Görögország új kormánya nem működik együtt a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Unió alkotta hitelezői trojkával, és nem kéri a nemzetközi pénzügyi mentőprogram meghosszabbítását - közölte Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter pénteken az eurócsoport elnökével Athénban tartott egyórás egyeztetés után.
Jeroen Dijsselbloem, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport elnöke, holland pénzügyminiszter viszont úgy fogalmazott, hogy még nincs semmilyen döntés, a felek a program február 28-i lejártát "megelőzően döntenek arról, hogy mi legyen. Egyúttal óva intette az Alekszisz Ciprasz vezette új görög kormányt a korábban kötött megállapodások felrúgásától. A csőd szélére sodródott Görögország 2010 óta két mentőcsomag keretében 240 milliárd eurós támogatásban részesült az EU, az IMF és az EKB forrásaiból.
Varufakisz rámutatott: a vasárnap tartott parlamenti választás győztese, a Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) programjában nem ismeri el a jelenlegi hitelprogramot, és nem fogadja el azt sem, hogy az ország adósságát vissza lehet fizetni. Hozzátette azonban, hogy teljes mértékben együtt akar működni az európai partnerországokkal. "Megpróbáljuk meggyőzni partnereinket Finnországban és más országokban, hogy megoldást kell találnunk a közös európai érdekért" - mondta.
Dijsselbloem elmondta, hogy az új görög kormány vezetőit arra intette, tartsák be a Görögország és az euróövezet megállapodásában vállalt kötelezettségeket. Óvott az egyoldalú lépésektől, mondván, fontos, hogy az eddig elért eredmények ne váljanak köddé. Leszögezte, hogy az eurócsoport kész támogatni Görögországot, amennyiben Görögország betartja ígéreteit. Csípősen annyit válaszolt az új görög pénzügyminiszter azon javaslatára, hogy rendezzenek nemzetközi konferenciát a görög adósságról, hogy az már létezik, "úgy hívják, eurócsoport".
A görög központi bank adatai szerint Görögország külső adósságállománya tavaly a harmadik negyedévben több mint 412 milliárd euróra rúgott, ami a bruttó hazai termék nagyjából 175 százalékára tehető. Ebből az államadósság az Európai Unió statisztikai hivatalának adatai szerint 315,5 milliárd euróra tehető, az euróövezeti mentőalap, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) viszont 324 milliárd euróról tud. A görög államadósság több mint 40 százalékát birtokolja az EFSF, amely 141,8 milliárd eurót hitelezett több hullámban Görögországnak átlagosan 30 év futamidőre.
A hét közepén hivatalba lépett Ciprasz-kormány a jelek szerint nem tágít választási ígéreteitől: kitart a hitelprogram újratárgyalása mellett, leállított privatizációs ügyleteket, visszavett állásába több száz elbocsátott közalkalmazottat és emeli az alacsony nyugdíjakat.