Egyre kíméletlenebb módszerekkel zajlik az ukrajnai mozgósítás 

Ukrajnában, a Kárpátalján abban bíznak, hogy mégsem jelenlegi formájában terjeszti a parlament elő a kijevi kormány által december 25-én benyújtott új, további szigorításokkal járó mozgósítási törvénytervezetet. Közben a külföldön tartózkodó hadkötelesek útlevelének érvénytelenítése sem kizárt.

Az legújabb törvénytervezet akár tulajdonjogában is korlátozhatják azt, aki kibúvót keres a mozgósítás alól. A Kárpáti Igaz Szó szerint tavasszal léphet érvénybe az új mozgósítási törvény. A lap arra emlékeztet, hogy míg a háború elején tömegesen jelentkeztek a hadseregbe az önkéntesek, most - csaknem két évvel az orosz invázió kezdete után - változni látszik a közhangulat. A Die Welt német lap internetes oldalán arra emlékeztetett,  hogy az ukrán hadsereg további 450-500 ezer katonát akar mozgósítani az orosz invázió visszaverésére.

A szigorító törvénytervezet egyebek mellett jelentősen megszigorítaná a katonai szolgálat elkerüléséért járó szankciókat. Ezek közé tartozik többek között a bankszámla zárolása és a tulajdonjog feletti ellenőrzés korlátozása. Tavaly december 31-től az eddig felmentést élvezőktől is megvonták a szabad kiutazás jogát. Tették ezt, mindennemű előzetes figyelmeztetés nélkül. Mint arról Dunda György, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatója beszámolt, az intézkedés után a közösségi médiában  vírusként terjedt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tavaly tavasszal Brüsszelben tett kijelentése, miszerint az oroszoktól eltérően Kijev senkit sem fog furkósbotokkal bekergetni a hadseregbe.

Ukrajnai haditemető Forrás: Dunda György Facebook oldala

Az ungvári újságíró idézi az ukrán nemzetbiztonsági tanács dezinformáció-ellenes központjának helyettes vezetőjét is. Andrij Kovalenko azt tanácsolta a mozgósítás alól kibúvót keresőknek, hogy jobban járnak, ha inkább bevonulnak katonának. „Akik ma trükköznek a mozgósítással, azok a háború után könnyen pórul járhatnak, lesznek akik menekülni fognak, lesznek akit megölnek vagy megerőszakolnak, de hogy az ilyenek mindenüket elvesztik, az biztos” - idézte Facebook bejegyzésében az ukrán tisztet Dunda György. 

Rusztem Umerov, a kijevi kabinet védelmi minisztere december végén nyugati újságíróknak nyilatkozva, azt mondta, hogy a külföldön élő, katonai szolgálatra alkalmas ukránoknak jövőre „meg kell erősíteniük” Ukrajna hadseregét. Hozzátette: szankciókat fognak alkalmazni azokkal szemben, akik nem tesznek eleget ennek a követelménynek. Umerov szerint meghívást küldenek a külföldön tartózkodó ukrán hadköteleseknek. Korábban is voltak azzal kapcsolatos hírek, hogy Kijev arra kérte az uniós államokat, segítsenek a hadkötelesek visszaküldésében. A gyakorlatban azonban nem történt ilyen eset. „Senki sem adott ki elmenekült ukránt. Jogilag sem kivitelezhető. Ennek ellenére Kijevben folyamatosan ötletetek ezzel kapcsolatban. Egy új elképzelés szerint érvénytelenítenék a külföldön tartózkodó hadkötelesek útleveleit” - mondta a Maszol érdeklődésére Dunda György.  

A félelem az úr Kárpátalján

Pákh Imre, a Munkácsról származó műgyűjtő, amerikai–magyar üzletember szerint szülőföldjén a félelem az úr, az ukrán hatalom helyi kiskirályai, a Baloga klán mindent megtesz azért, hogy ellehetetlenítse az ott élő magyarságot: leverik a magyar utcatáblákat, szobrokat döntenek le, iskolákat foglalnak. „Régóta mondom, hogy Kárpátalján kulturális fajirtás folyik. Az élet erre sajnos nem akar rácáfolni, éppen ellenkezőleg, egyre több bizonyítékot szolgáltat” – mondta a Magyar Nemzetnek Pákh Imre, aki Munkácson született és a mai napig ezer szállal kötődik Kárpátaljához, így első kézből kap információkat. A híres műgyűjtő szerint most éppen egymás után cserélik le az utcatáblákat Munkácson. A városhoz kötődő híres magyarok helyett olyan ukránokról is neveznek el utcákat és tereket, akik be sem tették a lábukat a városba, még csak hírből sem ismerték azt. Pákh Imre, aki a turul ledöntése miatt beperelte az Andrij Baloga vezette önkormányzatot, az egész régió­ban egyetlen ügyvédet sem talált, aki vállalta volna a pert a klánnal szemben. Harkov volt az a hely, az orosz határ közelében, ahol már nem hangzott olyan félelmetesen a klán neve, ott bízott meg egy ukrán ügyvédet. A magyar–amerikai üzletembernek meggyőződése, hogy Ukrajnának nincs út az Európai Unióba olyanokkal, mint a Baloga klán és a hozzájuk hasonló nagyurakkal, oligarchákkal, akik az önkényt gyakorolják a törvény helyett.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?