banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

A Magyar Szövetség, az önmagával viaskodó párt

Megszólalt a héten a pozsonyi Új Szóban a tekintélyes felvidéki magyar politikai elemző, Tokár Géza és a Magyar halmaz címmel közreadott jegyzetében arról cikkezett, hogy a múlt ősszel kezdődő szuperválasztási időszakot, mely magába foglalta a tavaly szeptemberi parlamenti voksolásokat, a tavaszi államfőválasztást és a minapi EP-szavazást, kifejezetten rossz mérleggel zárta a felvidéki Magyar Szövetség.

A párt – írja Tokár – „az összes, kimondottan magyar szavazókra vadászó versenytársa leépülése ellenére sem jutott be a parlamentbe, az elnökválasztáson egy átlagon aluli első körös eredményt követően Peter Pellegrini mellett mobilizálta a törzsszavazóit, hogy aztán a szlovákiai színtéren teljesen Smer- és Hlas-kompatibilis EP-kampányával, már deklarált vetélytárs nélkül is elérje az eddigi leggyengébb európai parlamenti választási eredményét.”

Tokár Géza l Fotó: Facebook

Az Új Szóban csütörtökön megjelent és ezúttal ismertetendő Tokár Géza értékelés előtt, melynek tárgya ez elmúlt évek országos megmérettetésein kudarcot kudarcra halmozó szlovákiai magyar érdekképviselet legutóbb fiaskója, a múlt heti EP-választásokon történt gyászos leszerepelés volt, – egy nappal korábban szót kért a lapban Bugár Béla is.

Bugár, akinek személyét és politikai tevékenységét közösségén belül nagyon eltérően ítélik meg – a rá vonatkozó minősítések az alpári hangvételű nemzetárulózástól, a Soros- és Fico bérencezéstől kezdve el egészen a pragmatikus, kiszámítható és jobbára bölcsen politizáló, kiváló kommunikációs képességekkel megáldott karizmatikus egyéniségként történő elismeréséig terjednek – a Quo vadis, Szövetség? című elemzésében szintén arról értekezett: újabb sikertelen választáson bizonyosodott be, hogy teljes GPS átállításra van szükség a felvidéki magyar párt háza táján, mert az által használt forgatókönyv most sem vált be.

„Nem elég „csak” magyarkodni, nem elég a konkurens magyar pártot szidni és leárulózni, nem elég a Csemadokra rátelepedni, sőt már az sem elég, ha Orbán Viktor befolyását is latba vetik” állapította meg Bugár Béla, akiről az igazság kedvéért hadd jegyezzem meg, hogy néhány tévedése ellenére, ő tekinthető az önálló Szlovákia elmúlt három évtizede legsikeresebb magyar politikusának.  Elvitathatatlan érdemeit hosszasan sorolhatnám, de most megelégednék annyival, hogy felidézem: az általa 1998 és 2007 között irányított Magyar Koalíció Pártja (MKP), a Magyar Szövetség jogelődje ekkor élte aranykorát, amit egyebek mellett az is fémjelez, hogy egyedüli kisebbségi érdekvédelmi szervezetként a Kárpát-medencében elérte az önálló állami magyar egyetem megteremtését.

Okfejtésében megállapította, hogy a mostani már – a köztársasági elnökit nem számolva – a hetedik olyan választás volt, amelyen az MKP, illetve a Szövetség jelöltjei a parlamenten kívül maradtak. 2010 és 2020 között öt sikertelen választást könyvelhetett el az MKP úgy, hogy akkor még volt kit okolni, kire hárítani a felelősséget. Akkoriban az a narratíva érvényesült, – érvelt az egykori MKP-, majd volt Híd-elnök – hogy „mindenről a Híd tehetett, hiszen megalakult, mert kormányra lépett a Smerrel és az SNS-szel, pedig a legtöbb jogot és gazdasági támogatást akkor kapta a magyar közösség és az általa lakott régiók. A 2020-as választási kudarc után egyedül a Híd cserélte le majd az egész elnökségét, az MKP elnöksége minden konzekvencia levonása nélkül tovább csücsült székében.”

A szálka-gerenda effektus bajnokai, akik addig kígyót-békát mondtak Bugárra és elvbarátaira, mit ad Isten, egyszer csak hírtelen megvilágosodtak – derül ki ezután. Felemlegetve e sajátos következetességet”, ekképp rögzíti a szikár tényeket:

„Majd Berényi József Matovič tanácsadója lett, mondván: talán mégis együtt kellene működni a szlovákokkal annak ellenére, hogy a Híddal szemben ez volt az egyik legkomolyabb kifogás. Azt pedig inkább elfelejtette, hogy Matovič miatt nem fogadta el a parlament a kettős állampolgárság lehetővé tételét. Az MKP választói akkor még csak a homlokukat ráncolták e szemléletváltáson. A 2023-as parlamenti választáson már nem volt komoly magyar ellenfél, mégsem érték el az öt százalékot, de pofátlanul még ezt is történelmi eredményként próbálták eladni a választóknak.

