Nézőpont Intézet: a többség szerint hibáztak a nem magyar jelölteket támogató Momentum-vezetők

A magyar felnőtt társadalom 53 százaléka nem tartja elfogadhatónak azt, hogy magyarországi politikusok a környező országokban ne a határon túli magyar képviselők vagy pártok mellett álljanak ki – derül ki a Nézőpont Intézet Magyar Nemzetnek készített közvélemény-kutatásából, amelynek összefoglalóját hétfőn juttatták el az MTI-hez. A Momentum-vezetők politikai hibát követtek el akkor, amikor európai szövetségi politikájuknak alárendelték a nemzeti érdekvédelem ügyét – írták.

A Nézőpont Intézet a határon túli magyarokkal szemben román és szlovák politikusok favorizálásáról készített felmérésének összefoglalójában azt írta, nagy port kavart a politikai nyilvánosságban, hogy a Momentum elnöke, Fekete-Győr András és a párt európai parlamenti képviselője, Donáth Anna nemzetközi szövetségesük, nem pedig az erdélyi és felvidéki magyar jelöltek támogatása mellett kampányolt.

„Taktikázásukkal szembekerültek a magyarok többségével" – szögezte le a felmérés eredményére hivatkozva a Nézőpont Intézet. Azt írták, arra a kérdésre, hogy elfogadható-e, ha magyarországi politikusok nem a határon túli magyar politikusok vagy pártok mellett állnak ki, az összes megkérdezett 53 százaléka válaszolt nemmel és csak 34 százaléka igennel. A magukat a Momentum szimpatizánsainak mondók 50 százaléka szerint is elfogadhatatlan a határon túli magyar politikusoktól megtagadott támogatás, és csak 42 százalékuk szerint elfogadható – olvasható az összefoglalóban.

A Nézőpont elemzése szerint a két Momentum-vezető komoly politikai hibát követett el akkor, amikor európai szövetségi politikájuknak alárendelték a nemzeti érdekvédelem ügyét, és úgy vélték, ez a politika a következő országgyűlési választáson megnehezíti a Momentumnak a határon túli magyar szavazatok gyűjtését és a Fidesz-szavazók elcsábítását.

„...a liberális pólus megalapítása is nehézségbe ütközhet, mivel a kinézett partnerpártok szavazói még a Momentumnál is jobban ellenzik a nem magyar jelöltek támogatását. Az LMP-támogatók 67 és a Jobbik-szimpatizánsok 63 százaléka mondta ezt" – írták.

Mint köztudomású, Fekete-Győr András, a Momentum elnöke a romániai elnökválasztási kampányban Dan Barna USR-jelölt kolozsvári kampányrendezvényén vett részt, arra biztatva a választókat, hogy olyasvalakire adják a voksukat, akinek esélye van nyerni. Ezzel kivívta a magyarországi kormánypártok és az RMDSZ haragját is; utóbb a Maszolnak elismerte, hogy tévedett a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kisebbségpolitikáját illeőten. Donáth Anna, a Momentum európai parlamenti képviselője Révkomáromban a Progresszív Szlovákia (PS) mozgalom magyar platformja parlamenti képviselőjelöltjeinek és a párt magyar nyelvű programjának a bemutatóján azt mondta, hogy a felvidéki magyarok „lehetnek úgy magyarok, hogy közben büszke szlovákok”.

A fiatal, 30 év alatti választók fele-fele arányban (46 és 45 százalék) gondolják, hogy lehet, illetve nem lehet mást, mint a magyarokat támogatni. A 60 évesnél idősebbeknek ugyanakkor 60 százaléka elkötelezett a határon túli magyar politikusok támogatása mellett – közölték.

A felmérés szerint Fekete-Győr András kijelentéséről a magyaroknak csak a 38 százaléka hallott, 60 százaléka nem, a 30 év alattiaknak pedig csak 17, míg a 60 év felettieknek 61 százaléka hallott az ügyről.

„Így összességében a nagy politikai hiba közepes méretű politikai kárt okozhat a liberális pártnak" – összegezte a Nézőpont Intézet.

A reprezentatív felmérést november 25. és 29. között készítették, ezer ember telefonos megkérdezésével, a minta nagysága és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a mintavételi hiba 3,16 százalék – jelezték.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?