banner_reh6OGoH_CR_SM webbbaner_970x250.gif
banner_dFSJz0ad_CR_SM webbanner_728x90.gif
banner_UeafApR8_CR_SM webbbaner_300x250.gif

Emberi jogi biztos: Fokozni kell az újságírók védelmét

A szabad és független sajtó elengedhetetlen egy demokratikus társadalomban, a sajtószabadság védelme ezért nemcsak lehetőség, hanem jogi kötelezettség - jelentette ki a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa a sajtószabadság május 3-án esedékes nemzetközi napja alkalmából szerdán.

Az MTI hírügynökség beszámolója szerint Michael O'Flaherty közleményében aláhúzta: az újságírók szerepe különösen fontos az elszámoltathatóság biztosításában, az igazságtalanságok feltárásában és az emberi jogi kérdések ismertetésében.

A biztos kijelentette: az újságírók védelmét fokozni kell, és biztosítani kell, hogy szabadon és biztonságban dolgozhassanak | Fotó: Illusztráció/Pixabay

Az újságírók továbbra is fenyegetésekkel, zaklatással, erőszakkal szembesülnek, illetve gyakran marad el az ellenük elkövetett bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonása. Egyes tagállamokban az újságírók ellen visszaélésszerű perek indulnak, bebörtönzik őket, a konfliktusövezetekből tudósítókat pedig gyakran támadják szándékosan vagy veszik őrizetbe - hívta fel a figyelmet.

Kijelentette: az újságírók védelmét fokozni kell, és biztosítani kell, hogy szabadon és biztonságban dolgozhassanak.

A sajtószabadság nemzetközi napját az ENSZ-közgyűlés 1993-ban hirdetett ki annak emlékére, hogy 1991. május 3-án tették közzé a "Windhoek Nyilatkozatot", amelyben az afrikai népeknek a független és pluralista sajtóhoz való jogát fogalmazták meg. A sajtószabadságot először a francia Emberi és Polgári Jogok Egyetemes Nyilatkozatában deklarálták, állampolgári jogként az 1791. évi francia alkotmány rögzítette, azután került be más országok alkotmányába.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?