Legalább százan haltak meg egy légicsapásban Gázában

„A gázai Beit Lahiából származó képek szörnyűek. Legalább száz ember halt meg az Izraeli Védelmi Erők újabb támadásában”– írta Josep Borrell az X-en közzétett üzenetében. Az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerdán elítélte a Gázai övezet északi részén, Beit Lahia városában egy lakóépület ellen kedden elkövetett izraeli támadást, és kiemelte, „nem fogunk felhagyni az elszámoltatás követelésével”.

Legalább 93 palesztin, köztük 25 gyermek halt meg egy lakóház izraeli csapásban a Gázai övezet északi részén fekvő Beit Lahia városában, ahol az izraeli hadsereg 25 napja tartó intenzív katonai ostromot tart fenn – közölték kedden az enklávé hatóságai, és mintegy 40 ember eltűnéséről számoltak be. Az európai diplomácia vezetője szerint „az arányosság és a civilek védelmének elveit továbbra is brutálisan figyelmen kívül hagyja” Izrael. Josep Borrell az X-en írta ezt a Gáza északi részén végrehajtott légicsapások kapcsán – jelenti az EFE, idézi az Agerpres. „Nem fogunk felhagyni ennek elítélésével és az elszámoltatás követelésével” – tette hozzá. 

„Kitelepített civilek százai” húzták meg magukat az ötemeletes épületben az egészségügyi hatóságok szerint, akik elítélték, hogy a Gáza északi részén lévő három fő kórház izraeli ostroma miatt jelenleg több tucat sérültet nem tudnak ellátni, mivel nincsenek megfelelő eszközök és orvosok.

Emberek menekülnek október közepén a Gázai övezet északi részén fekvő Dzsabáliából, miután az izraeli hadsereg felszólította őket, hogy hagyják el az iskolát, ahol menedéket kerestek. | Fotó: Agerpres

Emellett a palesztin média arról számolt be, hogy nem sokkal később légicsapást mértek a Beit Lahia-i Kamal Adwan kórházra, ahová már érkeztek a bombázás által érintettek. A légicsapás a háború kezdete óta az egyik leghalálosabb támadás volt. A háború 2023. október 7-i kezdete óta mintegy 43 ezer palesztin halt meg a Gázai övezetben – többségük nő és gyermek –, és több mint százezer a sebesültek száma a Hamász vezette enklávé egészségügyi minisztériumának adatai szerint.

Áramszünet és blokkolt kommunikáció

A Digi24 a The Guardian alapján arról számolt be, hogy „sorozatos áramszünetek miatt az újságírók Gáza északi részén nem tudtak beszámolni az izraeli légicsapásokról, és a mentőcsapatok sem tudtak eljutni az áldozatokhoz”. Azt írják, amikor Dzsabália településen visszatért az internetkapcsolat, az al-Dzsazíra egyik újságírója, Anas Al-Sharif a közösségi médiában posztolt, hogy tájékoztassa a világot az áramszünetek alatti borzalmakról. Az izraeli légicsapások az al-Hawaja negyedben több házat is érintettek, mintegy 150 ember meghalt vagy súlyosan megsebesült. A szigorodó izraeli ostrom Dzsabáliában lehetetlenné tette a polgári védelmi csapatok és az orvosok beavatkozását, és al-Sharif szerint „senki sem jön a segítségükre”. Mint írják, a kommunikáció egyre nehezebbé válik, miután Izrael folyamatosan blokkolja a telefon- és internethálózatot a városban, ami megnehezíti az életmentési erőfeszítéseket és az újságírók számára a helyzetről való tudósítást.

Szennyvizet isznak, hogy túléljék

A korábban a Hamász által ellenőrzött terület orvosi és egészségügyi minisztériumi forrásai szerint Izrael legutóbbi légi és szárazföldi hadművelete a Gázai övezet északi részén legalább 800 ember halálát okozta. Október 29-én, kedden reggel palesztin tisztviselők szerint legalább 60 ember halt meg egy másik izraeli támadásban Beit Lahiában. A Gázai övezet északi részének lakói szerint a háború kezdete óta most élnek a legrosszabb körülmények között, miután izraeli katonák kórházakat és menedékhelyeket támadtak meg, az élelmiszer- és vízkészletek pedig a segélyblokádok és az ostromok miatt fogytán vannak.

Palesztin kisgyermeket gyászol a családja az Al Aksza Mártírok kórházában, Deir Al Balah városban, a Gázai övezet középső részén, 2024. október 29-én. Az anya két, egy- és tizenegy éves gyermekét veszítette el izraeli légicsapásban. | Fotó: Agerpres

A Guardian újságírói több emberrel is beszéltek, akik bevallották, hogy több mint egy hete elfogyott az ivóvizük, és a túlélés érdekében kis mennyiségű szennyvizet isznak. Ugyanakkor az áramszünetek és a mobilitás korlátozásai miatt a Gázai övezet északi részén zajló új izraeli offenzíva által okozott áldozatokról és szenvedésekről nem vagy csak késve számolnak be.

Újságírók elleni hadjárat

E nehézségek mellett az izraeli hadsereg a jelek szerint fokozta a gázai újságírók elleni hadjáratát, ugyanis a múlt hétvégén öt újságíró halt meg izraeli légicsapásokban, és Izrael azt állítja, hogy hat másik, Gáza északi részén dolgozó újságíró állítólag a Hamász vagy a palesztin Iszlám Dzsihád tagja, így potenciális célpontok. Az Emberi Jogok Palesztin Központjának új jelentése szerint az izraeli hadsereg eddig legalább 170 újságírót ölt meg és 86 médiaközpontot pusztított el Gázában.

Fiona O'Brien, a Riporterek Határok Nélkül brit igazgatója a következőket mondta: „Mélységesen megdöbbentettek bennünket azok az alaptalan vádak, amelyek a gázai újságírókat terrorista csoportokkal hozzák kapcsolatba. Az, hogy Izrael dokumentumokat tett közzé, amelyek ezt állítják, nem elegendő bizonyíték vagy engedély a gyilkolásra” – mondta Fiona O'Brien. „Izrael szisztematikus kísérletet tett arra, hogy lezárja a gázai médiatudósítást, és megakadályozza, hogy a történet eljusson a nyilvánossághoz, legnyilvánvalóbb módon újságírók megölésével” – tette hozzá Fiona O'Brien.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?