Ezután jött az igazi pálfordulás: hirtelenjében elkezdtek dörgölőzni a Smerhez, majd a Hlashoz is. Na ezt már a hithű emkápés választók egy része sem tudta elfogadni. Érthető, hiszen több mint négy évig az volt a narratíva, hogy aki a Smerrel, Hlasszal együttműködik, az korrupt, maffiózó, s talán még a Kuciak-gyilkosságban is ludas. S lám, egy piruettel váltott a Szövetség, és pár személyes posztért, befolyásért a jelenlegi kormány már elfogadható, pedig kormányzási stílusában jóval durvább, mint Fico harmadik kormánya volt.

A köztársaságielnök-választás második fordulója előtt már nyíltan kokettáltak a negyedik Fico-kormánnyal, és a kormánykoalíció jelöltjének támogatására buzdították a választókat. Ahogy várható volt, a platformok nélküli Szövetség – tehát az MKP 2 – választói többsége már nem fogadta el ezt az ajánlást, és sokan inkább a másik jelöltre szavaztak.”

Bugár Béla l Fotó: Facebook

Úgy vélem, e szókérés záró gondolatait is érdemes idéznem. Azért, mert amit és ahogyan megfogalmazott a fináléban Bugár korántsem csak egy, az aktív politizálással felhagyó, sokat megélt és megtapasztalt, ma is mindenre figyelő, amúgy békésen kertészkedő somorjai nyugdíjas töprengésének sommázata. Újabban egyre többen, beleértve például a politikából való visszavonulását alig két napja bejelentő emblematikus Szövetség elnökségi tagot, Bárdos Gyulát is, – aki úgy látja: Saját butaságunk, önző hozzáállásunk miatt nem tudtunk ötről hatra jutni.” – gyakorlatilag Bugárral azonosan ítélik meg a helyzetet, meg az elvárásaik is ugyanazok.

„Szerény véleményem szerint az MKP 2 vezetőségének vállalnia kell a felelősséget a kudarcért. Nemcsak felajánlani kell a lemondást, hanem távozni kell azon elnökségi tagoknak a vezetőségből, akik aktív részesei voltak a sorozatos kudarcoknak például azzal, hogy az elnökség tagjaként akár csak hallgatólagosan hozzájárultak a párt rossz döntéseihez. Sajnos vannak még olyan elnökségi tagok, akik 2010 óta ott voltak minden döntésnél.

Ha komolyan Szövetségként kívánnak működni, akkor teret kell engedni más véleményeknek, fiatalítani kell, a régiókban bevált aktív tagokat kell behozni az elnökségbe.”

Az értő és népszerű politikai elemző Tokár Géza most bemutatásra kerülő véleménycikke is ennek a tarthatatlan állapotnak a mihamarabbi meghaladása érdekében fejti ki most frissen az érveit. Ő valójában szigorúbban bírál, mint volt vagy jelenlegi politikai aktorok, szerinte a baj rendszerszintű a felvidéki kis magyar világ közképviseletében és kimondja: a Magyar Szövetség, mint párt nem létezik!

Kétségtelen, hogy ez a súlyos következtetése előzménytelen és drámai is. Lássuk az eszmefuttatását, az érveit, azt hogy miként jutott ehhez a lesújtó konzekvenciához.

Látlelete egy a tömör helyzetértékeléssel indul, melyben felvázolja a Magyar Szövetség elmúlt háromnegyed esztendejének lehangoló mérlegét, azt, amit az olvasó már ismerhet a bevezetőmből. Ezt követően jönnek a kérdésekben is megfogalmazott felvetései, melyeket a párt háza táján egyesek nagy ritkán már olykor szóvá tettek, de az ő hangjukat, a gondokat mindig szőnyeg alá söprő rövidlátó, „minden a legnagyobb rendben van”-többség hangadói ellenségesen fogadták: vagy elnyomták, vagy meg se akarták hallani:

„A fejlemények csak hosszú távon vezetnek személyi változásokhoz, első körben szokás szerint az ideológiai kérdések kerültek elő. Például hogy van-e jövője egy etnikai pártnak? Mit lehet tenni az elszivárgó magyar szavazók visszaszerzése érdekében, mit lehet nekik még mondani? Miközben a megfelelő ideológiai mondanivaló a legfontosabb probléma fényében szinte mellékes.”

