a Patrióták Európáért frakcióval, egy politikai család tagjaként jobb esélyünk van fenntartani az európai életformát a kontinensen. Ez új helyzet az elmúlt évekhez képest!  És ami a béke ügyét illeti egyre szaporodnak a béketárgyalás", békekötés" stb. szavak, amelyek eddig nem forogtak a politikai közbeszédben Ukrajnával kapcsolatban. Ez is jobb, mint tavaly ilyenkor, amikor még csak vágy volt a béke, hiszen a Béke ideje volt a tavalyi szlogenünk. Már nem elszigetelt álláspont a miénk. 

- Ugyanakkor sok tekintetben eltűnt a jobb–bal törésvonal a politikában. Nem az a döntő inkább ma már, hogy bizonyos fontos kérdésekről (háború, migráció, szuverenizmus stb.) mi az álláspontja egy politikusnak, pártnak?

- A legfontosabb törésvonal ma már valóban nem a jobb- és baloldal vagy konzervatívok, liberálisok és szocialisták között húzódik, hanem a szuverenista, patrióta, békepárti erők és a föderalista, internacionalista, háborúpárti koalíció között. A patrióták célja a nemzetek és a helyi közösségek érdekeinek képviselete és megerősítése, a másik oldalé ezeknek a lerombolása és a nemzetköziséggel való helyettesítése. Az elmúlt években az Európai Unió intézményrendszerét sajnos szinte tökéletesen sikerült alárendelniük ennek a törekvésnek; a mi feladatunk, hogy ezt megállítsuk és, amennyire lehet, visszafordítsuk. Nem kis kihívás!  Az uniós intézmények feladata az ő felfogásuk szerint az, hogy ezt a felülről jövő, központi akaratot keresztülnyomják a tagállamokon, elfojtva minden önálló hangot – gondoljunk csak az Orbán Viktor békemissziójára adott reakciókra –, megbüntetve azokat, akik nem hajlandók beállni a sorba. És itt egyáltalán nem csak szimbolikus büntetésről van szó: Magyarországot az Unió Bírósága nemrég rekordösszegű, 80 milliárd forint és még napi 400 millió forint büntetésre ítélte. Szeretném hangsúlyozni, hogy a Bíróság még soha egyetlen tagállammal szemben sem szabott ki még csak ezt megközelítő összegű büntetést sem: az eddig rekord ennek az ötöde volt. Ez egy teljesen nyilvánvalóan politikai ítélet, egy jogi köntösbe burkolt támadás a nemzeti szuverenitás ellen, és ami azt illeti, a Bíróság sem finomkodik ezzel, ennek az a hivatalos neve is az, hogy kényszerítő bírság. Az előttünk álló öt évben szeretnék elvenni még a jogot is a különvéleményre, a következő lépés a többségi döntéshozatal bevezetése lenne külügyi kérdésekben. Ezzel szemben a mi véleményünk szerint nem a tagállamoknak kell szolgálniuk Brüsszelt, hanem ellenkezőleg, az uniós intézményeknek kellene végrehajtaniuk a fővárosok akaratát. A hazafiak, vagyis a patrióták ma az Európai Parlament harmadik legnagyobb frakcióját adják a két nagy föderalista frakció után, ha pedig a velünk nagyrészt azonos nézeteket képviselő, jobbára csak személyi ellentétek miatt különálló konzervatívokat is hozzászámoljuk, a második legnagyobb erő vagyunk. Jelentős eredményt értünk el az európai parlamenti választásokon és bár a remélt áttörés elmaradt, a nemzeti erők minden korábbinál jobban szerepeltek a francia parlamenti választáson is. A valóban döntő, egyebek mellett a háborúra is meghatározó hatást gyakorló, túlzás nélkül történelmi jelentőségű változást azonban majd az amerikai elnökválasztás hozhatja meg. 

Németh Zsolt: A nagy, geopolitikai áttekintésektől a helyi, a standup-osokon át a helyi székely ügyekig sokminden terítékre kerül a sátrakban Fotó: Németh Zsolt Facebook oldala

- Mi az, amit semmiképpen sem érdemes kihagyni az idei Tusványoson?

- Széles a kínálat, így mindenki megtalálhatja a maga szájíze szerint valót. Ha előre vesszük az előadásokat, akkor idén is lesznek miniszterek, biztonságpolitikai szakértők, lesz nemzetpolitikai és pártpolitikai kerekasztal, de számos külföldi előadó is Amerikából, például John McLaughlin, Donald Trump közvéleménykutatója, és Ukrajnából, Lengyelországból, Libanonból is lesznek előadók. A nagy, geopolitikai áttekintésektől a helyi, a standup-osokon át a helyi székely ügyekig sokminden terítékre kerül a sátrakban. És ott van a zenei kínálat a népzenétől a technoig. És minden este koncertekkel várjuk a nagyközönséget. És amiért még el kell jönni, az a sok találkozás, ami Tusványos egyik legfőbb célja. 

- Megdöbbentették a világot a Robert Fico és Donald Trump elleni merényletek. Megerősítik-e Orbán Viktor védelmét annak ismeretében, hogy tavaly is magyarellenes csoportok próbálták megzavarni a miniszterelnök beszédét?

Bár nem vagyok ennek a témának a szakértője, az laikus szemmel is teljesen nyilvánvaló, hogy mind a Robert Fico miniszterelnök, mind pedig a Dobald Trump volt elnök elleni merényletkísérletet súlyos biztonsági hiányosságok tették lehetővé, amit az utóbbi esetben az is tetéz, hogy a korábbi elnök védelméért a jelenlegi adminisztráció felel. Ezek a merényletkísérletek egyenes következményei azoknak a gyűlöletkeltő kampányoknak, amelyeket a liberális média évek óta folytat a békepárti politikusokkal szemben, és amelyek ki akarják írni a politikai ellenfeleket a demokraták sorából. Hogy ki szítja a gyűlöletet, az nem kérdés, elég csak megnézni azokat a baloldalhoz kötődő magyar Facebook-csoportokat, amelyekben ünneplik ezeket a gyilkossági kísérleteket és arról fantáziálnak, hogy a következő célpont Orbán Viktor lesz. Bízom benne, hogy erre nem kerül sor, ha pedig mégis, a magyar biztonsági erők ezt meg tudják akadályozni. 

- Mit szól Joe Biden visszalépéséhez?

- Úgy tűnik, Donald Trump esélyei napról napra javulnak. Ez jó hír a béke szempontjából és jó hír Magyarországnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?