Az orosz–ukrán háború is bekerült az orosz tankönyvekbe

Ukrajnában neonáci hatóságok vannak, Oroszország pedig a nyugati gazdasági blokád áldozata – ez csak néhány tézis a 2022 februárjában kitört háborúról szóló első orosz történelemtankönyv tézisei közül. A könyv pénteken, az első tanítási napra érkezett az orosz iskolákba – számol be az Agerpres az EFE alapján.

A tavaly február 24-én Ukrajna ellen indított orosz agresszió „különleges nácitlanító katonai művelet'” a szomszédos országban, ami arra irányul, hogy megvédje az orosz nyelvű közösséget – ezt a diskurzust tükrözi teljes egészében az oroszországi iskolai tankönyv.

Ennek egyik szerzője, Vlagyimir Medinszkij volt orosz kulturális miniszter és elnöki tanácsadó, aki szerint visszás lenne, ha a másfél évvel ezelőtt kezdődött katonai akció nem szerepelne a tankönyvben.

Illusztráció | Fotó forrása: Agerpres

A középiskola utolsó két évfolyamán tanuló diákoknak (a 16-18 éves korosztály) oktatják az Oroszország ma. Különleges katonai művelet című fejezetet Vlagyimir Putyin elnök kezdeményezésére, aki szívesen ad történelemórákat az oroszoknak – jegyzi meg az EFE.

Ennek érdekében a tankönyv szerzőinek csökkenteniük kellett a más témáknak szánt terjedelmet, ami számos szakértő éles kritikáját váltotta ki, akik szerint a tankönyv nem használ történelmi forrásokat, és egyszerűen a Kreml propagandaszlogenjeit ismételgeti.

A tankönyv szerzői egyenesen azzal vádolják a Nyugatot, hogy a posztszovjet térségben a ruszofóbiát és forradalmak kirobbantását szorgalmazza az Orosz Föderáció felbomlása és az erőforrások feletti ellenőrzés elérése érdekében.

A helyi médiajelentések szerint e politika „fő faltörő kosa” Ukrajna, egy olyan ország, ahol a Szovjetunió 1991-es bukása óta a lakosság egy egész generációját Oroszország gyűlöletére és a „neonáci eszmék” támogatására nevelték.

„Ukrajna ultranacionalista állam”, ahol üldözik a másként gondolkodókat, és „minden, ami orosz” ellenségesnek számít – mutat rá az orosz történelemkönyv, miközben megkérdőjelezi a szomszédos ország függetlenségét.

A tankönyv szerint a különleges katonai művelet 2022 februárjában minden oroszt egyesített, korra és foglalkozásra való tekintet nélkül, és az orosz háborús hősöknek valóságos kultusza alakult ki.

A tankönyv azzal vádolja Ukrajnát, hogy civileket használ „emberi pajzsként”, és azt is állítja, hogy az orosz hadseregnek parancsba adták, hogy soha ne támadjon lakott területeket.

„Vonják le saját következtetéseiket Ukrajna új katonai taktikájáról” – olvasható a tankönyvben, amelyet bíráltak azért, mert doktriner attitűdökkel célozza meg a diákokat, például arra ösztönzi őket, hogy ne bízzanak a Kreml ellenfelei által a háborúról terjesztett hazugságokban.

„A külföldi cégek távozása után számos piac áll nyitva előttetek (...) Ne hagyjátok ki a lehetőséget. Oroszország ma valóban egy nagy potenciállal rendelkező ország” – áll a szövegben.

A fejezet végén egy Oroszország-térkép található, amelyen szerepel a Kreml által egy éve annektált négy ukrán régió – Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje – is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?