banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

„Hogyan lehet újra béke Európában?” - Budapesten egyeztetnek a vezető politikusok  

Budapesten tartják csütörtökön az Európai Politikai Közösség ötödik csúcstalálkozóját. Az ülésen az európai vezetők a biztonsági kihívásokról, a migrációról, valamint a gazdasági biztonsággal kapcsolatos kérdésekről tárgyalnak. 

Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában” - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén. A kormányfő az MTI által idézett megnyitó beszédében hangsúlyozta: a plenáris ülésen Európa biztonsági kihívásait tekintik át. Hogyan lehet újra béke Európában? Hogyan vállalhat Európa a jövőben nagyobb felelősséget saját biztonságáért és békéjéért? Hogyan tud Európa sikeresebben fellépni az érdekeiért? Hogyan maradhat Európa érdemi szereplője a saját sorsát eldöntő tárgyalásoknak és folyamatoknak" - sorolta.

A miniszterelnök hozzátette: különös aktualitást ad ezeknek a kérdéseknek a most történt amerikai elnökválasztás. Transzatlanti kapcsolataink jövője megkerülhetetlen eleme az európai biztonsági architektúrának - hangsúlyozta. A válaszok, amelyeket most fogunk adni, évtizedekre meghatározhatják Európa jövőjét - rögzítette. Abban hiszünk, hogy együtt erősebbek lehetünk, mint külön-külön" - fogalmazott. Elmondta: jobb gyakorlati együttműködésre van szükség a származási és tranzitországokkal, hogy felszámolhassuk az illegális migrációt és az embercsempész hálózatokat" - fogalmazott.

Orbán Viktor arról is beszélt: Európa békéjét, stabilitását és jólétét veszély fenyegeti. Szavai szerint a helyzet, amelyben Európa van, nehéz, bonyolult és veszélyes.Kifejtette, harmadik éve dúl Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja, a terrorcselekmények után lángba borult Közel-Keleten az eszkaláció veszélye fenyeget. Hozzátette: Észak-Afrikában konfliktusok destabilizálják a régiót, az illegális migráció szűnni nem akaró kihívás Európának és ismét csúcsot megközelítő méretet öltött. A kormányfő elmondta, a globális gazdaság a hidegháború után újra a blokkosodás és a töredezettség ijesztő perspektívájával szembesül, és ez megkérdőjelezi az európai modell alapjait. 

A plenáris ülést követően munkacsoportokban vitatják meg a migrációval, a gazdasági biztonsággal és a konnektivitással kapcsolatos kihívásokat. A migráció második alkalommal szerepel kiemelt témaként az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján.  Orbán Viktor hangsúlyozta: a fejlesztési célok elérése érdekében jobban kell támogatni a származási és tranzitországokat. El kell döntenünk, készek vagyunk-e a menekültkérelmek elbírálására és visszatérések végrehajtására szolgáló központok létrehozására biztonságos harmadik országban" - mondta. 

Volodimir Zelenszkijt is fogadta Orbán Viktor Fotó: Orbán Viktor Facebook oldala

Emmanuel Macron azt mondta: fordulóponthoz érkeztek az európai történelemben. A Vlagyimir Putyin által indított háborúra" és kínaiak technológia és fejlődés területén tett lépéseire utalva hozzátette: a kérdés az, hogy Európa szeretné-e a mások által írt történelmet olvasni, vagy pedig maga akarja írni ezt a történelmet. Hangsúlyozta: az európai országok gazdasága és az európai védelmi rendszer erős, az Európai Unió 440 millió lakost képvisel, az európai politikai közösség pedig több mint 700 millió embert jelent. 

Fontos, hogy ne tűnjünk el geopolitikai szempontból, itt az idő, hogy cselekedjünk, hogy védjük a nemzeti és európai érdekeinket együttesen, higgyünk a stratégiai autonómiában, higgyünk a szuverenitásunkban is” - hangoztatta. Szerinte az európai érdekek védelme a prioritás, de ezt nem lehet a naiv transzatlantiság szellemében vagy a nacionalizmus jegyében megtenni. Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban kijelentette: tudjuk, hogy egyesek és mások máshogy gondolkodnak erről a témáról, de azt hiszem, az érdekünk ugyanaz, az érdekünk az, hogy Oroszország ne nyerje meg ezt a háborút."

Hatékony megoldásokat szorgalmazott az illegális migráció kapcsán, illetve szerinte Európának a növekedés és az innováció területén is sokkal többet kell tennie. Kiemelte: Európa nagyon erős geopolitikai erő lehet, de egészen mostanáig talán ezt nem vállalta fel, mintha delegálta volna az Egyesült Államok felé a geopolitikai erőt és a technológiát is. Annak a meggyőződésének adott hangot: Európának vissza kell vennie az irányítást, hogyha szeretne erős lenni. „Vannak növényevők és vannak húsevők. Ha növényevők maradunk, a húsevők megesznek bennünket. Úgyhogy én azt hiszem, hogy jó lenne, hogyha mindenevők lennénk" - fogalmazott Emmanuel Macron.

Klaus Iohannis román államfő is részt vesz Budapesten az Európai Politikai Közösség ötödik csúcstalálkozóján és az Európai Tanács informális ülésén. Az államfői hivatal közleménye szerint Iohannis ismét hangsúlyozni fogja a régió biztonsági helyzetével kapcsolatos egységes és határozott álláspont szükségességét, valamint az Ukrajnának nyújtott támogatás fenntartását. A migrációval kapcsolatos kerekasztal-beszélgetésen a román államfő az illegális migráció elleni küzdelmet szolgáló rövid távú megoldások mellett egy olyan hosszú távú megközelítés mellett foglal állást, amely magasabb fokú kohéziót és hatékonyságot biztosít ezen a téren - idézte az Agerpres hírügynökség az elnöki hivatal tájékoztatását. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?