Gulyás Gergely: a demars küldése diktatúráknál gyakori, demokráciáknál nem
„Felettébb érdekes gyakorlatnak" nevezte a magyar miniszterelnökséget vezető miniszter a szabadságjogok, köztük a szólásszabadság fontosságát hirdető Európában, hogy Bukarest már Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde előtt is behívta Magyarország nagykövetét, hogy elmondják neki, miről szabad beszélni Romániában a miniszterelnöknek és miről nem.
Gulyás Gergely, a magyar miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a Kormányinfón reagált arra, hogy Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde után Románia és Szlovákia külügyminisztériuma is bekérette a magyar nagykövetet, Ódor Lajos, Szlovákia miniszterelnöke pedig elfogadhatatlannak nevezte Szlovákia területi integritásának megkérdőjelezését.
Gulyás Gergely úgy értékelt: Ódor Lajos kijelentése a nemzetközi joggal összhangban áll, de teljesen indokolatlan, mert a magyar miniszterelnök nem adott okot ilyen jellegű kritikára. A románok pedig már Orbán Viktor beszéde előtt is behívták a nagykövetet, hogy elmondják neki, miről szabad beszélni Romániában a magyar miniszterelnöknek és miről nem. Ez Gulyás Gergely szerint „felettébb érdekes gyakorlat" egy olyan Európában, amely a szabadságjogok, köztük a szólásszabadság fontosságát hirdeti.
A szlovákok által sérelmezett „elszakított területek" kifejezésről Gulyás Gergely azt mondta, történelmi tény, hogy „nem lemondtunk a saját korábbi országunk egy részéről, hanem elszakították azt egy békediktátummal". Hozzátette: az első, majd a második világháború után Európában létrejött egy békerendszer, amely Magyarország számára a legsúlyosabb sérelmet jelentette történelme során. „Ezt mi tiszteletben tartjuk, elfogadjuk, de azt ne kérjék tőlünk, hogy meg is ünnepeljük" - idézte az MTI a tárcavezetőt.
Nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy Magyarország a közelmúltban küldött-e demarsot. Magyarországon mindenki szabadon beszélhet - szögezte le Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy a demars küldése diktatúráknál gyakori, demokráciáknál nem.