Közel 40 égési sérülteket ellátó központ van Európában, Romániában egy sem
Több más EU-tagállamnak sincs égési központja, így Írországnak, Bulgáriának és Magyarországnak sem.
Európában 38 súlyos égési sérüléseket elszenvedett személyek kezelésére alkalmas központ működik. Az euroburn.org szakportál információi szerint a messze legjobban ellátott térséget a Benelux-államok jelentik, ahol hét ilyen van, öt Belgiumban (Brüsszel, Liege, Antwerpen, Gent, Charleroi) kettő pedig Hollandiában (Rotterdam, Gröningen).
2021 óta hét új égési sérülteket ellátó központ létesült a kontinensen. A 38 központ zöme a fejlett nyugati országokban található, de működik egy ilyen Örményországban is. Az Európai Unió keleti fertályán nem számít kuriózumnak, hogy egy ország ne rendelkezzen ilyen, súlyos égési sérültek ellátására szakosodott egységgel. Románia egy csónakban evez ezen a téren a balti államokkal, Bulgáriával, Ciprussal, Máltával, Írországgal és Magyarországgal. Az Erdélyhez legközelebbi égési központ Pozsonyban található, az egyetemi kórház keretében működik.
Az euroburn.org pontos leírását adja egy égési központnak, melynek egy sor feltételnek kell megfelelnie: rendelkeznie kell egy minimum 42 négyzetméteres, speciálisan felszerelt műtővel, legalább 5, súlyos égési sérültek számára kialakított ággyal, kapcsolatban kell állnia egy bőrbankkal stb. Ezek általában nem önálló intézmények, hanem egy kórházon belül működnek.
Romániában nem létezik ilyen központ, csak 24 felnőtt-, s 10 gyermek égési sérültek számára fenntartott ágy a plasztikai sebészeti osztályokon, írja a Ziarul Financiar. A 2015-ös Colectiv-tragédiát követően a szaktárca azt ígérte, hogy épít égési sérültek kezelésére szakosodott kórházat, azonban erre a mai napig nem került sor.
Jelenleg három égési központ létrehozása van napirenden. A temesvári beruházás már el is kezdődött, a marosvásárhelyi és a bukaresti pedig a tervek szerint idén ősszel indul.