A többségi döntéshozatal bevezetését sürgeti kilenc tagállam az EU kül- és biztonságpolitikájában

A teljes egyetértésen nyugvó döntéshozatal megszüntetését és a minősített többségi döntések gyakorlatának bevezetését sürgeti az Európai Unió kül- és biztonságpolitikájában kilenc tagállam, amelyek a közös ügy előmozdításának céljával csütörtökön megalakították a Baráti Csoport elnevezésű kezdeményezést.

A német külügyminisztérium a Belgium, Finnország, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Németország, Olaszország, Spanyolország és Szlovénia összetételű országcsoport kezdeményezéséről közölte, hogy céljuk az uniós külpolitikai döntések hatékonyságának és gyorsaságának növelése.Fotó: Facebook/European Parliament

Mint írták, Oroszország Ukrajna elleni háborúját és az EU előtt álló egyre nagyobb nemzetközi kihívásokat tekintve a Baráti Csoport azt vallja, hogy „az EU mint globális szereplő” megerősödése érdekében át kell alakítani a döntéshozatali eljárást. Ezért a csoport tagjai arra törekednek, hogy „pragmatikus módon konkrét előrelépést” érjenek el az ügyben, az EU működéséről rendelkező szerződések keretein belül. A csoport nyitva áll minden tagállam előtt, amely érdekelt az uniós külpolitikai döntéshozatali folyamatok javításában, „különösen a minősített többségi szavazás révén” - áll a közleményben.

Hozzátették, hogy rendszeresen értékelik a helyzetet, tanácskozásaik eredményeit pedig „átlátható módon megosztják valamennyi tagállammal”, és szorosan együtt is működnek valamennyi uniós tagállammal, és összehangolják tevekénységüket a közösségi intézményekkel.

Kapcsolódók

Kimaradt?