Borell: az uniós államoknak kötelességük végrehajtani a Netanjahu elleni elfogatóparancsot

Josep Borrell, az európai diplomácia vezetője szombaton kijelentette, hogy az uniós államoknak kötelességük végrehajtani a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által csütörtökön Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt izraeli védelmi miniszter és Mohamed Deif, a Hamász palesztin mozgalom katonai szárnyának vezetője ellen háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt kiadott elfogatóparancsot – jelentette a Reuters és az EFE, írja a Digi24. Az egyes országok álláspontja eltérő az elfogatóparanccsal kapcsolatban.

„A Római Statútumot (a Nemzetközi Büntetőbíróság alapító okiratát, amelyet valamennyi uniós állam aláírt) aláíró államok kötelesek végrehajtani a bíróság határozatát. Ez nem opcionális” – mondta Josep Borrell ciprusi látogatása során. Ugyanezek a kötelezettségek vonatkoznak az EU-hoz csatlakozni kívánó országokra is – tette hozzá.
A Nemzetközi Büntetőbíróság Benjamin Netanjahu ellen csütörtökön adott ki elfogatóparancsot. | Fotó: Agerpres

„Minden alkalommal, amikor valaki nem ért egyet az izraeli kormány politikájával, antiszemitizmussal vádolják” – jegyezte meg az Izraellel szembeni rendkívül kritikus, de az uniós államok és az európai intézmények által nem mindig osztott álláspontjáról ismert Borrell, amióta az izraeli hadsereg tavaly októberben véres offenzívát indított a Gázai övezetben. Eddig több mint 44 ezer palesztin halt meg az offenzívában, ami a Hamász mozgalom 2023. október 7-ei támadása nyomán kezdődött, amiben mintegy 1200 ember vesztette életét Dél-Izraelben. „Jogom van kritizálni az izraeli kormány döntéseit, legyen az Netanjahué vagy valaki másé, anélkül, hogy antiszemitizmussal vádoljanak” – tette hozzá Borrell, aki sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy „az EU tagállamai mélyen megosztottak a Nemzetközi Büntetőbíróság döntéseit illetően”. „Ez egy jogi döntés, nem politikai, és semmi antiszemita nincs benne” – hangsúlyozta.

„Amikor a (Nemzetközi Büntető)Bíróság, amelyet számos EU-tagállam egyértelmű támogatásával hoztak létre, Putyin letartóztatására szólított fel, sokan tapsoltak, és most ugyanezek a hangok hallgatnak”, miután ugyanez a bíróság Netanjahu izraeli miniszterelnök letartóztatására szólított fel – tette hozzá Josep Borrell.


Európa-szerte megoszlanak a vélemények a Nemzetközi Büntetőbíróság Benjamin Netanjahu ellen kiadott elfogatóparancsáról. Az európai kontinensen néhány ország kategorikusan igent mond, míg mások még vizsgálják a kérdést. Írország, Belgium, Hollandia és Spanyolország elfogadja és tiszteletben tartaná az elfogatóparancsot. Az Egyesült Királyság álláspontja – nyilatkozatai ellenére – nem egyértelmű, foglalja össze a Digi24. 

Mint írtuk, az elfogatóparancsot felháborítóan pimasz és cinikus döntésként értékelte a magyar kormány. Magyarországi látogatásra hívta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt Orbán Viktor.

A román Külügyminisztérium pénteken közölt álláspontja szerint nem lehet egyenlőségjelet tenni Izrael – egy demokratikus ország – és olyan terrorista szervezetek közé, mint a Hamász és a Hezbollah.
A közlemény szerint a jelenlegi közel-keleti helyzetben a tűzszüneti megállapodásra, a túszok szabadon bocsátására és a gázai humanitárius válság enyhítésére kell törekedni. Ugyanilyen fontos azonban – Románia álláspontja szerint – Izrael joga arra, hogy a nemzetközi joggal összhangban megvédje magát. „Románia támogatja a nemzetközi jogot és a nemzetközi humanitárius jogot, és megismétli a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) függetlenségével kapcsolatos elvi álláspontját. Ugyanakkor úgy véljük, hogy nem lehet egyenlőségjelet tenni Izrael – egy demokratikus ország – és olyan terrorista szervezetek közé, mint a Hamász és a Hezbollah” – írta a külügyminisztérium az X közösségimédia-platformra.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?