FRISSÍTVE - Rakétatámadás Kijevben: Putyin újabb csapásokat helyezett kilátásba
Több robbanás rázta meg hétfőn az ukrán fővárost, Kijevet, valamint Lviv, Ternopil és Dnyipro városát, miután Oroszország azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy Kijev áll annak a nagy erejű robbanásnak a hátterében, amely megrongálta az Oroszországot és a Krímet összekötő kulcsfontosságú hidat. Legalább nyolcan meghaltak, 24-en megsebesültek az ukrán fővárosban – közölték hétfőn a hatóságok. FRISSÍTÉS: megszólalt Vlagyimir Putyin.
Az AFP és a Reuters hírügynökség is szemtanúkra hivatkozott. A detonációk helyi idő szerint 8 óra 15 perckor történtek. A robbanások előtt megszólaltak a légvédelmi szirénák. A belvárosból sűrű fekete füst emelkedett az égbe. Az egyik célpont egy vasúti pályaudvar lehetett, míg egy másik az ukrán nemzetbiztonsági szolgálat székháza.
A becsapódások tényét megerősítette Vitalij Klicsko kijevi polgármester is.
Az orosz támadások nem korlátozódtak Kijevre, találat érte Lvivet, Harkivot, Zsitomirt, Dnyiprót, Ternopilt, Mikolajivot és Hmelnyickijt is, míg éjszaka Zaporizzsja kapott találatot. Egy friss jelentés szerint a Fekete-tenger partján fekvő Odesszát is robbanások rázták meg.
Valerij Zaluzsnyij ukrán vezérkari főnök szerint az oroszok 75 rakétát lőttek ki Ukrajna-szerte. Mint fogalmazott 41-et sikerült semlegesítenie az ukrán légvédelemnek, 34 rakéta célba ért.
Az ukránok arra készülnek, hogy a támadássorozat még nem ért véget, további hullámok is várhatóak, ezért arra kérték a lakosságot, hogy húzódjanak be az óvóhelyeikre.
BREAKING: Multiple explosions rock central Kyiv pic.twitter.com/FmiEUBfPsR
— BNO News (@BNONews) October 10, 2022
Legalább 8 halott, 12-en megsebesültek
Először az ukrán katasztrófavédelem szóvivője közölte, hogy halottak és sérültek is vannak a csapást követően – pontos adatokról azonban ő még nem adott információt.
Helyi idő szerint 10 órakor aztán Anton Herascsenko közölte: legalább öt halálos áldozata biztos van a csapásnak, 12-en pedig megsebesültek. Mindannyian civilek voltak, akik Kijev belvárosában sétáltak vagy vezettek – írta. Azóta a BBC azt írta, hogy már legalább 8 halottról és 24 sebesültről tud az ukrán belügyminisztérium.
A román nagykövetség közelében is robbant egy rakéta
Bogdan Aurescu román külügyminiszter határozottan elítélte az orosz rakétatámadásokat, mint fogalmazott, ezek súlyosan megszegik a nemzetközi jogban lefektetett humanitárius elveket, hiszen lakott területet céloztak.
A román diplomácia vezetője örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a kijevi román nagykövetség munkatársai közül senki se sérült meg, bár az egyik rakéta 850 méterre csapódott be a nagykövetségtől.
Megszólalt Vlagyimir Putyin
Ha Kijev folytatja terrorista akcióit az Orosz Föderáció területén, Moszkva válasza kemény lesz – helyezte kilátásba Vlagyimir Putyin az orosz Biztonsági Tanács ülésén. Az orosz államfő szerint a kijevi rezsim megpróbálta felrobbantani a Török Áramlat gázvezetéket, az SBU pedig már három terrortámadást követett el a kurszki atomerőmű ellen.
A Guardian beszámolója szerint Putyin televíziós beszédében ismét Ukrajnát tette felelőssé a Kercsi hídi merényletért, „terrorcselekménynek” minősítve azt. „Oroszország ma nagy hatótávolságú rakétatámadást intézett Ukrajna energetikai, katonai és kommunikációs infrastruktúrája ellen, megtorlásul a hídtámadásért" – mondta. Putyin kijelentette azt is: „a válaszlépések ugyanolyan léptékűek lesznek, mint az Oroszországot ért fenyegetés. Abban az esetben, ha további terrorcselekményeket kísérelnek meg területünkön, Oroszország reakciója súlyos lesz.”
„A kijevi rezsim a tetteivel tulajdonképpen egy szintre helyezte magát a nemzetközi terrorista alakulatokkal, a leggyűlöletesebb csoportokkal. Egyszerűen lehetetlen az ilyen jellegű bűncselekményeket válasz nélkül hagyni" – hangsúlyozta Putyin. Elmondta: a vizsgálat megállapította, hogy a Krími hídon október 8-án elkövetett robbanás terrorcselekmény, amelynek célja a kritikus fontosságú orosz polgári infrastruktúra megsemmisítése volt. Putyin szerint a támadás megrendelői, szervezői és elkövetői az ukrán különleges szolgálatok voltak.
Az orosz elnök emellett nukleáris terrorizmussal – a zaporizzsjai atomerőmű lövetésével és a kurszki atomerőmű elleni szabotázskísérletekkel – is megvádolta Ukrajnát. „Az ukrán különleges szolgálatok már három terrorcselekményt is elkövettek Oroszországban a kurszki atomerőmű ellen, többször is felrobbantották az erőmű nagyfeszültségű vezetékeit. A harmadik ilyen terrorcselekmény következtében egyszerre három ilyen vonalat rongáltak meg. A károkat a lehető legrövidebb időn belül kijavították, és nem voltak súlyos következmények" – mondta. Arra is emlékeztetett, hogy a Török Áramlat gázvezeték-rendszer egyik szakaszának felrobbantására is történt már ukrán kísérlet.
Mindez két nappal azután történt, hogy felrobbantották az Oroszország számára kulcsfontosságú kercsi hidat. Ukrajna hivatalosan eddig még nem vállalta a felelősséget a támadásért, bár a The New York Times meg nem nevezett ukrán forrásaira hivatkozva azt állította, hogy azt az ukrán titkosszolgálat hajtotta végre teherautóba rejtett bombával. Vlagyimir Putyin orosz elnök szintén az ukránokat vádolta, és terrortámadásnak nevezte az akciót.
CSAK SAJÁT