FRISSÍTVE – Háború Izraelben: ellentámadást hajtottak végre, a halottak száma tovább nőtt
Az izraeli hadsereg szombat éjjel és vasárnap reggel ellencsapásokat hajtott végre délen a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász és Iszlám Dzsihád terrorszervezet ellen, valamint északon a libanoni határnál – jelentette az izraeli hadsereg vasárnap reggel. FRISSÍTÉS 1: Az izraeli katonaság evakuálja a Gázai övezet közelében élő civileket. Ferenc pápa a békéért imádkozott. A Fehér megyei zarándokokat az éjszaka folyamán készülnek kimenekíteni a térségből, Románia egészségügyi minisztere pedig orvosi segítséget ajánlott az izraelieknek. FRISSÍTÉS 2: A tűzharc vasárnap este is folytatódott, az izraeli jelentések alapján már a 600-at is meghaladta a halottak száma. Németország és az Egyesült Éllamok támogatásukról biztosították Izraelt.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a CNN alapján azt mondta, hogy „hosszú és nehéz háború kezdődik”, amelyet a Hamasz „véres támadása” idézett előtt. Izrael célja, hogy elvegye a Hamasz képességét és vágyát attól, hogy az elkövetkezendő években ártson az izraeli állampolgároknak, vagy hogy megfenyegesse azokat.
Szombaton, mint ismeretes, a Gázai övezetet uraló terrorszervezetek fegyveresei nagyszabású, több ezer lövedékből álló rakétatámadást indítottak Izrael ellen, és a határkerítésen áttörve az övezet határának közelében izraeli településekbe hatoltak be, ahol megöltek legkevesebb háromszáz izraelit, és megsebesítettek több mint ezernyolcszáz embert, akik közül háromszáznegyvenöten súlyos-életveszélyes állapotban vannak. Emellett a Gázai övezetbe hurcoltak több tucat túszt, köztük katonákat és civileket, nőket és gyermekeket is. A szombati volt a legvéresebb Izrael elleni támadás az ötven évvel korábbi jóm kipúri háború óta.
A hadsereg vasárnapi közlemény szerint a hadsereg éjjel légicsapásokkal felszámolta az iszlamista Hamász terrorszervezet tíz, harcokhoz infrastruktúrát biztosító létesítményét, köztük a titkosszolgálati központját, és egy a szervezet légierejét szolgáló épületet – számolt be az MTI.
Emellett lőtték a Hamász finanszírozására használt két bankfiókot, köztük a szervezet terrorista tevékenységének pénzügyeit segítő Iszlám Nemzeti Bankot, a szervezet első saját bankfiókját, az Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezet légifegyverek gyártására szolgáló létesítményét Gáza városában, és egy fegyverraktárat.
A hadsereg azt is bejelentette vasárnap reggel, hogy tüzet nyitottak Libanonban arra a területre, ahonnan néhány perccel korábban Izrael felé lövéseket adtak le az ország északi határvidékén.
Vasárnap reggel Dél-Libanonból rakétákat indítottak a Dov-hegy felé, melyekkel a hadsereg szerint egy olyan, a hegyen felállított nagy hatótávolságú radarberendezést próbáltak megsemmisíteni, amely a Libanonból és Szíriából érkező rakéták felderítését és nyomon követését szolgálja.
A hadsereg polgári védelmi osztálya és a rendőrség közösen segélyközpontot és telefonos segélyvonalat nyitott az eltűntek családtagjai számára. Éjjel már több tucat hozzátartozó hívása érkezett a repülőtér melletti központba, olyanoké, akik már több órája nem tudtak kapcsolatot teremteni szeretteikkel. Hozzátartozóik nem válaszoltak a telefonhívásokra és a kórházakban sem találták őket.
A hozzátartozók azonosításhoz szükséges adatokat közölnek a központ munkatársaival, illetve átadnak olyan tárgyakat – általában fogkeféket -, amelyekből DNS-mintát lehet venni.
Az Izraeli Nemzetbiztonsági Tanács jóváhagyta a Hamász katonai és kormányzati képességeinek megsemmisítését célzó lépéseket - közölte az izraeli miniszterelnöki hivatal vasárnap. Izrael ezen lépések keretében leállítja az áram-, üzemanyag- és áruszállítást Gázába.