A legfontosabb probléma nevesítése ezt követően történik meg. Számomra, és úgy hiszem, bizonyára sok mindenki másnak is az a véleménye, hogy Tokár felsorakoztatott kíméletlen érveivel dőreség lenne vitába szállni. Mert sajnos igaza van:

„A gond ugyanis hosszú évek óta abban rejlik, hogy egyre nehezebb egységes entitásként nézni a pártra. A Magyar Szövetség gyakorlatilag megszűnt pártként létezni és politizálni, helyette inkább jó szándékú aktivisták, régiós politikusok vagy épp hatalomtechnikusok laza hálózata. Nem kollektívan dönt – nem is akar –, hanem az egyes jelöltjei vagy szűk csoportjai hoznak meg néha katasztrofális, néha simán csak a közös érdek ellen irányuló egyéni döntéseket.

Az összetartozásnak ráadásul a Híd-platfom vezetőinek távozásával sincs meg a látszata: egymás kiszorítása és hátbaszúrása zajlik jelentéktelen látszatpozíciókért. Ebben a formában nem egy pártról, hanem egy magyar halmazról beszélünk: olyan politikusok laza gyülekezetéről, akiket egybefűz a nemzetiségük, és hajlamosak abban is megegyezni, hogy a magyar és régiós ügyek a legfontosabbak (bár az európai ügyekre fókuszáló uniós választási kampánystratégia még ennek az alaptételnek is ellentmondott).

Ezen túl azonban kevés a közös pontjuk. Az egyszeri felelős magyar választó azonban ezt látja, és joggal teheti fel a kérdést: ha a Magyar Szövetség környékén sincs rend, összetartás és stratégia, ha saját magának az ügyeit nem képes igazgatni, akkor miként várhatjuk el tőlük egy ország és közösség képviseletét?”

Éppúgy miként a szlovák politika, „a 2010-es évek második felétől kezdve a szlovákiai magyar politika is fenekestől felfordult.” – folytatja Tokár, majd hozzáteszi: „Azok a pártok, ahol karizmatikus vezetők, víziókkal kerültek a felszínre, sikerrel vették az akadályokat, akik nem voltak képesek alkalmazkodni, csúnyán megbuktak.” 

Az ezt követő okfejtés, melyből kiderül, hogy a párt legfőképpen az idomulásban volt képes nagyot alakítani, arra is választ ad: akkor, amikor  a romániai magyar közösség képviseletére egy sorsdöntő választáson miért érzi szívügyének 579 177 polgár, hogy az RMDSZ-re szavazzon, ez a szám a Magyar Szövetség esetében miért csak ennek egytizede, pontosabban 57 350, holott a szlovákiai magyarok létszáma jócskán meghaladja a 400 ezret?

„A változások közepette az átlagos magyar választó csak kapkodhatta a fejét: Robert Fico ellenségből szövetségessé vált, a korábbi politikai szövetségesek ellenséggé, az Európai Unió szintén barátból ellenséggé, a legtöbb energia pedig a választások előtt és után a magyar belharcokra lett fordítva a sok sértett egó között. Csodálkozunk a zavaron és az elszivárgó szavazókon, mikor más pártok érthetőbb és hitelesebb válaszokat adnak a felvetődő problémákra, mint egy önmagával is viaskodó párt?”

A Magyar Szövetség bemutatja az EP-listáját 2024. február 24-én. Középen a listavezető Berényi József, mellette Forró Krisztián pártelnök (j) és Gyimesi György alelnök (b) l Fotó: Új Szó/Somogyi Tibor

Tokár zárszava maga a vészharangkondítás, az ebben kifejtett diagnózisa sajnos hajszálpontos. Ehhez bármit hozzátennem, azt hiszem, fölösleges is lenne:

„A magyar érdekképviselet évek óta képtelen rendberakni magát. Egy évekig belülről, lassan korhadó fa másodpercek alatt ledől és elpusztul. A Szövetség a korhadás valamelyik fázisában van, miközben vannak olyan politikusai, akik hónapok óta teljesen nyíltan hangoztatják, hogy az etnikai politizálásnak vége. Ha valaki nem tesz a párton belüli összetartás megújításáért, akkor valóban – mert a szervezői munka hiányát egy ponton túl már nem lehet tovább leplezni újabb sikertelen kampányokkal és üres politikai frázisokkal a félreszavazó magyarokról, a túl kevés vagy épp túl sok liberalizmusról, meg a média ellenszeléről.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?