Biden Putyinról: „gyilkos, gengszter, mészáros” – Egyre gyakoribbak az amerikai elnök elszólásai

Valóságos bírálatcunamit váltott ki az amerikai elnök a szombaton, Lengyelországban tett kijelentésével, miszerint Vlagyimir Putyinnak nem szabadna hatalmon maradnia. A Fehér Ház később korrigált. A francia elnök szerint Joe Biden nyilatkozata megnehezítheti a békét célzó diplomáciai erőfeszítéseket.

„Az Isten szerelméért, ez az ember nem maradhat hatalmon!” – fogalmazott az Egyesült Államok elnöke a dél-lengyelországi Rzeszówban, ahol Andrzej Duda lengyel elnök kíséretében az ukrajnai menekülteknek humanitárius segítséget nyújtó szervezetek képviselőivel találkozott. A kijelentést széles körben úgy értelmezték, hogy az amerikai elnök rezsimváltást akar elérni Oroszországban. A CNN „rendkívüli retorikai eszkalációról” írt, miközben emlékeztetett, hogy washingtoni illetékesek korábban hangsúlyozták: nem céljuk Putyin eltávolítása a hatalomból.

„Ezt nem Biden úr döntheti el, ez kizárólag az Orosz Föderáció népének döntése" – reagált szinte azonnal Biden nyilatkozatára Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. A Fehér Ház is sietett pontosítani, hogy az Egyesült Államok nem törekszik rezsimváltásra Oroszországban. Eszerint Joe Biden mindössze azt akarta mondani, hogy Putyin nem hatalmaskodhat a szomszédai vagy a régió fölött.Vlagyimir Putyin és Joe Biden tavaly genfi találkozójukon | Fotó: Agerpres/EPA

Európai körútjáról hazatérve, vasárnap este Joe Biden elismételte a beosztottjai által az előző két nap folyamán többször hangsúlyozott álláspontot, miszerint az Egyesült Államoknak nem áll szándékában megdönteni Vlagyimir Putyin hatalmát. A vitatott kijelentés azonban – amely a jelek szerint nem szerepelt az elnöki beszéd nyomtatott változatában – időközben valóságos reakciócunamit váltott ki az Atlanti-óceán két partján.

A demokrata elnök ellenzéke, a Republikánus Párt képviselői „szerencsétlen baklövésnek” minősítették Biden kijelentését. James Risch szenátor, a szenátus külügyi bizottságának konzervatív tagja „borzalmas tréfának” nevezte Biden nyilatkozatát, hozzátéve, hogy jobb lett volna, ha az elnök ragaszkodik az írott beszédhez.

A The Atlantic a teniszből kölcsönzött terminussal „ki nem kényszerített hibának” minősítette Biden kijelentését. „Putyin már páriává tette magát Nyugaton, és bár Bidennek igaza van, amikor gengszternek, mészárosnak és háborús bűnösnek nevezi, teljesen más dolog, ha olyan nyelvezetet használ, amelyet az amerikai közvélemény és a Kreml is félreérthet, mégpedig arra való utalásként, hogy az Egyesült Államok érdekelt az orosz rezsimváltásban” – írta Tom Nichols. Úgy értékelte, a Kreml reakciója ezúttal egy vállrándítással ér fel, azonban – amikor az elhúzódó harcok miatt a moszkvai hatalom éppen arcmentő manőverre készül Ukrajnában – Biden „improvizációja” mégis súlyos, hiszen fennáll a veszélye, hogy Kelet és Nyugat egy globális konfrontációba sodródik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A CNN elemzése szerint is Biden a Kreml kezére játszott. A liberális kötődésű hírtelevízió szerint lengyelországi nyilatkozatával az amerikai elnök nem utolsó sorban aláásta saját eddigi erőfeszítéseit, amelyekkel igyekezett a világ figyelmét Ukrajnára összpontosítani. Ráadásul igazi „propagandaajándékot” adott a Kreml kezébe. Putyin rezsimje ugyanis úgy próbálja beállítani az Ukrajna elleni, szigorúan „speciális katonai műveletként” emlegetett, kiprovokálatlan háborút, mint Oroszország honvédő háborúját a Nyugat nyomulása ellen. A CNN szerint a nyilatkozat enyhítheti a szigorú gazdasági szankciók jelentette politikai nyomást, amelytől a Nyugat azt remélte, hogy jobb belátásra térítheti Putyint. Az átfogó elemzés arra is emlékeztet, hogy Biden minden jel szerint felhagyott azzal a kezdeti igyekezetével, hogy kerülje a Putyin-rezsimmel való konfliktus „személyessé tételét”. Előbb kijelentette, hogy Putyint háborús bűnösnek tartja, majd gengszternek (thug) és mészárosnak (butcher) nevezte az orosz elnököt.

