Már a második húsvéti ünnepet tölti bezárva az európaiak egy része – körkép

Több európai országban szigorítják a járványvédelmi intézkedéseket a húsvéti ünnepek idejére, a korlátozások között szerepel a boltzár és az egész napos kijárási tilalom is. Körkép.

Olaszország

Olaszországot húsvétra teljesen lezárják, és a szigorú korlátozásokat egészen április végéig fenntartják a római kormány szerdai rendelkezése szerint, amely szankciókat is tartalmaz a vakcinázást elutasító egészségügyi dolgozók számára.

Péntektől minden tartomány úgynevezett vörös zónába lép át, ami azt jelenti, hogy egésznapos kijárási tilalom lesz érvényben, az élelmiszerüzleteket kivéve lezár a kereskedelem és a vendéglátás, mely kizárólag elvitelre dolgozhat. Húsvét napjaiban az olaszok kizárólag engedéllyel hagyhatják el otthonukat: a rokonlátogatások napi egyszer engedélyezettek úgy, hogy legfeljebb két felnőtt csatlakozhat az egy háztartásban élőkhöz. A misékre a lakóhelyhez legközelebbi templomba lehet elmenni.

A szerdai kormányülésen hozott döntések értelmében április 7-től sem törlik el a szigorú korlátozásokat: április végéig a tartományok kiemelten és közepesen járványveszélyes zónákban maradnak, vagyis vörös és narancssárga fokozatban. A kettő közötti különbség az, hogy a narancssárga térségekben a kijárási tilalom csak estétől reggelig tart, és az üzletek nyitva tarthatnak. A tartományok közötti közlekedés továbbra is tiltott lesz.

Franciaország

A francia kormány a koronavírus-járvány megfékezése érdekében szombattól az ország egész területére kiterjeszti azokat a korlátozásokat, amelyek Párizsban és további tizennyolc megyében már második hete érvényben vannak - jelentette be szerda esti televíziós beszédében Emmanuel Macron államfő. Az intézkedések legalább négy hétig lesznek érvényben.

A kormány által "harmadik utas" megoldásnak nevezett szigorítás lényege, hogy a fertőzés terjedését olyan intézkedésekkel kívánják megfékezni, amelyekkel nem kényszerítik otthon maradásra az embereket. A kormány az otthoni munkavégzést ajánlja, az éjszakai kijárási tilalom továbbra is este 7 óra és reggel 6 óra között lesz érvényben.

A lakhelyet napközben időkorlát nélkül el lehet hagyni, de csak 10 kilométeres körzetben, a kültéri gyülekezés hat főig engedélyezett, a megyék közötti közlekedés viszont tilos, kivételt csak a halaszthatatlan vagy a hivatalos ügyek jelentenek. Az államfő azt is bejelentette, hogy az iskolák, óvodák és a bölcsődék három hétre bezárnak, első héten távoktatás lesz, utána két hétig tavaszi szünet.

Németország

Éjszakai kijárási korlátozást vezetnek be Hamburgban az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) járványának erősödése miatt - jelentette be szerdán a tartományi rangú német nagyváros vezetése.  A csaknem kétmillió hamburgi este 21 órától reggel 5 óráig csak munkavégzés céljával vagy más nyomós okból hagyhatja el az otthonát. A szabályt pénteken vezetik be, egyelőre április 18-ig.

A tartományi kormány arról is döntött, hogy húsvét után ügyeleti üzemmódra állítják át az óvodákat és egyéb napközbeni kisgyermekellátó intézményeket. Az iskolák egyelőre nyitva maradnak, de  rendszeresen tesztelni kell a tanulókat és a tanárokat a SARS-CoV-2-re. Digitális oktatása kell átállni, ha a városban átlépi a 200-at az úgynevezett hétnapi fertőzésgyakoriság, vagyis a megelőző hét napon regisztrált új fertőződések százezer lakosra vetített száma.

A 16 német tartomány között Hamburg az első, ahol kijárási korlátozást vezetnek be. Szigorításokra máshol is készülnek, a legnagyobb tartományok közé tartozó Bajorország és Baden-Württemberg miniszterelnöke, Markus Söder és Winfried Krestschmann pedig szerdán közös levélben fordult a többi 14 tartományi kormányfőhöz, kérve, hogy következetesen tartsák be az úgynevezett vészfékrendszerről a tartományi vezetők és a szövetségi kormány legutóbbi tanácskozásán kötött megállapodást.

A vészfékrendszer lényege, hogy vissza kell állítani a második járványhullám enyhülése révén március elején felfüggesztett korlátozásokat, és újabb szigorításokat is be kell vezetni azokban a tartományokban, járásokban vagy városokban, amelyekben tartósan - egymás után három nap - száz fölött van a hétnapi fertőzésgyakoriság. Új intézkedésként mindenekelőtt kijárási korlátozásokat kell elrendelni az esti és éjszakai órákra, mert a magán összejöveteleken a legnagyobb a vírus továbbadásának veszélye.

