Döntenek arról, hogy Románia teljesíti-e a teljes körű schengeni csatlakozás feltételeit
Az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa csütörtökön megvitatja, hogy Románia és Bulgária teljesíti-e a teljes körű schengeni tagsághoz szükséges kötelezettségeket és követelményeket.
Mint ismeretes, a két ország 2024. március 31-től csatlakozott a légi és tengeri határokkal a Schengen övezethez, miután erről a Bel- és Igazságügyi Tanács 2023 végén határozatot hozott. A csütörtöki ülésen nem várható döntő szavazás arról, hogy Románia szárazföldi határokkal is csatlakozik-e a schengeni övezethez. Az uniós belügyminiszterek csak azt elemzik, hogy Bulgáriával együtt hogyan hajtotta végre hatékonyan a schengeni követelményeket.
„A miniszterek áttekintik a schengeni térség általános helyzetét. A Bizottság bemutatja a schengeni barométert, amely egy kétévente megjelenő jelentés, és a térséget fenyegető veszélyeket és az új fejleményeket elemzi. A miniszterek véleményt cserélnek majd az éves schengeni tanácsi ciklus prioritásainak végrehajtásáról. A megbeszélés középpontjában a külső határok ellenálló képességének növelése áll. Az elnökség ismerteti továbbá a schengeni vívmányok teljes körű alkalmazásának jelenlegi helyzetét Bulgáriában és Romániában. A Tanács 2023. december 30-án úgy határozott, hogy megszünteti az ellenőrzéseket a Bulgáriával és Romániával közös légi és tengeri határokon. További tanácsi határozatra van szükség a Bulgáriával és Romániával közös belső szárazföldi határokon történő ellenőrzések megszüntetésének időpontjának meghatározásához” – áll a sajtóközleményükben.
Ylva Johansson belügyi biztos hétfőn Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén elmondta, hogy a csütörtöki luxembourgi bel- és igazságügyi tanácsülésen azt fogja üzenni, hogy Romániának és Bulgáriának az év végéig csatlakoznia kell a schengeni övezethez szárazföldi határokkal is. „Ez a világ legnagyobb mozgástere. 29 ország 450 millió embere szabadon mozoghat Európában. Európa lakosságának csaknem 30 százaléka él határ menti területen. Köszönöm, hogy egy ilyen fontos vitát tűztek napirendre” – mondta a belügyi biztos a képviselőknek.
A Bulgáriával és Romániával közös belső szárazföldi határellenőrzés megszüntetésének időpontjának meghatározásához további tanácsi határozatra van szükség. Eddig nem voltak arra utaló jelek, hogy Ausztria kész támogatni egy politikai döntést ebben a kérdésben. Több román és bolgár tisztviselő azonban úgy nyilatkozott, remélik, Románia és Bulgária esetében még az év végéig döntenek a szabad mozgást biztosító térség teljes jogú tagságáról.
CSAK SAJÁT