Utcára vonulnak a háromszékiek a Schweighofer ellen
A Schweighofer rétyi fűrészüzemének engedélyeztetése ellen szervez utcai tüntetést az osztrák beruházást ellenző az Indigó csoport. A lapunknak küldött közleményben a civil csoportosulás arra kéri a háromszékieket – politikai és nemzeti hovatartozásra való tekintet nélkül -, hogy csatlakozzanak a Kovászna megyei tanács székháza elé tervezett néma, utcai tiltakozáshoz szerdán 16 és 19 óra között.
Az Indigó csoport közleményében úgy fogalmaz: „a rétyi fűrészüzem számára 2013. december 24-én kiállított építkezési engedéllyel Kovászna Megye Tanácsának vezetősége, a közösségi érdekképviselet helyett a közösség jövőjének tönkretételét, ennek kiárusítását választotta. A megyei önkormányzat vezetősége értelmetlennek tartotta a közösséget e közérdekű döntésről tájékoztatni, ugyanezt a ködösítést, félretájékoztatást, felelősséghárítást tapasztaltuk az engedélyeztetés egész folyamata alatt”.
A Kovászna megyei tanács elnöke, Tamás Sándor korábban rámutatott: az osztrák befektető beszerzett minden szükséges engedélyt, így nem volt törvényes akadálya, hogy megkapja az építkezési engedélyt. A tanácselnök úgy véli, nem fenyeget erdőirtás veszélye, hiszen a Schweighofer fafeldolgozó gyárat létesít, így nem foglalkozik erdőkitermeléssel, a faanyagot a helyi erdőtulajdonosoktól fogja beszerezni.
A rétyi fűrésztelep engedélyezését ellenző Indigó csoport közleményében rámutat, hogy tavaly áprilisban 12 háromszéki civil szervezet fogalmazott meg egy tiltakozó levelet, amelyet 7400 személy írt alá, de a felhozott érvekre a megyei önkormányzat vezetői a mai napig nem válaszoltak érdemben. A fűrészüzemet befogadó rétyi önkormányzat úgy érvelt, hogy megkérdezték a község lakosságát, és több mint 90 százalékuk támogatja a gyár megépítését, mivel munkahelyek létesülnek általa.
A Holzindustrie Schweighofer háromszéki megtelepedése kapcsán a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Édler András sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „Háromszék olyan, mint egy természeti rezervátum, ezért van az, hogy ha megjelenik egy befektető, vagy egy kutatószonda, a civilek máris ökológiai katasztrófáról beszélnek”. Édler András szerint az a fontos, hogy figyelemmel kövessék a beruházó és az erdőkitermelők betartják-e a törvényeket, így például ha a jogszabály előírja, hogy kötelesek újraerdősíteni, akkor azt tegyék is meg.
A környezetvédő civilek és egyesületek azért aggódnak, mert a Schweighofer rétyi üzeme várhatóan évi egymillió fát dolgoz fel, ezzel jelentősen hozzájárul az erdőirtáshoz.