Brüsszel gazdasági csapást mérhet Magyarországra Ukrajna miatt

Az Európai Unió gazdasági csapást mér Magyarországra, ha a magyar kormány nem szavazza meg az Ukrajnána szánt 50 milliárd eurós segélyt – olvasható egy Brüsszelben kidolgozott dokumentumban. A Világgazdaság beszámolója szerint az uniós terv célja, hogy végleg megoldja az EU és Magyarország közötti csatározást az ukrán támogatásokkal kapcsolatban.

Az uniós tisztviselők által összeállított terv a Financial Times birtkába jutott. A dokumentum egy olyan stratégiát tartalmaz, amely kifejezetten a magyar gazdaság gyenge pontjait veszi célba. Az intézkedések így többek között a forintot és a Magyarországba vetett befektetői bizalmat támadnák.

Magyarország ugyan nem vétózta meg, hogy elinduljanak Ukrajna uniós csatlakozásáról a tárgyalások, viszont egyetlen országként áll ellen annak, hogy a közösség újabb 50 milliárd eurót küldjön Ukrajnába a háború folytatására. Brüsszel a segélyek felszabadítása érdekében arra készül, hogy ha a magyar kormány nem áll el a vétótól, akkor végleg leállítja a Magyarországnak járó uniós források kifizetését.

Egy ilyen lépés rendkívül megviselné a magyar gazdaságot, többek között elijesztené a nemzetközi piacokat a forinttól, ami árfolyamromlást idézne elő. Emellett Magyarország csak magasabb költségekkel juthatna hitelekhez, valamint a befektetői bizalom romlása miatt kevesebb nemzetközi cég lenne érdekelt abban, hogy befektetéseit az országba vigye – írták a brüsszeli tisztviselők a vg.hu által idézett  dokumentumban.

Példátlan zsarolásba kezd Brüsszel?

A Financial Timeshoz eljutott dokumentumban az olvasható, hogy ha Magyarország a február 1-jén tartandó uniós csúcstalálkozón nem járul hozzá az Ukrajnának szánt ötvenmilliárd euró kifizetéséhez, akkor az állam- és kormányfők végleg elvágják hazánkat az uniós forrásoktól. Ha ez a lépés megvalósul, az gyorsan gyengítené a forint árfolyamát, valamint az államháztartási hiány növekedését idézné elő. Magyarország uniós miniszterét megkereste a Financial Times az üggyel kapcsolatban. Bóka János azt mondta a lapnak, hogy Magyarországnak nincs tudomása erről a pénzügyi fenyegetésről, de kijelentette, hogy a kormány nem enged a fenyegetésnek és a nyomásgyakorlásnak.

 

A magyar gazdaságot támadó tervet az Európai Unió Tanácsának nyújtotta be egy brüsszeli tisztviselő. A Világgazdaság cikke szerint a dokumentumban konkrétan a magyar gazdaság gyenge pontjait sorolják fel, illetve kiemelik, hogy az uniós pénzek nélkül Magyarország nehezen tudja fenntartani a gazdasági növekedését. Konkrétan ki van benne emelve a magas államháztartási hiány, az infláció illetve a gyenge forint. Az Európai Unió Tanácsának szóvivője nem kommentálta a kiszivárgott dokumentumot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?