Ki lesz Nagy-Britannia királya: Károly, vagy Vilmos?

Csaknem egyenlő arányban megosztott a brit közvélemény abban a kérdésben, hogy II. Erzsébet királynőt elsőszülött fia, Károly trónörökös, vagy Károly idősebb fia, Vilmos herceg kövesse-e majd a trónon.

A ComRes közvélemény-kutató cég által a Daily Mail című konzervatív brit napilap megbízásából elvégzett, szombaton ismertetett felmérés szerint az alattvalók 40 százaléka szeretné, ha Károly lemondana a trónról Vilmos javára, ha elérkezik a trónutódlás ideje. A megkérdezettek 43 százaléka szerint azonban be kell tartani a természetes sorrendet, és a királynőtől Károlynak kell örökölnie a koronát.

Károly herceg trónutódlásáról hosszú évek óta folyik a vita Nagy-Britanniában. Diana hercegnő, Károly 1997-ben elhunyt első felesége, akit a trónörökös bevallottan megcsalt jelenlegi - éppen ezért meglehetősen népszerűtlen - nejével, Kamilla cornwalli hercegnővel, már 1995-ben - egy évvel válásuk előtt - egy világszerte megdöbbenést keltő BBC-interjúban nyíltan megkérdőjelezte férje uralkodói képességeit, mondván: nincs meggyőződve arról, hogy Károly "képes alkalmazkodni a királyi címmel járó kötöttségekhez".

A generációs ugrást - vagyis azt a rendre felmerülő találgatást, hogy II. Erzsébet királynőt esetleg nem Károly, hanem a trónörökös és Diana elsőszülött fia, Vilmos herceg követné a trónon - brit alkotmánytudorok és történészek azonban nem tartják sem valószínűnek, sem indokoltnak. Kifejezett törvényi ok vagy precedens ugyanis nincs arra, hogy miért ne Károly legyen a következő brit uralkodó, és nem hivatalos értesülések szerint Vilmos herceg is kifejezetten ragaszkodik a trónutódlási sorrend betartásához.

A szokásjog. A törvényerejű brit monarchikus szokásjog alapján a mindenkori király hitvesét a "Queen", vagyis a "királynő" megszólítás illeti meg, külön koronája van, és ugyanúgy felségnek kell szólítani, mint az uralkodót. A ComRes felmérése szerint azonban Kamilla esetében ezt mindössze 32 százaléknyian tartanák elfogadhatónak, a megkérdezettek 55 százaléka ellenzi, hogy Károly második hitvese megkapja a királynői címet. A királyi család egyes tagjainak megítélésétől függetlenül a monarchia támogatottsága töretlen: a britek 70 százaléka szeretné, hogy Nagy-Britannia a jövőben is királyság maradjon, és alig 19 százalékuk támogatná a köztársasági államformát.

Rekorderek

Károly édesanyja, II. Erzsébet királynő hamarosan 89. születésnapját ünnepli, és 63 éve ül az Egyesült Királyság trónján, vagyis Károly herceg hivatalosan ugyanennyi ideje a brit trón elsőszámú várományosa. A trónörökös ezzel abszolút rekorder az angol-brit monarchia történetében: már 2011. április 20-án megdöntötte a trónra várás időrekordját, amelyet addig ükapja, VII. Eduárd - Viktória királynő fia - tartott 59 évvel, két hónappal és 13 nappal.

Népszerűek

A szombaton ismertetett felmérésből egyértelműen kiderül, hogy Vilmos sokkal népszerűbb édesapjánál. A megkérdezettek 79 százaléka mondta azt, hogy kedveli a 33 esztendős Vilmos herceget, aki ezzel az eredménnyel vezeti is a királyi család tagjainak népszerűségi listáját, holtversenyben öccsével, Harry herceggel.

Utánuk Vilmos hitvese, a második gyermekét váró Katalin hercegnő következik 78 százalékos kedveltségi mutatóval, és szoros negyedik a királynő 77 százalékkal.

Károly ugyanakkor a középmezőnyben végzett 53 százalékkal, feleségét, Kamilla hercegnőt pedig mindössze 34 százaléknyian kedvelik, és még kevesebben szeretnék, ha Károly trónra lépése után Kamilla megkapná a királynői rangot.

 

Kimaradt?