Megemlékezés: 80 éve szabadították fel az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábort

Az Auschwitz-Birkenau náci haláltábor mintegy ötven túlélője tér vissza oda hétfőn, hogy megemlékezzen a tábor 1945. január 27-i felszabadításáról. Közméltóságok, köztük Károly király és más európai királyi családok, Emmanuel Macron francia és Frank-Walter Steinmeier német elnök is csatlakozik hozzájuk. Romániát Natalia-Elena Intotero kulturális miniszter képviseli.

Nem a közméltóságok, hanem a túlélők – akik többnyire a 80-as és 90-es éveikben járnak – hangját fogják hallani a megemlékezéseken a táborban, ahol 1,1 millió embert, főként zsidókat öltek meg – jegyzi meg a bbc.com, idézi a News.ro. A túlélők üzenete: elmondani a világnak, mi történt ott, és hogy ez soha többé ne fordulhasson elő. „Minden léleknek joga van az élethez ezen a földön” – mondja a most 94 éves Jona Laks, akit 1944-ben a testvéreivel együtt hurcoltak Auschwitzba. „Auschwitz embergyilkoló laboratórium volt. Ez volt a feladata, és ennek eleget is tett: kevesen élték túl Auschwitzot” – mondta. 

A túlélők fognak beszélni a megemlékezésen Auschwitzban. | Fotók: Pexels

Az egykori haláltáborban, a „halálkapu” fölé – ahogy Birkenau bejáratát nevezik – egy hatalmas, fűtött sátrat állítottak fel a hideg miatt az idősekre való tekintettel. A nap a túlélők és Andrzej Duda lengyel elnök koszorúzásával kezdődik a „halál falánál”, az Auschwitz I. táborban, ahol lengyel, zsidó és szovjet foglyok ezreit lőtték agyon. Ezt követően a birkenaui haláltáborba mennek át, amelyet Auschwitz II. néven ismernek.

Nem lesz politikusi felszólalás

A Halálkapu közelében nem lesznek politikai beszédek nemzetközi vezetők részéről, és nem lesz orosz jelenlét az Ukrajna ellen közel három éve indított háború miatt, annak ellenére, hogy a tábort az Első Ukrán Front orosz uralom alatt álló 60. hadserege szabadította fel. Vlagyimir Putyin részt vett a 60. évfordulón, most azonban nem látják szívesen.

1942 elejétől hajtották végre a nácik azon döntésüket, hogy megsemmisítő táborokban irtsák ki Európa zsidó lakosságát. A megszállt Lengyelországban hat épült: Chelmno, Belzec, Sobibor, Treblinka, Majdanek és Auschwitz-Birkenau. Treblinka sokkal kisebb volt, mint Auschwitz, mégis 800 000-850 000 zsidót gyilkoltak meg ott sokkal rövidebb idő alatt. Heinrich Himmler, a rettegett SS legfőbb vezetője és Rudolf Höss táborparancsnok felügyelte az auschwitzi komplexum bővítését egy második, ipari méretű gyilkolásra tervezett tábor kiépítése Birkenauban.

A táborban 1942 végére már négy különálló gázkamra és krematórium működött. 1942 márciusában Szlovákiából és Franciaországból, majd júliusban Hollandiából és Belgiumból érkeztek az első tömegesen deportált zsidók Birkenauba. Volt, amikor naponta 12 000 zsidót gázosítottak el és égették el a holttestüket.

Ipari méretű gyilkolásra tervezett tábort alakítottak ki.

Az egyik túlélő, Jona Laks a BBC-nek elmondta, már Chelmóban elvesztette a szüleit, és 1944-ben érkezett meg ikertestvérével, Miriammal és idősebb nővérével, Chanával az északabbra fekvő lodzi gettóból: „Engem a baloldalra vezényeltek, ami a krematóriumot jelentette, míg az ikertestvéremet a jobb oldalra küldték. Ez csak azért volt így, mert az az ember nagyon unatkozott, így csak azt mondta: balra, jobbra, balra, jobbra, anélkül, hogy az emberekre nézett volna. Nem tudtam, hogy a bal a halál, de azt tudtam, hogy ez rossz”.

Az újonnan érkezettek 80-90 százalékát a halálba küldték, míg másokat rabszolgamunkára válogattak ki. „Már nagyon közel voltam a kapuhoz; láttam a szikrákat, a kéményekből kiáramló tüzet, és még az égő hús szagát is éreztem” – emlékezett vissza Jona Laks, aki azért menekült meg, mert idősebb nővére felkiáltott, hogy nem szabad elválasztani ikertestvérétől, és a hír eljutott a tábor hírhedt náci „halálangyalához”, Josef Mengele-hez, aki Birkenaut többek között az ikreken végzett, gyakran halálos orvosi kísérletekre használta .

Tavaly 1,83 millió látogatót vonzott az egykori haláltábor.

A nőket és a gyerekeket, az időseket és a betegeket azonnal a gázkamrákba küldték. 1941 és 1945 között egymillió európai zsidót öltek meg ott. De a halottak között volt mintegy 70 000 lengyel fogoly, 21 000 roma és 15 000 szovjet hadifogoly, valamint ismeretlen számú meleg férfi is.

1,83 millió látogató Auschwitzban

A nácik az auschwitzi foglyok nagy részét menetelésre kényszerítették nyugat felé – „halálmenetekben” –, így a szovjet katonák a táborba belépve mindössze néhány ezer éhező foglyot találtak életben, írja az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeuma honlapján. Az auschwitzi tömeggyilkosságokról számos bizonyíték árulkodott. A visszavonuló németek a komplexum legtöbb raktárát lerombolták, de a megmaradtakban a szovjetek megtalálták az áldozatok személyes tárgyait. Ezek között volt például több százezer öltöny, több mint 800 000 női ruha és mintegy 7 tonna emberi haj, írja az encyclopedia.ushmm.org-on. 

Tavaly 1,83 millió látogatót vonzott az egykori haláltábor. A hely puszta mérete ijesztő, jegyzi meg a BBC. Sok blokknak a maradványai állnak, csak a téglaalapok maradtak meg. Két gázkamra és krematórium romjai is megvannak, ezeket a nácik felrobbantottak, hogy megsemmisítsék a bizonyítékokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?