A CNN beszámolója alapján Izraelben már legalább 300-an az életüket veszítették és több százan megsérültek a Hamász támadása következtében. Az ellentámadást követően 230 halottat és közel 1800 sérültet jelentettek.
Kimenekítettek 346 személyt a Tarom járataival
A Tarom légitársaság két gépével összesen 346 román és külföldi állampolgárt szállítottak a romló biztonsági helyzet miatt Izraelből Romániába a vasárnapra virradó éjszaka – írta az Agerpres a külügyminisztérium tájékoztatása alapján.
Vasárnapi közleményük értelmében Románia tel-avivi nagykövetségének és a ramallahi képviseleti irodának a munkatársai a Ben-Gurion repülőtéren konzuli segítséget nyújtottak az ott tartózkodó román állampolgároknak.
Ugyanakkor a külügynél felállított válságstáb az izraeli hatóságokkal és a Román Patriarkátus képviselőivel együttműködve szállást biztosított a Ben-Gurion repülőtéren várakozó román polgároknak, amíg sikerül megoldást találni a hazajuttatásukra.
A minisztérium ismét felhívta az Izraelbe készülő román állampolgárok figyelmét, hogy halasszák el utazásukat, illetve figyeljék a https://www.mae.ro/travel-alerts/2938 oldalán az országgal kapcsolatos utazási figyelmeztetéseket.
A jelenleg Izrael területén tartózkodó román állampolgárokat arra kérik, hogy lépjenek kapcsolatba Románia tel-avivi nagykövetségével, és küldjék el a telaviv@mae.ro email-címre személyazonosító adataikat és tartózkodási helyük koordinátáit. A tel-avivi román nagykövetséget a +972 54 5643279-es, a haifai főkonzulátus a +972 543 998 038-as számon lehet elérni.
Klaus Iohannis államfő szombat este Lisszabonban azt nyilatkozta, hogy 800-900 román állampolgár tartózkodik Izraelben, többségében turisták.
A légiforgalom nincs korlátozva, de a Wizz Air bejelentette, hogy a személyzet és utasok biztonsága érdekében törölte valamennyi Izraelbe tartó és onnan induló vasárnapi járatát.
Kapcsolódó
Evakuálnak az izraeliek
A Times of Israel beszámolója alapján az izraeli hadsereg evakuálja a Gázai övezettel határos települések lakót. Mindezt huszonnégy óra alatt készülnek végrehajtani, ugyanakkor azt is mondták, hogy szükség esetén további evakuálást is elrendelnek majd. Az izraeli lap alapján a News.ro azt írja, hogy Daniel Hagari katonai szóvivő azt mondta, hogy előbb átvizsgálják a térséget. „Több tízezer katonánk van ott. Minden egyes közösségbe eljutunk, amíg megölünk minden egyes Izraelben lévő terroristát” – fogalmazott.
Ferenc pápa: „a háború veszteség, imádkozzunk a békéért”
Ferenc pápa az erőszak ellen emelt hangot és a békéért imádkozott. Kijelentette: „A háború vereség, kizárólag vereség. Imádkozzunk azért, hogy legyen béke Izraelben és Palesztinában.”
A Hamász eközben a nap folyamán ígért tájékoztatást arról, hogy pontosan hány izraeli katonát és civilt ejtettek foglyul – írta a BBC. Azt mondták, hogy folytatják, amit elkezdtek, „bosszúként” az izraeli agresszióval szemben. A koradélutáni jelentések szerint már a négyszázat is meghaladta az izraeli halálos áldozatok száma, és több mint kétezer sérültet számlálnak.
Kimenekítik a Fehér megyei zarándokokat
Két romániai zarándokcsoport is a háborús övezetben rekedt. Egy 49 és egy 28 éves csoportről van szó. Előbbiek Jerikóban, utóbbiak Betlehemben rekedtek. A gyulafehérvári ortodox érsekség szóvivője, Oliviu Botoi vasárnap azt mondta az Agerpresnek, hogy vasárnapról hétfő hajnalra virradóan menekítik ki őket a háborús övezetből. Fehér megyéből további három zarándoklatot szerveztek volna októberben, de ezeket a történtek miatt törölték.
