A magyar kormány kémprogrammal figyelhetett meg újságírókat és üzletembereket? Szijjártó Péternek nincs erről tudomása
Évekkel ezelőtt elkezdhették használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust – írta a Direkt36 oknyomzó portál egy nemzetközi tényfeltáró projekt részeként. A terjedelmes írás szerint ily módon Magyarországon megfigyelt emberek között voltak újságírók, vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közölte: az állítólagos adatgyűjtésről semmilyen tudomással nem rendelkezik.
Összesen tizenhét szerkesztőség – köztük a Washington Post, a Guardian, a Süddeutsche Zeitung, a Die Zeit a Le Monde és a Direkt36 – vett részt abban a nemzetközi nyomozásban, amelyben azt próbálták feltárni, hogy kiket figyelhettek meg az NSO nevű izraeli kibercég kémprogramjával, a Pegasussal.
A riport szerint a kutatás alapját egy 50 ezer telefonszámot tartalmazó adatbázis képezte, amelyhez a Forbidden Stories nevű tényfeltáró újságírói hálózat és az Amnesty International jogvédő szervezet jutott hozzá. A Direkt36 megjegyzi: az, hogy az adatbázisban feltűnik egy telefonszám, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a célszemélyek ellen biztosan be is vetették a Pegasust, de számos esetben a telefonok utólagos vizsgálata bizonyította, hogy valóban behatoltak az NSO programjával a készülékekbe, hozzáférve a legbizalmasabb információkhoz is.
A tényfeltáró csapat birtokába jutott adatokból nem derült ki egyértelműen, hogy ki vetette be a kémszoftvert, azonban a lap szerint több körülmény is arra utal, hogy a magyar hatóságok használták a programot magyar célpontok ellen.
Az NSO nem válaszolt az újságírócsapat által elküldött kérdéssorra. A magyar kormány is kapott egy részletes kérdéssort a cikkben szereplő összes lényeges állítással. Azt írták válaszul, „nincs tudomásunk a megkeresésben szereplő állítólagos adatgyűjtésről”, hozzátéve, hogy Magyarország „jogállam, és így minden egyén esetében mindig a hatályos jogszabályoknak megfelelően jár el”.
Szijjártó Péter: „az állítólagos adatgyűjtésről semmilyen tudomással nem rendelkeztem”
Szijjártó Péter magyar külügyminiszternek azt mondta az általa felügyelt Információs Hivatal, hogy nem vásároltak a Pegasus-szoftverből, így nem is használták azt.
„Erről az állítólagos adatgyűjtésről semmilyen tudomással nem rendelkeztem és nem is rendelkezem” – közölte Szijjártó Péter a V4 országok hétfői sajtótájékoztatóján. A külügyminiszter elmondta, hétfő reggel megkérdezte az általa felügyelt Információs Hivatal (IH) főigazgatóját, aki azt mondta, hogy ebben az ügyben semmifajta együttműködés nem volt az izraeli vagy más titkosszolgálatokkal.
Szijjártó hozzátette, hogy az Információs Hivatal nem használja a szóban forgó szoftvert és semmiféle megállapodást nem kötött erre vonatkozóan az NSO-val. Elmondta, hogy megkérte az IH főigazgatóját, tekintse át az ügyet, hogy milyen titkosszolgálati érdekek állhatnak az információk mögött, hogy megtörténtek-e a szóban forgó esetek, és ha igen, kinek az utasítására, érdekében, vagy ha nem, akkor milyen titkosszolgálatok együttműködésében került sor erre az akcióra – írta meg a külügyminiszter válaszát a Hvg.hu.
Arra a kérdésre, miszerint más kormányzati szerv végezhetett-e adatgyűjtést a szoftverrel, a miniszter azt mondta, erről nincs tudomásuk.
Szijjártó elmondta, hogy ha a parlament nemzetbiztonsági szolgálata úgy dönt, hogy össze kell hívni az ülést, akkor az Információs Hivatal vezetője ott lesz. A Fidesz azonban bejelentette, az ügy miatt nem hívják össze a nemzetbiztonsági bizottságot.