Obama és Merkel felszólította Moszkvát, vonja vissza haderőit

A NATO főtitkára után Barack Obama amerikai elnök és Angela Merkel német kancellár is felszólította Oroszországot, hogy vonja vissza csapatait az ukrán határ térségéből – közölte helyi idő szerint csütörtök este a Fehér Ház.

Az amerikai elnök a texasi Austinból Washingtonba tartva, különgépének fedélzetéről telefonon beszélt a német kancellárral a kelet-ukrajnai helyzetről, ahol szakadárok, “a jelek szerint Moszkva támogatásával”, “összehangolt kampányt folytatnak”, amelynek célja az izgatás, a szabotázs, valamint az ukrán állam aláásása és destabilizálása – derül ki a közleményből.

A két vezető eszmecserét folytatott az ukrán, az orosz és az amerikai külügyminiszter, valamint az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főmegbízottjának küszöbönálló európai találkozójáról is. Obama és Merkel emellett méltatta az ukrán kormány erőfeszítéseit arra, hogy előrelépést tegyen az alkotmányreform, a decentralizálás és a demokratikus választások biztosításának területén. Kiemelték annak fontosságát is, hogy a nemzetközi közösség hathatós pénzügyi támogatást nyújtson Ukrajnának.

A közlés szerint Obama elnök hangsúlyozta annak szükségességét, hogy az Egyesült Államok, az Európai Unió és más nemzetközi partnerek készek legyenek újabb szankciókkal fogadni a további orosz eszkalációt.

A G7 nem hozott szankciókat

E törekvésnek némiképp ellentmond az a hír, hogy nem fogadtak el újabb gazdasági büntetőintézkedéseket Oroszország ellen a világ vezető ipari országait tömörítő G7 csoport tagjai csütörtöki washingtoni tanácskozásukon, közös közleményükből ugyanakkor kiderül, hogy tárgyaltak az ukrajnai helyzetről, beleértve a pénzügyi szükségleteket is.

A megbeszélést megelőzően Jack Lew amerikai pénzügyminiszter – orosz kollégáját, Anton Sziluanovot fogadva – arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok kész “újabb jelentős szankciókat” bevezetni, ha Oroszország elmélyíti az ukrajnai válságot. A miniszter törvénytelennek nevezte a Krím félsziget Oroszország általi elcsatolását.

Olekszandr Slapak ukrán pénzügyminiszter és Sztepan Kubiv, az ukrán központi bank elnöke Washingtonban csalódottságának adott hangot a G7 csoport állásfoglalása miatt, és további gazdasági büntetőintézkedéseket sürgetett Oroszország ellen. Slapak kijelentette, hogy az IMF-hitel első részletét – amelynek fogadásához szerinte már valamennyi feltételt teljesítettek – Kijev nem az orosz adósság törlesztésére fogja fordítani.

Kapcsolódók

Kimaradt?