Spanyolország

Spanyolországban az autonóm régióvezetők közösen állapodtak meg abban, hogy lezárják határaikat a húsvéti ünnep idejére, valamint egységesen bevezetik a legkésőbb 23 órakor kezdődő kijárási tilalmat annak érdekében, hogy elkerüljék a negyedik hullámot, és megmentsék a nyári szezont.

Baszkföldön, Katalóniában és Asztúriában magas szintű készültséget rendeltek el. Baszkföld kormánya bejelentette, hogy hétfőtől ismét karanténba zár nyolc régiót, valamint szigorítja az éttermi fogyasztás szabályait. Utóbbit „ajánlásként” fogalmazza meg a kormány minden olyan önkormányzatnak, ahol kirívóan sok a beteg, de sehol sem kötelező bevezetni ezt a szigorítást.

Lengyelország

Lengyelországban hétfőtől újabb lezárás lépett életbe, ami április 9-ig tart. Nagyszombattól csak az élelmiszer- és az alapvető szükségleteket kielégítő boltok lehetnek nyitva. Zárva tartanak a bútorüzletek, a barkácsboltok, a szépségszalonok, az edzőtermek. Az üzletekben 20 négyzetméterenként egy vásárló tartózkodhat.A kelet-lengyelországi Siemiatyczében így várják a húsvétot | Fotó: Agerpres/EPA

Bezártak a napközik, bölcsődék, de ügyeletet tartanak fenn az egészségügyben dolgozók és a rendvédelmi egységeknél szolgálatot teljesítők gyermekei részére. Húsvétkor és az azt megelőző nagyhéten a templomokra is ugyanaz a szabály érvényes, mint az üzletekre, 20 négyzetméterenként egy hívő tartózkodhat bent.

Ausztria

Ausztria keleti tartományaiban – Burgenlandban, Alsó-Ausztriában és Bécsben – nagycsütörtökön hatnapos teljes zárlatot vezetnek be. Michael Ludwig bécsi polgármester – a fővárosi kórházak intenzívkapacitásának fenyegető túlterheltsége miatt – az egészségügyi miniszter és szakértők ajánlását figyelembe véve a zárlatot április 11-éig meghosszabbította.

A zárlatra vonatkozó rendelkezés szerint nagycsütörtökön – az alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok és gyógyszertárak kivételével – újra bezárnak az üzletek, a fodrászatok, kozmetikák és masszázsszalonok. A nagy bevásárlóközpontok is csak élelmiszert, illetve egészségügyi és tisztasági szereket árusíthatnak, tehát cipőt, ruhaneműt vagy éppen televíziót, mosógépet nem.

Kötelező lesz viselni az FFP2-es maszkot minden olyan belső térben, ahol egynél több ember van jelen, és szabadtéri csoportosulások alkalmával is. A jelenlegi éjszakai kijárási korlátozás helyett újra életbe lép a 24 órás korlátozás, amely alól kivételt csak a munkába járás, az alapvető élelmiszerek beszerzése, a segítségnyújtás, illetve az egészségügyi séta jelent.

Csehország, Szlovákia

Csehországban április 11-ig szükségállapot van érvényben. A szigorú óvintézkedéseken, köztük a lakosság szabad mozgásának korlátozásán a kormány csak a húsvéti ünnepek után szándékszik enyhíteni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Szlovákiában kialakítottak egy összetett algoritmust, a covid-automatát, amely járásonként meghatározza a szükséges intézkedéseket. Vannak fekete (legrosszabb), bordó és piros (legenyhébb) régiók. Ezek a színek különböző paraméterek alapján (antigén tesztek, PCR-tesztek eredményei, kórházban levők ) alapján határozódnak meg, és a járások a besorolásuk alapján követelnek meg az emberektől negatív teszteket (7, vagy 14 napnál nem régebbit), ez határozza meg azt is, hogy miképpen lehetnek nyitva az iskolák, a boltok, hány emberrel lehet esküvőt vagy temetést rendezni.

A 110 ezer fős komáromi járás most például bordó besorolású, az általános iskolák már nyithatnak, de az utcára lépéshez továbbra is 7 napnál nem régebbi negatív teszt szükséges, és az adott település vezetője ennél szigorúbb szabályokat is előírhat.

Svédország

Svédország legalább május 3-ig elhalasztja a koronavírus miatt elrendelt korlátozások tervezett lazítását a járvány súlyosnak bizonyuló harmadik hulláma miatt - jelentette be szerdán Stefan Löfven svéd miniszterelnök. A kormányfő ugyanakkor nem jelentett be újabb szigorításokat.

A svéd egészségügyi hatóság kedden azt javasolta a kormánynak, hogy halassza el az egyes korlátozások tervezett feloldását. A kormány egyebek között azt fontolgatta, hogy nagyobb látogatói számot engedélyez a vidámparkokban, a koncerteken és a labdarúgó mérkőzéseken.

Svédország viszonylag lazább korlátozásokkal és lakossági felhívásokkal különutas, egyben vitatott megoldást választott a járvány elleni küzdelemben. Az ország vezetése a tilalmak helyett mindvégig inkább az ajánlásokra és az egyéni felelősségre helyezte a hangsúlyt.

Kapcsolódók

Kimaradt?