Magyar segítséggel valósulhat meg tavaszra Románia Schengen-tagsága

Jövő pénteken Budapesten megegyezés születhet Románia teljes jogú schengeni tagságáról. A soros magyar európai uniós elnökség közbenjárásának döntő szerepe lehet abban, hogy még az elnökválasztás első fordulója előtt Bukarest megkapja a zöld jelzést a csatlakozást eddig ellenző Ausztriától. 

Az utóbbi napokban több osztrák lap is a bécsi vétó feladásáról írt. November 22-én magyar közvetítéssel találkozik Budapesten Gerhard Karner osztrák, Cătălin Marian Predoiu román és Atanasz Ilkov bolgár belügyminiszter. Az Euronews már szeptemberben arról írt, hogy az osztrákok hajlanak vétójuk feladására. Bécs eddig a nyugat-balkáni útvonalon Ausztriába jutó illegális menekültek túl nagy létszámára hivatkozva utasította el  a szabad határátkelést biztosító övezet bővítését. Az osztrák belügyi tárca most azt kommunikálja, hogy javult a migrációs helyzet. Gerhard Karner az Európai Parlamentben tartott meghallgatáson azt mondta, Ausztria a vétó eredményeként jelentős javulást tudott elérni a határvédelem és a visszatérések terén. 

Lejártak az osztrák választások 

A bécsi álláspont megváltozása vélhetően az osztrák választások lezárulásával is összefüggésbe hozható. Bár a parlamenti megmérettetés a migrációt ellenző Szabadságpárt magabiztos győzelmével zárult, a jobboldali párt aligha jut hatalomra. Több hete zajlanak a pártok közötti  tárgyalások, egyelőre eredménytelenül. A koalíciós megegyezésig Karl Nehammer, a jobbközép Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke maradhat a kancellár. Elemzők szerint folytatódhat az ÖVP és a szociáldemokraták együttműködése, de a koalícióban az Új Ausztria és Liberális Fórum (Neos) veheti át a megmérettetésen nagyot bukó Zöldek helyét. A választások, a kampány lezárulásával már nem jelent politikai kockázatot Ausztriában a schengeni bővítésre való rábólintás. 

Marcel Ciolacu miniszterelnök nemrég bejelentette, hogy még az elnökválasztás második fordulója előtt megegyezés születhet Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról. A döntés december végéig válna hivatalossá, és jövő év márciusától lehetne alkalmazni. Cătălin Predoiu belügyminiszter finomította a kormányfő nyilatkoztatát. Mint mondta, a megbeszélések még zajlanak, azok „konstruktívak” és jók a kilátások, de egyelőre „sem a Bel- és Igazságügyi Tanács (JAI), sem a belügyminisztériumok szintjén nem született hivatalos döntés”. 

Karl Nehammer osztrák kancellár a magyar parlament épületében Fotó: Orbán Viktor Facebook oldala

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Maszolnak adott videóinterjújában Klaus Iohannis államfőt bírálta a korábbi schengeni kudarc miatt. „Tíz év alatt lett volna lehetősége legalább egyszer vagy kétszer a sarkára állni. Ezt nem tette meg” – fogalmazott a szövetség államfőjelöltje. Ő is úgy látja, hogy az év végéig döntés születik az ügyben, jövő év tavasza pedig elhozhatja a teljes jogú tagságot Romániának. Kiemelte a magyar kormány támogatását az ügyben. „Mára az osztrákok is belátták, tarthatatlan a további vétó” - mondta a politikus. Úgy vélte, „ma inkább arra fogadhatunk, hogy a jövő év tavaszáig megtörténik a gyakorlati csatlakozás a szárazföldi határokon is” - mondta Kelemen Hunor. 

A bécsi belpolitikai helyzet mellett a magyar uniós elnökség téma iránti érzékenységére is szükség volt Schengen kérdésének hangsúlyos napirendre emeléséhez. Bóka János, az Orbán-kormány európai uniós ügyekért felelős minisztere csütörtökön egy televíziós interjúban fontosnak nevezte Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságát. Mint mondta, személy szerint lát biztató jeleket”. Zsigmond Barna Pál, az uniós ügyek minisztériumának erdélyi származású parlamenti államtitkára szerdán Brüsszelben Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságára kitérve hangsúlyozta: mindkét ország teljesítette az ehhez szükséges feltételeket. Reményét fejezte ki, hogy a két állam még az év vége előtt az övezet teljes jogú tagja lesz.

Cristian Pîrvulescu politikai elemző szerint Marcel Ciolacu miniszterelnöknek, a Szociáldemokrata Párt államfőjelöltje „jelentős jutalomban részesülhet” a Schengen-tagságra vonatkozó pozitív elmozdulással, még akkor is, ha végső döntést csak decemberben hozzák majd meg. Úgy látja a nyugat-európai román diaszpóra számára különösen jól cseng a választások előtt egy megegyezés a csatlakozásról.   

Az már más kérdés, hogy milyen övezetnek lehet teljes jogú tagja jövő tavasztól Románia. A schengeni rendszer ugyanis épp összeomlóban van. Nemrég a holland kormány jelentette be a határellenőrzés visszaállítását migráció megfékezése céljából. Korábban Németország, aztán Norvégia, és több más Schengen-tag is hasonló lépéshez folyamodott. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?