Emberek százmilliói készülnek a teljes napfogyatkozásra – Hogyan láthatjuk Európából?

Mexikóban kezdődik, átszeli az Egyesült Államokat, és Kanadában ér véget az észak-amerikát átszelő napfogyatkozás. Hétfőn emberek milliói fogják élőben megnézni a ritka égi eseményt, amely még mindig félelmet és lenyűgözést kelt, de tudományos és gazdasági lehetőséget is jelent – számol be az AFP alapján a News.ro.

Az Egyesült Államokban több mint 30 millió ember él azon a területen, ahol a NASA szerint a teljes napfogyatkozás néhány percig látható lesz.

Illusztráció | Fotó forrása: Pixabay„A napfogyatkozásoknak különleges erejük van. Lenyűgözik az embereket, akik egyfajta félelmet éreznek világegyetemünk szépsége iránt” – mondta az amerikai űrkutatási hivatal vezetője, Bill Nelson. Teljes napfogyatkozás akkor következik be, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, és átmenetileg eltakarja a csillag fényét. A Nap körülbelül 400-szor nagyobb, mint a Hold, de 400-szor messzebb is van, így a két égitest hasonló méretűnek tűnik. Az esemény várhatóan Mexikó nyugati partvidékén este 18:07-kor (romániai idő szerint 21:07-kor) kezd látszani. Ezt követően 15 amerikai államon – Texastól Maine-ig – halad majd át, és Kelet-Kanadában ér véget. A teljes napfogyatkozás 185 kilométer széles sávja körül a lakosok részleges napfogyatkozást láthatnak majd.

Az amerikai hatóságok hetek óta készülnek biztonsági utasításokkal, és az Egyesült Államokban számos rendezvényt is terveznek. A NASA több helyszínről háromórás élő videót közvetít majd szakértői kommentárokkal kiegészítve.

Turistaáradat, szükségállapot és iskolabezárás

A látvány grandiózusnak ígérkezik a Niagara-vízesésésnél, így a kanadai oldalon még „szükségállapotot” is hirdettek, hogy megbirkózzanak a látogatók áradatával. Az eseményt olyan nagy izgalom övezi, hogy több nagy 24 órás hírcsatorna, például a CNN egész hétvégén visszaszámlálást tartott. A turisták beáramlásából várhatóan számos régió profitál majd. Az amerikai Vermont államban található Burlingtonban például a helyi tisztviselők szerint a lakosság száma egy napra megduplázódhat. Sok szállodát már hónapok óta lefoglaltak, és óriási forgalmi dugókra számítanak, ahogyan a legutóbbi, 2017-es teljes napfogyatkozás idején is történt az Egyesült Államokban. Sok iskola zárva lesz, vagy lehetővé teszi a diákok korai távozását. A napfogyatkozás a levegőből is megtekinthető lesz: néhány légitársaság az árnyékba eső útvonalra tervezett járatokat, és a jegyeket már el is kapkodták. A Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó űrhajósok is megfigyelhetik a jelenséget, de ők a Hold árnyékát látják majd a Föld felszíne felett elhaladni. Az időjárás azonban egyes régiókban elronthatja a bulit. Texasban például felhős idő várható.

2026-ban Spanyolországban lesz

Az esemény tudományos szempontból is nagy érdeklődésre tart számot. A NASA a napfogyatkozás előtt, alatt és közvetlenül utána három kis szondázó rakétát indít az Egyesült Államok keleti részén fekvő Virginiából. A cél: a sötétség okozta változások mérése a Föld légkörének felső részén, az ionoszférában, amelyen keresztül számos kommunikációs jel halad át. A napkorona, a Nap légkörének külső rétege különösen jól láthatóvá válik a napfogyatkozás alatt. Itt történnek a napkitörések, és galaxisunk csillagának aktivitása jelenleg (2017-től eltérően) a csúcspontja közelében van. A következő látható teljes napfogyatkozás az Egyesült Államokban (Alaszka kivételével) 2044-ben lesz. Ezt megelőzően 2026-ban Spanyolországban lesz teljes napfogyatkozás.

Hogyan látható Európából?

A teljes napfogyatkozás csak Észak-Amerikában lesz látható, de – virtuálisan – a világ bármely pontján meg lehet majd nézni. Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA élő közvetítéseket kínál a napfogyatkozásról a YouTube-csatornáján és a Twitch-fiókján. A közvetítések este 8 órától este 11 óráig tartanak, hogy a napfogyatkozás teljes útvonalát követni lehessen. A műsorban csillagász szakértőkkel beszélgetnek, ugyanakkor a csillagvizsgálóból is megnézhetjük a napfogyatkozást.

Ha az időjárás megfelelően alakul, a NASA különböző szögekből készült képeket is megoszt a napfogyatkozásról. Az emberek videochaten keresztül (a #askNASA hashtag használatával) feltehetik kérdéseiket, és élőben választ is kaphatnak. A MétéoMédia, a meteorológiával foglalkozó québeci székhelyű tévécsatorna szintén közvetít egy különkiadást a televízióban és a YouTube-csatornáján. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?