Alexandru Rafila egyészségügyi miniszter eközben Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében azt írta, „mélyen felkavarja”, ami a napokban Izraelben történik. „Az ártatlan áldozatok és családjaik mellett vagyok emberként, orvosként és egészségügyi miniszterként” – fogalmazott.
Hozzátette: a román kormány kész orvosi segítséget nyújtani Izraelnek, amennyiben szükséges, és erről tájékoztatta az izraeli diplomácia romániai vezetőjét, Azar Reuven bukaresti nagykövetet. Alexandru Rafila bejegyzésében hangsúlyozta, hogy a politikai nézeteltérések csak „párbeszéd” útján rendezhetők, és „elfogadhatatlan” a civil lakosság elleni támadás. Részvétét fejezte ki azoknak, akik a drámai események során elveszítették családtagjaikat, barátaikat – tájékoztatott az MTI.
Folytatódott a tűzharc
A tűzharcok vasárnap este is folytatódtak, a palesztinok rakétákat indítottak a Gázai övezetből Izrael területére – jelentette az izraeli sajtó hivatalos közléseket idézve. Az MTI azt írta, hogy a határ menti Beeri és Kefar-Aza kibucban még mindig vannak halottak, ellátatlan sebesültek, és szombat reggel óta betonbunkerekbe zárkózottak, a hadsereg vasárnap délutánig nem tudta megtisztítani ezeket a falvakat az iszlamista behatolóktól.
Seli Harus, a rendőrség szóvivője az eltűntek azonosításának ügyében türelmet kért. Kifejtette, hogy ez hosszú folyamat, mert nem akarnak tévedni. Felszólított mindenkit, hogy adja át az eltűntekről rendelkezésére álló információt: személyes tárgyakat kért az eltűntek szeretteitől a várható DNS-vizsgálathoz, s segítséget ajánlott az izraeli népjóléti minisztériummal közösen a támogatást kérő családoknak. Legfrissebb jelentések szerint már hatszáz fölött van a halálos áldozatok száma. Palesztin részről hivatalosan 313 halálos áldozatról és 1990 sebesültről tettek említést.
Németország és Amerika kiáll Izrael mellett
Németország rendíthetetlenül kiáll Izrael mellett – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár vasárnap Berlinben. Rendkívüli sajtónyilatkozatában aláhúzta, hogy Izrael biztonsága Németország számára államérdek, és ez „különösen érvényes a mostani nehéz órákban”, az iszlamista Hamász újabb „barbár” támadásának idején. Ismertette, hogy telefonon beszélt Netanjahuval, akit biztosított Németország szolidaritásáról. Közölte, hogy megvitatja a helyzetet az amerikai, a francia és az egyiptomi elnökkel és a brit miniszterelnökkel.
Scholz élesen elítélte a Gázai övezetet ellenőrző szélsőséges iszlamista palesztin szervezet támadását üdvözlő németországi demonstrációkat is.
Eközben Anthony Blinken, az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere azt mondta, hogy még vasárnap áttekintik az Izraelből érkezett kéréseket a biztonsági támogatások kiegészítésére, és „lépések várhatók”. Hangsúlyozta, hogy az elnök utasításának megfelelően szeretnék biztosítani, hogy minden szükséges eszköz Izrael rendelkezésére álljon fellépni a Hamász szélsőséges palesztin szervezet által Izraelben indított támadásokkal szemben.
Blinken arról is beszélt, hogy egyelőre nem áll az Egyesült Államok rendelkezésére bizonyíték arra nézve, hogy Irán közvetlen támogatást nyújtott volna a Hamász által indított támadásokhoz. A miniszter ugyanakkor hozzátette, hogy a palesztin fegyveres szervezetet régóta kötik kapcsolatok Iránhoz, és az elmúlt években onnan kapott támogatás nélkül a Hamász ma nem lenne abban a helyzetben, hogy ilyen akciót tudjon kezdeni. Azt viszont tagadta, hogy Irán a Hamász támogatására is felhasználhatja azt a korábban befagyasztott 6 milliárd dollárt, amelyhez az Egyesült Államokkal a közelmúltban megkötött fogolycsere-egyezmény keretében hozzájuthat. Az Irán tulajdonában álló összeget korábban egy dél-koreai bankban, a szankciós politika keretébe zárolták.
(Cikkünk frissül...)
CSAK SAJÁT