Hol jó nőnek lenni: Románia a 42. helyen áll világszinten

Egy új tanulmány rangsorolta a világ országait a nők helyzete alapján. A listavezető tíz ország között, ahol a legjobb a nők helyzete, kilenc európai, annak ellenére, hogy a kontinensen belül kirívó különbségek vannak. A tanulmány megállapította, hogy azok a társadalmak, ahol a nők jól teljesítenek, békésebbek, demokratikusabbak, virágzóbbak és jobban tudnak alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz – idézi az Euronews beszámolóját a G4Media.

Kedden mutatták be a 2023-as Nők, béke és biztonság indexet, amely a nők helyzete alapján rangsorolja a világ országait. Az index társszerzője, az
Oslói Békekutató Intézet (PRIO) megállapította, hogy a nők szempontjából a világ legjobb országai közül sok Európában található, bár jelentős eltérések mutatkoznak az egyes régiókban.

Illusztráció: Pixabay
A kutatók jelentésükben arra figyelmeztettek, hogy „a többrétegű válságok aláássák a nők helyzetét, és
fennáll a veszély, hogy évtizedek óta tartó fejlődést vetnek vissza". A tekintélyelvűség erősödésére, a tömeges kitelepítésekre, a pusztító fegyveres konfliktusokra és a pandémia következményeire hivatkoztak.
A PRIO a Georgetown Egyetem Női Intézetével közösen a nők integrációját,
a méltányosságot és a biztonságot mérő adatokra támaszkodott. Összesen 13 mutatót használtak, az oktatási és foglalkoztatási törvényektől kezdve a biztonság és az erőszak megítéléséig. A tanulmány a világ 177 országát rangsorolta, ám az Euronews az európai eredményekre összpontosított.
Az idei,
immár negyedik kiadásban megjelent index 44 európai országot tartalmaz, beleértve a Balkánt és a Kaukázust is.

A 2023-as rangsort Dánia vezeti, több mint háromszor magasabb pontszámmal, mint a skála végén álló Afganisztán. Szorosan követi Svájc és Svédország. Románia a vizsgált 44 európai ország közül a 32., a világon pedig a 42. helyen áll, Montenegró után, de megelőzve Észak-Macedóniát, Albániát, Görögországot, Moldovát és Boszniát. Ukrajna az európai rangsor végén helyezkedik el, a rossz teljesítménye a többi európai országhoz képest a kirívóan alacsony biztonsági pontszámoknak tulajdonítható – magyarázta a PRIO az Euronewsnak adott nyilatkozatában –, hangsúlyozva, hogy Oroszország inváziója miatt a nőkkel szembeni fenyegetések és erőszakos cselekmények száma nőtt.
A második és harmadik a nők helyzete szempontjából
legrosszabbul teljesítő európai ország Koszovó, illetve Azerbajdzsán. A skandináv országok állnak az élen, ha a nők helyzetéről van szó, ahogyan számos más mutató esetében is.

Az index értékes eszközt nyújt a nőkkel, a békével és a biztonsággal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozók számára – mondta Elena Ortiz, a WPS-index vezető szerzője. Kifejtette: „A politikai döntéshozók használhatják arra, hogy meghatározzák, hol van szükség erőforrásokra. A tudományos szakembereknek a tendenciák tanulmányozásában segít, az újságírók kontextusba helyezhetik a mutatók alapján a tudósításaikat, az aktivisták pedig számon kérhetik a kormányokon a nők helyzetének javítására tett ígéreteiket."

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT


.

 

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?