Greta Thunberg a számikhoz csatlakozva a szélturbinák ellen tüntet

Greta Thunberg svéd környezetvédelmi aktivista csütörtökön csatlakozott Oslóban az őslakos számi aktivisták tiltakozásához a szélturbinák ellen. A Norvégiában két éve illegálisnak nyilvánított, de még mindig működő szélturbinák sértik az ENSZ által az őslakosok számára biztosított jogokat – írja az Agerpres az AFP alapján.

A Norvég Legfelsőbb Bíróság 2021. október 11-én állapította meg, hogy az ország nyugati részén, a Fosen-félszigeten, a számik által rénszarvas-pásztorkodásra használt földeken lévő két szélerőmű sérti az ENSZ által az őslakosok számára biztosított jogokat.

Két évvel később a 151 szélturbina mégis még mindig működik.

Fotók forrása: AgerpresAz évforduló alkalmából több tucatnyi környezetvédelmi aktivista és a számi közösség tagjai szerdán a norvég fővárosban többnapos tiltakozó akciót indítottak a szélturbinák leszerelése érdekében.

Csütörtökön erősítést kaptak Greta Thunberg környezetvédelmi aktivistától, aki segített nekik eltorlaszolni a 151 turbina közül 80-at üzemeltető norvég Statkraft energiaipari konszern székházának bejáratait.

„Fontos, hogy szolidaritást mutassunk, amikor az emberi jogok megsértése történik, különösen Skandináviában, a számi nép ellen” – mondta Greta Thunberg az AFP-nek szerdán a malmői bíróságon, ahol pénzbírsággal sújtották egy másik tiltakozó akció miatt a dél-svédországi városban.

„Mindannyian, akik ott tudunk lenni, és ki tudjuk mutatni a támogatásunkat, meg kell ezt tennünk" – nyilatkozta.

Csütörtök reggel a svéd aktivista a földön ült a hagyományos viseletbe öltözött aktivisták mellett a Statkraft székház egyik bejárata előtt felállított lavvo – számi sátor – mellett.

Február végén már csatlakozott ahhoz a tiltakozó megmozduláshoz, amelyet minden szimbolikus napon tartanak.

„Greta Thunberg fontos szövetségesünk az ügyünkben” – mondta Ella Marie Haetta Isaksen számi művész és aktivista.

A Legfelsőbb Bíróság ugyan kimondta, hogy a szélerőműveknek kiadott engedélyek érvénytelenek, de nem döntött azok sorsáról.

A norvég kormány bocsánatot kért az érintett számi családoktól, elismerve az emberi jogok megsértését, és közvetítést kezdeményezett az állattartás és a szélturbinák összehangolása érdekében.

Szerdán Terje Aasland olaj- és energiaügyi miniszter azt mondta, hogy az összes szélturbina leszerelése Fosenben abban a formában, ahogyan azt a tiltakozók kérték, nem várható és nem is valószínű.

Ez az ügy annál is inkább fontos, mivel precedenst teremthet, és más projekteket is érinthet, amelyeket az ország többi részén, a hagyományosan a számik által használt hatalmas területekre terveznek.

Az Európa utolsó őslakos népének számító, mintegy 100 000 tagot számláló számi közösség Norvégiában, Svédországban, Finnországban és Oroszországban él, és sokáig főként halászatból és rénszarvastartásból élt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?