Közel tíz éve, hogy eltűnt a maláj légitársaság repülőgépe – Mi derült ki mostanáig?

Az MH370-es járat 2014 márciusi eltűnése kétségtelenül az elmúlt évtized egyik legnagyobb rejtélye, ami körül még mindig több száz kérdés merül fel. Milyenek voltak a repülőgép utolsó pillanatai a levegőben? Miért nem került elő a gép? Mit nem mond nekünk a kormány? Tud egyáltalán valamit a kormány erről az egészről? A repülőgép roncsaiból egy keveset megtalálták, de a jelentések továbbra sem meggyőzőek. Még mindig nem tudni, mi történt.

Az MH370-es járat eltűnésének 10. évfordulója alkalmából gyűjtött össze tényeket és összeesküvés-elméleteket az adevarul.ro a yahoo.com alapján.

Mit tudunk a Malaysia Airlines MH370-es járatáról?

Tíz éve, 2014. március 8-án 00:41-kor a Malaysia Airlines MH370-es járata 227 utassal és 12 fős személyzettel felszállt a Kuala Lumpur-i nemzetközi repülőtérről. A gépnek helyi idő szerint 6:30-kor kellett volna megérkeznie a pekingi fővárosi nemzetközi repülőtérre.

Fotó forrása: WikipédiaSoha nem érkezett meg. Ehelyett hajnali 1:07-kor a repülőgép elküldte utolsó automatikus helyzetjelentését. Hajnali 1:19-kor a légiforgalmi irányítók az utolsó hangüzenetet kapták a szerencsétlenül járt gép pilótafülkéjéből: „Jó éjszakát, maláj 3-7-0” – írja a History. Körülbelül egy órával azután, hogy a gép lekéste a tervezett pekingi leszállási időt, a Malaysia Airlines bejelentette, hogy eltűnt.

Nem küldtek vészjelzést

A Boeing 777-es repülőgép csendben tűnt el. Soha nem érkezett vészjelzés. A pilóták soha nem aktiváltak SOS-jelzést. Hogy miért, ez továbbra is rejtély. A gép nagy részével együtt a fekete dobozt sem találták meg. A CNN szerint a vészjelzők – más néven vészhelyzeti jeladók – olyan eszközök, amelyek baleset esetén elektronikus vészjelzést küldenek. Ezek nem működnek a víz alatt. A 370-es járat négy vészhelyzeti jeladóval rendelkezett, közölték malajziai tisztviselők a CNN-nel. Kettőt a repülőgép mentőtutaján tároltak, egyet az utastérben, a negyedik pedig egy antenna volt a repülőgép tetején, a hátsó ajtó közelében. Az adóknak mindössze fél másodperces adatsugárzásra van szükségük ahhoz, hogy jelezzék a vészhelyzetet. Soha nem volt egyetlen egy ilyen kitörés sem. Ha az antenna működött is, letörhetett a becsapódáskor. A többi jeladó nem működik, ha víz alá kerül.

A gép letért az útvonaláról

A Malaysia 370-es járat valószínűleg szándékosan tért le az útvonalról – írja a Time. Egy 2018-ban közzétett malajziai kormányzati jelentés azt állította, hogy a Boeing 777-es megváltoztatta az irányt – a jelentés azt állította, hogy a gép manőverezése valószínűleg a rendszer manipulációja, nem pedig rendszerhiba miatt történt. A szakértők egy műholddal való óránkénti adatkapcsolat segítségével térképezték fel a gép útvonalát. Úgy vélik, hogy a gépből kifogyhatott az üzemanyag, és az Indiai-óceánba zuhant.

„Nem tudjuk biztosan megállapítani, hogy a repülőgép miért tért el a tervezett útvonaltól” – mondta Kok Soo Chon, az MH370-es járatot vizsgáló csoport főfelügyelője a Time szerint. „Nem zárható ki a harmadik fél beavatkozásának lehetősége sem” – tette hozzá. A 370-es járat eltűnését vizsgáló átfogó jelentésből kiderült, hogy a repülőgép adatrögzítőjének lokátorában lévő akkumulátor több mint egy évvel a Boeing 777-es eltűnése előtt lejárt a Deseret News szerint. Bár a jeladó akkumulátora lemerült, az adatrögzítő  – más néven fekete doboz – működött volna, és valószínűleg rögzítette volna a gépen történteket.

