A brit választók a bevándorlás megfékezését akarják

A péntek estére véglegessé vált adatok alapján a legnagyobb brit EU-ellenes párt, a UKIP rendkívüli előretörését hozták az előző nap megtartott részleges angliai helyhatósági választások.

Összesen 34 angliai megyében és megyei jogú térségben rendeztek időközi tanácsi választásokat, és a péntekre összesített szavazatarányok alapján a UKIP - az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja, amelynek elsődleges politikai célkitűzése Nagy-Britannia kivonulása az Európai Unióból - a harmadik helyre zárkózott fel, maga mögé utasítva a Konzervatív Párttal koalícióban kormányzó Liberális Demokratákat.

A BBC országos szintre kivetített péntek esti becslése szerint a választási eredmények arra vallanak, hogy a UKIP jelenleg a választók 23 százalékának támogatását bírja.

 Az első helyen az ellenzéki Munkáspárt végzett 29 százalékosra becsült, országos szintre átszámolt szavazataránnyal, utána a konzervatívok következnek 25 százalékkal.

 A Liberális Demokraták a negyedik helyre szorultak 14 százalékkal.

Jóllehet a BBC-nek nyilatkozó választási szakértők hangsúlyozták, hogy a részleges helyhatósági választási eredményekből nem lehet közvetlenül az országos parlamenti választások várható eredményére következtetni, politikai kommentátorok elemzései szerint azonban az EU-ellenes brit párt - amelyet néhány évvel ezelőtt a legtöbben még kis szélsőséges csoportnak tartottak - a mostani választásokon vált ténylegesen országos jelentőségű politikai erővé.

David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök péntek este kijelentette: a UKIP eredményéből a többi nagy pártnak "komoly tanulságokat" kell levonnia. Cameron szerint az egyik tanulság az, hogy a brit választók a bevándorlás megfékezését akarják.

Az utóbbi hónapokban a Konzervatív Párt és a Munkáspárt vezető politikusai részéről egyaránt elhangzottak olyan nyilatkozatok, hogy az uniós társállamokból érkezők szabad nagy-britanniai munkavállalásának teljes rendszerét általános felülvizsgálatnak kell alávetni.

Nemrégiben két tekintélyes brit parlamenti képviselő, Frank Field, a Munkáspárt veterán politikusa, és Nicholas Soames, a Konzervatív Párt alsóházi képviselője - Sir Winston Churchill néhai miniszterelnök unokája - a The Daily Telegraph című vezető konzervatív napilapban megjelentetett közös cikkében  "fenntarthatatlannak" nevezte a nagy-britanniai bevándorlás jelenlegi szintjét. A két képviselő kiemelte, hogy jelenleg egymillió 18-24 év közötti brit fiatalnak nincs munkája.

 A szerzők szerint ennek alapján meg kell vizsgálni azt a lehetőséget, hogy az EU-tagállamok saját hatáskörükben korlátozhassák az EU-jogszabályok által jelenleg garantált szabad munkaerő-áramlást magas munkanélküliséggel jellemzett időszakokban.

 

Kapcsolódók

Kimaradt?