Kiderült, már tavaly véget érhetett volna a háború

Több korábbi Ukrajnával kapcsolatos állítás is megdőlt azután, hogy az ukrán kormánypárt frakcióvezetője bevallotta: már régen béke lenne, ha tavaly tavasszal elfogadják a semlegességet – erről írt a Mandiner. A portál szerint ilyen például, hogy Ukrajna minden demokrácia nevében harcol, vagy hogy Oroszország teljesíthetetlen követeléseket támasztott a NATO-val szemben. Az ukrán frakcióvezető azonban most gyakorlatilag ugyanazt mondta, amit Gerhard Schröder korábbi német kancellár: az ukránok a Nyugat nyomására nem írták alá a békemegállapodást.

Az orosz-ukrán háború már tavaly márciusban – vagyis hetekkel annak kitörése után – befejeződhetett volna. Csak hogy a harcok beszüntetését a Joe Biden vezette Egyesült Államok nem akarta – hangzott el az M1 Híradójában.

Minderről Gerhard Schröder korábbi német kancellár beszélt még októberben. A szociáldemokrata politikus a Berliner Zeitungnak azt mondta: tavaly március elején Ukrajna és Oroszország már kész lett volna békét kötni, de az Egyesült Államok ezt megtorpedózta.

Akkor Törökországban zajlottak tárgyalások a két fél között. A német politikus szerint az oroszok legfőbb feltétele az volt, hogy Ukrajna ne csatlakozzon a NATO-hoz. Erről az ukránok készek is voltak lemondani. A volt német kancellár szerint azonban végül az Egyesült Államok akadályozta meg, hogy az ukránok aláírják a békemegállapodást.

Fotó: Agerpres/EPA

Volodimir Zelenszkij ukráb államfő a napokban azt mondta egy tévéinterjúban: valóban azért szakadtak meg tavaly márciusban a tárgyalások Moszkvával, mert Ukrajna nem fogadta el az egyetlen komoly orosz békefeltételt.

„Oroszország célja az volt, hogy rábírjon minket a semlegesség elfogadására. Ez volt nekik a legfontosabb. Készek voltak befejezni a háborút, ha elfogadjuk a semlegességet, ahogy azt egykor Finnország tette. És ha kötelezettséget vállalunk arra, hogy nem fogunk belépni a NATO-ba” – mondta az ukrán kormánypárt frakcióvezetője. David Arahamija azzal indokolta Moszkva békeajánlatának elutasítását, hogy ahhoz alkotmányt kellett volna módosítani és nem bíztak az oroszokban. Bevallotta ugyanakkor azt is, hogy Nyugatról is ezt az utasítást kapták.

„Boris Johnson akkori brit miniszterelnök ott volt Kijevben. Azt mondta, hogy nem akar aláírni semmit az oroszokkal, hanem harcolni fogunk” – ismerte be az ukrán politikus hozzátéve: Moszkva most is bármikor hajlandó lenne tárgyalni a békéről.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?