Blokád alá vonták az Európai Bizottság brüsszeli székhelyét a tüntető gazdák
Megpróbálták áttörni a rendőrségi kordont, körülzárták az Európai Unió irodaépületeit, és nagyobb támogatást követelnek a tüntető gazdák hétfőn Brüsszelben.
A tüntetésen mintegy kilencszáz traktor vonult fel, az elmúlt hetekben ez a második nagy tiltakozás, és ezúttal egybeesik az uniós mezőgazdasági miniszterek találkozójával. A gazdák a bürokratikus akadályokkal, az éghajlattal kapcsolatos szabályozásokkal, a kereskedelmi megállapodásokkal és az ukrajnai importnak a gabonaárakra gyakorolt hatásával kapcsolatos aggodalmaik miatt vonultak az utcára – írja a Bloomberg. A Fiatal Gazdák Szövetsége az EU által javasolt intézkedéseket gyengének minősítette, és azzal vádolta az Európai Bizottságot, hogy a tagállamokra hárítja a felelősséget.A tüntetéseket komoly rendőri jelenlét mellett tartják meg: a gazdák és a rohamrendőrök többször is összecsaptak. Az európai intézmények irodái körül megerősítették a biztonsági intézkedéseket. A közösségi médiában közzétett képek szerint több helyen traktorok törtek át a rendőrségi kordonokon. Az épületek környékén, ahol hétfőn az uniós mezőgazdasági miniszterek üléseznek, szalmával, árpával és égő gumiabroncsokkal volt tele a terület. A tüntetők olyan feliratú plakátokat tartottak a kezükben, mint „Európa a halálunkat akarja” és „A mi halálunk a ti éhségetek". A traktorok a brüsszeli nemzetközi repülőtér megközelítését biztosító több fontos kereszteződést is elzártak.
Az EU már régóta tárgyalásokat folytat a Mercosur-blokkot alkotó dél-amerikai országokkal (Brazília, Argentína, Uruguay és Paraguay) egy szabadkereskedelmi megállapodásról, amely aggodalmat kelt az európai gazdák körében, mivel olcsó importot eredményezne olyan országokból, amelyeknek a környezetvédelmi normái lazábbak.
A tiltakozás az Ukrajnára vonatkozó importvámok csökkentése ellen is irányul, ami a gabona- és baromfibehozatal megugrását eredményezi, ami hatással van a piaci árakra.
Az EU igyekezett kezelni a gazdák sérelmeit, és elismerte, hogy szükség van a bürokrácia csökkentésére és bizonyos szabályok bevezetésének késleltetésére. Belgium mezőgazdasági minisztere, David Clarinval elismerte a gazdák aggodalmait, de hangsúlyozta, hogy az agresszió nem megoldás. Miniszteri találkozókat terveznek a gazdák képviselőinek aggodalmainak és a lehetséges megoldások megvitatására.
CSAK SAJÁT