Emmanuel Macron egy vasárnap esti interjúban utalt rá, hogy Joe Biden kijelentései az ukrajnai konfliktus békés lezárását veszélyeztetik. A France 3-nak nyilatkozva kijelentette: feladatának tekinti először a tűzszünet elérését, majd az orosz csapatok teljes kivonását, mindezt diplomáciai úton. „Ha ezt akarjuk tenni, akkor sem szavakkal, sem tettekkel nem fokozhatjuk a helyzetet" – hangsúlyozta a francia elnök.

Darrell Edward Issa kaliforniai republikánus képviselő egy Twitter-bejegyzésében emlékeztetett, hogy az utóbbi időben a Fehér Háznak több alkalommal is korrigálnia kellett az elnök nyilatkozatait. Például szintén az ukrán válsággal kapcsán Joe Biden a minap kilátásba helyezte, hogy az Egyesült Államok – illetve a NATO – „hasonló módon” válaszol, ha Oroszország tömegpusztító vagy vegyi fegyvereket vet be Ukrajnában. Később a Fehér Ház pontosította, hogy az elnök valójában a megfelelően (accordingly) szót akarta használni a nyilatkozatban elhangzott hasonlóan („in kind”) helyett. Akárki javítgatja ki Bident, talán át kellene engedni neki a terepet – pedzette meg az elnök lemondását a kaliforniai képviselő. A republikánus politikusok régebb óta megkérdőjelezik Joe Biden alkalmasságát, előrehaladott kora és szerintük nem túl jó egészségi állapota okán.

Kreml: aggasztóak Biden Putyinra tett megjegyzései
A Kremlt aggodalommal töltik el Joe Biden amerikai elnök újabb, Vlagyimir Putyin orosz államfőre tett megjegyzései és továbbra is élénk figyelemmel kíséri a tengerentúli vezető kijelentéseit - nyilatkozott hétfőn Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő újságíróknak Moszkvában. „Ez a kijelentés mindenképpen aggodalmat kelt. Az amerikai elnök nyilatkozatait továbbra is a legnagyobb figyelemmel kísérjük, gondosan rögzítjük őket, és a jövőben is így fogunk tenni” – mondta. Peszkov szombaton a varsói Biden-beszéddel kapcsolatban azt mondta, hogy nem az amerikai elnökön múlik, ki lesz hatalmon Oroszországban, az államfőt az oroszok választják.
Múlt hétfőn bekérették John Sullivan moszkvai amerikai nagykövetet az orosz külügyminisztériumba, ahol tiltakozó jegyzéket adtak át neki Biden korábbi, Putyinnak címzett „elfogadhatatlan kijelentéseivel kapcsolatban”. Az orosz diplomáciai tárca szerint „az amerikai elnök ilyen magas rangú államférfiúhoz méltatlan kijelentései az amerikai–orosz kapcsolatokat a szakítás szélére sodorják”. Az orosz diplomáciai tárca szerint Sullivan nagykövetnek az aktuális kétoldalú kérdések megvitatása során „élesen vetették fel az Egyesült Államokban működő orosz diplomáciai képviseletek munkája normális feltételei biztosításának kérdését, beleértve a zavartalan működésük garanciáit”.
Biden március 17-én erkölcstelen háborút folytató „gyilkos diktátornak”, „gonosztevőnek” és „háborús bűnösnek” nevezte Putyint. Peszkov ezeket már „Putyin elnökhöz intézett személyes sértéseknek” nevezte. „Tekintettel Biden úr ilyen ingerlékenységére, időnkénti feledékenységére és fáradtságára, amely végül agresszív kijelentésekhez vezet, valószínűleg nem fogunk kemény értékelést adni, hogy ne váltsunk ki további agresszivitást” – tette hozzá.
Biden egy évvel korábban, egyik televíziós nyilatkozatában igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy gyilkosnak tartja-e Putyint. (MTI)

Kapcsolódók

Kimaradt?