Anne Hidalgo párizsi főpolgármester és Riss, a Charlie Hebdo egyik túlélője és jelenlegi főszerkesztője is jelen voltak. A delegáció megkoszorúzta Ahmed Merabet rendőr emlékhelyét is, akit a szerkesztőség közelében lőttek agyon a támadók.
Hasonló megemlékezést tartottak Párizs keleti határában is, ahol két nappal később egy zsidó élelmiszerboltban egy másik dzsihadista túszokat ejtett és közülük négyet megölt.
„A terrorizmus elleni harcnak szüntelennek kell lennie" - hangsúlyozta
Emmanuel Macron államfő a megemlékezés előestéjén. "A veszély továbbra is áthatja társadalmainkat, és kollektív éberséget követel" – nyilatkozta.
Charlie Hebdo: „Elpusztíthatatlanok vagyunk"
A Charlie Hebdo a tragédia tizedik évfordulójára különszámot adott ki, címlapján a "Mi elpusztíthatatlanok vagyunk" üzenettel. Az újság mintegy negyven karikatúrát közölt, amelyek a vallási fanatizmus elleni harcot tematizálták.
Riss főszerkesztő a lap hasábjain arról írt, hogy a Charlie Hebdo értékei – humor, szatíra, véleménynyilvánítás szabadsága, szekularizmus és feminizmus – ma talán még aktuálisabbak, mint valaha. "A szatírának van egy erénye, amely átsegített minket ezeken a tragikus éveken: az optimizmus" – fogalmazott.
2015 január 7-én két dzsihadista támadta meg a Charlie Hebdo szerkesztőségét, ahol 12 ember életét vesztette, és további 11-en megsérültek. Egy nappal később egy harmadik támadó lelőtt egy rendőrt Montrouge-ban, majd január 9-én egy kóser élelmiszerboltban négy túszt meggyilkolt. A támadássorozat három napig tartott, és a francia rendőrség összehangolt akciókban végzett a három terrorista elkövetővel. Az áldozatok között három rendőr is volt, és összesen 17 ember vesztette életét.
A 2015 januári események a Franciaországot sújtó iszlamista merénylethullám nyitányát jelentették, amely az elmúlt évtizedben több mint 260 ember halálához vezetett. Bruno Retailleau belügyminiszter szerint a terrorfenyegetettség ma is súlyos Franciaországban.
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT