Koronavírus: Moszkvában megnyitottak a nyári teraszok és a múzeumok

Megnyitottak a múzeumok és az éttermek nyári teraszai kedden Moszkvában a koronavírus-járvány miatt március végén bevezetett korlátozó intézkedések fokozatos feloldásának második fázisában.

A múzeumok és a kiállítások egyelőre csak előzetes online jegyvásárlás és időpontfoglalás alapján látogathatók. Megnyitottak a könyvtárak, a kölcsönzők, az ingatlanközvető, reklám-, tanácsadói és egyéb szolgáltatói irodák is. A fogorvosok is újrakezdhetik a nem sürgős esetek kezelését. Látogathatóvá váltak keddtől a sportrendezvények is, egyelőre a tribünök befogadóképességének 10 százalékáig. A nyilvános helyeken továbbra is be kell tartani az emberek között a biztonsági távolságot, valamint arcmaszkot és védőkesztyűt kell viselni.

A teraszok elhelyezkedését, valamint azt, hogy betartják-e rajtuk az üzemeltetők a vendégek között előírt kötelező távolságot, a fővárosi hatóságok térfigyelő kamerák és kvadrokopterek segítségével is ellenőrzik.

A járványhelyzet kedvező alakulása esetén az orosz fővárosban jövő keddtől ismét látogathatók lesznek az edzőtermek és az uszodák, újra indulnak a kirándulóhajók és megnyitnak az óvodák. Ettől a naptól kezdve lehet majd a gyerekeket a játszótérre kivinni, a köztéri padokra leülni, valamint az éttermek és a kávézók belső helyiségeiben is fogyasztani.

Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester kedden bejelentette, hogy a többi korlátozást valószínűleg csak július közepén fogják feloldani. Ezek közé tartozik a tömegrendezvényekre, valamint a színház- és mozilátogatásra vonatkozó tilalom.

Oroszországban az elmúlt napon 8248-cal 545 458-ra emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma a vasárnap közölt hivatalos adatok szerint. Ez 1,5 százalékos napi növekményt jelent. Az újonnan diagnosztizált fertőzöttek 35,8 százaléka tünetmentes. Az aktív esetek száma 1712-vel 243 868-ra csökkent. A halálozások száma 193-mal 7284-re, a gyógyulásoké pedig 9767-tel 294 306-re emelkedett. Moszkvában a diagnosztizált fertőzések száma 1426-tal 208 680-ra, a halottaké 52-vel 3386-re, a gyógyultaké pedig 2874-gyel 126 114-re nőtt. Az országban a járvány kezdete óta több mint 15,3 millió, az elmúlt nap folyamán pedig 234,2 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával 312 707 embert tartanak megfigyelés alatt.

Az Eho Moszkvi rádió szerint Oroszország több mint egy tucatnyi régiója döntött úgy, hogy egészségügyi megfontolásokból június 24-én sem rendez katonai díszszemlét a nácizmus felett aratott győzelem 75. évfordulója alkalmából. A katonai parádékat a járványhelyzet miatt halasztották el a május 9-i évfordulóról.

Szergej Akszjonov, az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt Krím vezetője kedden előbb azt közölte, hogy Szimferopolban elmarad a díszszemle, majd még a nap folyamán bejelentette, hogy a védelmi minisztériummal és a fogyasztóvédelmi felügyelettel (Roszpotrebnadzor) konzultálva úgy döntött, hogy mégis megtartatja a rendezvényt. Igor Konasenkov, a katonai tárca szóvivője közölte, a fegyveres erők nem tekintik feladatuknak, hogy a parádét "minden áron" minden régióban megrendezzék. Konasenkov közölte, hogy teljes értékű győzelem napi díszszemle és tűzijáték 24-én 28 városban lesz, több helyen pedig csak jelképesen fognak megemlékezni, a járványügyi elővigyázatosság szabályok betartásával.

Dagesztánban, Oroszország és Azerbajdzsán határán a hatóságok szerdán őrizetbe vettek 93 azeri állampolgárt, miután kedden összecsaptak a rendőrökkel és a határőrökkel a számukra a Kullar község közelében létrehozott ideiglenes tábornál. Az incidensben, amelynek a levegőbe leadott lövések vetettek véget, hét rendőr megsérült és öt hatósági járművet megrongáltak. A határon március óta több száz, a Covid-19-járvány miatt Oroszországban rekedt azeri bevándorló vár a hazatérés lehetőségére. Mintegy négyszázan közülük kedden megkísérelték lezárni a Kavkaz szövetségi autópályát, mert elégedetlenek voltak a repatriálás rendjével. A kiérkező rendőröket megdobálták és bántalmazták. Hírügynökségek szerint keddre a két ország képviselői tárgyalásokban egyeztek meg a kialakult helyzetről. Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki korábban telefonon tárgyalt az ügyről azeri hivatali partnerével, Ilham Aliyevvel, májusban rendelte el, hogy dolgozzák ki a hazatérés menetrendjét. Dagesztánban a szövetségi védelmi, egészségügyi és katasztrófavédelmi minisztérium beavatkozására volt szükség a járványhelyzet stabilizálásához.

Kapcsolódók

Kimaradt?