BRÉKING: ezt válaszolta a katalán elnök a spanyol ultimátumra
Négy oldalas levélben adott hétfőn reggel kitérő választ Carles Puigdemont katalán elnök arra a kérdésre, hogy kikiáltotta-e október 10-én a függetlenséget.
Mint ismeretes, Mariano Rajoy spanyol kormányfő egy nappal a katalán parlament ülése után levélben szólította fel Puigdemond-t, hogy adjon egyenes választ a függetlenséggel kapcsolatban, ugyanis a madridi kormánynak ennek függvényében kell döntenie arról, hogy a spanyol alkotmány 155. cikkelye értelmében felfüggeszti-e a katalán autonómiát.
Ehelyett a katalán elnök arra kérte Rajoy-t, hogy a következő két hónapban üljenek le „egyenlő felekként” tárgyalóasztalhoz, akár közvetítők bevonásával. Ugyanakkor arra is felszólította Madridot, hogy hagyjon fel az erőszakos fellépéssel, az elnyomással.
President Puigdemont's response to Prime Minister Rajoy regarding the political situation in #Catalonia pic.twitter.com/0R1ej2LQic
— Catalan Government (@catalangov) 2017. október 16.
„Kormányom számára prioritás teljes intenzitással a párbeszéd útját keresni” – fogalmazott Carles Puigdemont a válaszlevelében, amelyet a spanyol kormányfőnek írt, és faxon jutatott el Madridba. A katalán vezető két hónapos tárgyalási időszakot javasolt a konfliktusból kivezető út megtalálása érdekében. Mint írta, tartsák meg mielőbb az első találkozót, és kössék meg az első megállapodásokat. "Ne hagyjuk, hogy a helyzet tovább romoljon" - hangsúlyozta.
A politikus írásában kifejtette: annak a politikai mandátumnak a felfüggesztése, amely október 1-jén a szavazóurnáknál keletkezett, mutatja a katalán kormány határozott szándékát, hogy a szembenállás helyett megtalálják a megoldást. Hozzátette: október 10-én, a katalán parlament ülésén őszinte ajánlatot tett a párbeszédre, ami nem a „gyengeség megnyilvánulása” volt, hanem tisztességes javaslat, hogy megoldást találjanak a spanyol állam és Katalónia közötti kapcsolatra, amely sok éve megszakadt.
Meglepetését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a spanyol kormány kész alkalmazni az alkotmány 155-ös cikkét, amely lehetővé teszi Katalónia autonómiájának felfüggesztését.
Carles Puigdemont levelében azt is kérte a spanyol kormányfőtől, hogy vessenek véget a katalán nép, a katalán kormány „elnyomásának". Felidézte, hogy épp ezen a hétfő délelőttön kell megjelennie a madridi központi büntetőbíróságon a katalán rendőrfőnöknek és két olyan civil szervezet vezetőjének, amelyek 2010 óta békés tüntetéseket szervezett emberek millióinak részvételével. Az „elnyomás fejezetébe" sorolta egyebek mellett az október 1-jei „brutális rendőri erőszakot", az internet és a média "cenzúráját". „A párbeszédre irányuló javaslatunk őszinte, a történtek ellenére is, de logikusan összeegyeztethetetlen a növekvő elnyomás és fenyegetések jelenlegi légkörével" - zárta sorait a katalán elnök.
Juan Ignacio Zoido spanyol belügyminiszter szombaton egy rádióinterjúban azt mondta: a spanyol kormány nem fogad el kitérő vagy kétértelmű választ a katalán vezetéshez intézett, hétfőn lejáró ultimátumára, ilyen homályos nyilatkozat esetén Madrid "kénytelen lesz intézkedéseket foganatosítani". Amennyiben a katalán elnök nem ad egyértelmű választ a kérdésre, újabb felszólítást küldenek Barcelonába, hogy a katalán kormány térjen vissza a törvényesség keretei közé. Ennek határideje csütörtökön 10 órakor jár le. A La Vanguardia című Barcelonában kiadott spanyol nyelvű napilap is úgy tudja, hogy a spanyol kormány „feltétel nélküli kapitulációt” várt volna Puigdemond-tól, számára az egyetlen elfogadható válasz a függetlenség kikiáltásának egyértelmű visszavonása lett volna.
Mint arról helyszíni tudósításainkban beszámoltunk, október elsején függetlenségi népszavazást tartottak Katalóniában. Bár a referendumot minden lehetséges eszközzel megpróbálta megakadályozni a madridi kormány, több mint 2 millió katalóniai választópolgár adta le voksát, ezek 90 százaléka a függetlenség mellett szavazott.