A BBC szerint a repülőgép mintegy 20 darabját találták meg a lakosság az afrikai partoknál és az Indiai-óceán szigetein. A legtöbb darabot 2015-ben és 2016-ban találták meg. A megtalált alkatrészek között volt a jobb szárny flaperonja, a jobb külső szárnyszárny, a csomagtérpanel, a belső kabinpanel és a bal külső szárnyszárny hátulsó éle. A megtalált alkatrészek többségéről bebizonyosodott, hogy az MH370-es repülőgép részei.

Az első megtalált darabot, a jobb szárny flaperonját Franciaországban nemzetközi repülési szakértők vizsgálták meg, akik a BBC szerint „teljes bizonyossággal” meg vannak győződve arról, hogy a darab az MH370-ről származik.

Összeesküvés-elméletek: orosz különleges egységek rabolták el

Az MH370-es járat eltűnése termékeny talajt nyújt az összeesküvés-elméletek számára, és mivel még mindig nem tudjuk pontosan, mi történt géppel, az MH370-es járat eltűnésével kapcsolatos összeesküvés-elméletek virulnak. Az egyik legelterjedtebb közülük: a New York Magazine cikke azt feltételezi, hogy a gépet orosz különleges egységek rabolták el, akik betörhettek az elektronikai és felszerelési rekeszbe, amely a Boeing 777-es első osztályú utastere előtt található. Elméletileg egy szakértő gépeltérítő hozzáférhetett olyan berendezésekhez, amelyekkel megváltoztathatta a műholdas adatokat, és megváltoztathatta a gép által bejárt pontokat, hamis nyomot adva a nyomozóknak. Akár a repülés irányítását is átvehette volna.

Jeff Wise, az elmélet mögött álló ember úgy véli, hogy a gép valójában észak felé, Ázsiába tartott, a végállomás Kazahsztánban volt, ahol elég nagy kifutópályák vannak egy Boeing 777-es számára. Wise elmélete jól dokumentált, állításokkal szolgál arra vonatkozóan, hogy mely utasok lehettek az elkövetők, és egy pontos helyszínt is megnevez, ahol a gép leszállhatott, de mindez nem bizonyított.

Egy másik elmélet Chris Goodfellow, a 20 éves tapasztalattal rendelkező pilótáé, aki szerint az MH370-es járat sorsát a pilótafülkében keletkezett elektromos tűz okozta. Elméletét egyszerű magyarázatnak nevezi a Boeing 777-es eltűnésére – írja a Wired. Goodfellow szerint a pilótafülkében keletkezett tűz magyarázza a kommunikáció hirtelen megszűnését és a gép hirtelen balra fordulását – az MH370 tapasztalt pilótája a tűz közepette a legközelebbi repülőtér felé tartott. Ha ez történt, a repülőgép személyzete szenvedett volna a füsttől, miközben a repülőgép addig repült volna, amíg a vezérlés ki nem égett, vagy ki nem fogyott az üzemanyag.

Megint másik elmélet szerint a pilóta öngyilkosságot követett el: Larry Vance kanadai repülési szakértő, egykori repülőgép-baleset vizsgálója a CBC Newsnak azt mondta, hogy „100 százalékos bizonyossággal” kijelentheti, hogy az MH370 eltűnésének oka a pilóta öngyilkossága volt.

„Ez egy bűncselekmény. Nem baleset” – mondta Vance a CBC Newsnak. „Ezt megtervezték és irányították, egy olyan személy hajtotta végre, aki a repülőgép felett a munkája révén rendelkezett az irányítással”. Vance azt mondja, hogy a repülőgép roncsainak vizsgálata alapján meg tudja erősíteni, hogy a gépet szándékosság miatt zuhant le.

Egy másik elmélet szerint a gép öngyilkos küldetésre készült, és az amerikai hadsereg lőtte le, mielőtt elérte volna a célját – írja a Wired. Az amerikaiak a gép műholdas adatainak megváltoztatásával és a roncsok összegyűjtésével eltussolták az esetet – állítja ez az elmélet.

Tavaly március 8-án – pontosan kilenc évvel az MH370-es rejtélyes eltűnése után – a Netflix közzétette az MH370: Az eltűnt repülőgép című dokumentumfilmet, amely az eltűnés utáni első órákban és napokban történteket, a Malaysian Airlines rövid történetét és a 370-es járat keresésének jelenlegi állását járja körül.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?