Megszorító intézkedések: Ursula von der Leyennel egyezkedik Brüsszelben Marcel Ciolacu 

Eddig jellemzően szakértői, pénteken viszont már politikai tárgyalásokon igyekszik egyezségre jutni a kormány az Európai Bizottsággal a költségvetési hiány csökkentését célzó megszorító intézkedésekről. Amennyiben megszületik a megállapodás, a kabinet a parlament előtt vállal felelősséget a hiánycsökkentő lépésekről szóló törvénycsomagért.    

Miniszterelnökként először tárgyal Brüsszelben Marcel Ciolacu. A kormányfő tegnap érkezett a belga fővárosban, s ma sorsdöntőnek tartott megbeszéléseket folytat az uniós helyreállítási alapokból érkező pénzek utalásának feltételeként vállalt reformokról. A kormányfő találkozik Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel, Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével, Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével, illetve Céline Gauerrel, az EU helyreállítási alapjáért felelős munkacsoport vezetőjével. Ciolacu brüsszeli útja előtt, egy csütörtöki bukaresti sajtóeseményen kijelentette: Románia politikailag és gazdaságilag stabil, az EU tagállamai közül a második legnagyobb gazdasági növekedéssel rendelkezik. A kulcsfontosságú területeken végrehajtott reformok révén fenntartjuk a román gazdaság lendületét és a befektetők bizalmát” - idézte az Agerpres Ciolacut.  

A Libertatea értesülései szerint a miniszterelnök elégedetlen a kormánytagok brüsszeli tárgyalásaival. Marcel Boloș pénzügyminiszter, Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter, de Adrian Câciu, az európai projektek minisztere sem győzte meg az Európai Bizottságot arról, hogy a kormány által tervezett adóügyi, költségvetési intézkedések megoldást jelenthetnek a büdzsé stabilizálására. Nem született megállapodás a különnyugdíjak reformjáról sem. Boloș korábban azt nyilatkozta, ha a megszorításokat, az egységes bértörvényt és a nyugdíjtörvényt egyszerre hajtják végre, Románia fizetésképtelenné válhat. 

Marcel Ciolacu több tárgyalást is folytat pénteken a belga fővárosban Fotó: Marcel Ciolacu Facebook oldala

A kormány által tervezett megszorító intézkedések között szerepel egyebek mellett az informatikai, mezőgazdasági és építőipari területen dolgozó alkalmazottak adókedvezményeinek megszüntetése, a  nagy multinacionális cégek forgalmának 1 százalékos többletadója, azz 500 000 eurót meghaladó lakások adójának emelése, a mikrovállalatok adójának emelése, 200 000 betöltetlen közigazgatási álláshely megszüntetése, a közigazgatásban egyes vezető beosztások megszüntetése, ahelyi önkormányzatok kiadásainak csökkentése.  

Ciolacu péntek 15.30-kor tárgyal az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel. Bár korábban arról volt szó, Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt elnöke is jelen lesz Brüsszelben, a volt miniszterelnök vgül mégsem utazott. Marcel Ciolacu ugyanazt akarja elérni, amt korábban a miniszterei, csak az érvelés lesz más arra vonatkozóan, hogy Brüsszel fogadja el az 5,5 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt, a helyreállítási tervben vállalt  4,4 százalék helyett. A miniszterelnök ragaszkodik az ukrajnai háborúnak a román gazdaságra gyakorolt ​​negatív hatásának figyelembe vételéhez. A tárgyaláson kitérhetnek a gabonaszállításra, az ukrajnai menekülteknek nyújtott gazdasági és szociális segélyekre, de a konstancai kikötőre gyakorolt hatásokra is. 

Sajtóértesülések szerint az Európai Bizottság az áfa 2 százalékponttal történő emelését javasolta a román tárgyalópartnereknek. Romániában jelenleg a legtöbb áru és szolgáltatás után 19 százalék áfát kell fizetni. Brüsszelben a felvett osztalék után fizetendő adó 8 százalékról 10 százalékra való emelését is javasolták. Arra próbálják révenni a bukaresti kormányt, hogy hatékonyabb lépéseket tegyen a kormányzati kiadások csökkentése érdekében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?